Oglas

mikrofoni kamere mediji informisanje
Foto: EPA/KATHERINE TAYLOR
Foto: EPA/KATHERINE TAYLOR

Medijska udruženja: Vlada nanosi štetu informisanju građana

autor:
11. apr. 2020. 13:48

Medijska i novinarska udruženja zatražila su od Vlade Srbije da omogući novinarima da i dalje prate medijske konferencije Kriznog štaba za borbu protiv epidemije koronavirusa.

Oglas

Smatramo da ne postoji nijedan razlog da, u momentu kada glavni epidemiolozi najavljuju odlučujuće i bitne dane za građane Srbije, Vlada ograniči direktna pitanja stručnjacima, navodi se u zajedničkom saopštenju.Slanje pitanja putem imejla pre konferencije i informisanje građana bez prisustva novinara otvara mogućnost za zloupotrebe pitanja i može dovesti do toga da upiti novinara koji poštuju Kodeks novinara Srbije ostanu bez odgovora.Potpuno je apsurdno, ukazuje se u saopštenju, da lekari koji bi trebalo da se bore protiv virusa sede i pišu odgovore na pitanja, a posle toga da se ti odgovori čitaju na konferenciji bez novinara i to sa obrazloženjem da je reč o zaštiti zdravlja novinara.Kada je u društvu povećan stepen straha i anksioznosti, novinari imaju ključnu ulogu da objektivno informišu građane i građanke o svim merama i da postavljaju pitanja predstavnicima vlasti i struke.Ovim potezom Vlada Srbije nanosi štetu informisanju građana i zbog toga tražimo od nje da odmah prekine praksu sužavanja medijskih i novinarskih sloboda, ističe se u zajedničkom saopštenju Nezavisnog društva novinara Vojvodine, Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Asocijacije medija, Asocijacije onlajn medija, Asocijacije lokalnih nezavisnih medija Lokal pres i Asocijacije nezavisnih elektronskih medija.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare