Rodbina i prijatelji tragično preminulog Marka Stojanovića (30) iz Svilajnca, danas su na gradskom groblju parastosom obeležiti 40 dana od smrti ovog mladog čoveka i oca dvoje dece. Marko je preminuo posle komplikacija izazvanih kolonoskopskim pregledom u bolnici u Ćupriji, a porodica i dalje nema odgovore ko je kriv i šta je bilo kobno po Markov život.
Marko je preminuo 29. oktobra, posle petodnevne kome u koju je zapao zbog komplikacija prilikom kolonoskopije.
Iz bolnice u Ćupriji nema odgovora, dok iz Ministarstva zdravlja za Nova.rs navode da ima novih vesti i konkretnih postupaka u vezi sa ovim slučajem, a da će se o svemu oglasiti „završnim saopštenjem za javnost“.
Jedan od prvih poteza novoizabrane ministarke zdravlja, Danice Grujičić, koja je ministarsku zakletvu položila samo tri dana pre Markove smrti, bilo je formiranje komisije za inspekcijski nadzor bolnice u Ćupriji. Ipak, i posle završenog nadzora, ni Ministarstvo, ni bolnica ne odgovaraju na naša pitanja, šta je komisija ustanovila i šta je krenulo po zlu prilikom Markovog lečenja.
Tužilaštvo formiralo predmet
Jedine zvanične informacije do kojih je došao naš portal, stigle su iz Višeg javnog tužilaštva u Jagodini, gde nam je potvrđeno da je formiran predmet i da su u toku predistražne radnje.
U tužilaštvu su nam takođe potvrdili da su im dostavljeni izveštaji inspekcijskog nadzora u bolnici, kao i sa obdukcije preminulog Marka, ali bez navođenja detaljnijih informacija.
U njihovom odgovoru se dalje kaže da su u toku predistražne radnje za utvrđivanje činjenica i okolnosti pod kojima je preminuo Marko Stojanović, kao i da ,,prikupljaju obaveštenja od relevantnih ustanova i pojedinaca koji imaju saznanja u vezi sa konkretnim slučajem‘‘.
‘‘Sudsko-medicinskom odboru Medicinskog fakulteta u Novom Sadu data je naredba za medicinsko veštačenje, radi utvrđivanja uzroka smrti i eventualnih propusta nadležnih lekara i zdravstvenog osoblja. Nakon utvrđivanja svih relevantnih činjenica u ovom postupku, biće doneta odgovarajuća javnotužilačka odluka‘‘, stoji u odgovoru našem portalu.
Dokazivanje lekarske greške i nesavesnog lečenja pacijenata, u praksi je dugotrajan proces, a u našoj zemlji neretko se dešavalo da krivci prođu čak i nekažnjeno.
Porodice preminulih pacijenata i građani koji imaju zdravstvene posledice zbog nestručnog i nesavesnog lečenja, godinama na sudu traže pravdu, a u pojedinim slučajevima koje je pratila srpska javnost, suđenja su trajala čak i 10 godina.
Kakve su kazne za lekarske greške?
U Krivičnom zakoniku Srbije, jasno su predviđene kazne za lekare i medicinsko osoblje, koji zbog nesavesnog i nestručnog lečenja podležu krivičnoj odgovornosti za ugrožavanje zdravlja ljudi.
O sankcionisanju lekara, za naš portal ranije je govorio advokat Marko Pušica i istakao da je u slučaju najtežeg ishoda lekarske greške, odnosno teških telesnih povreda i smrti pacijenta, zaprećena zatvorska kazna do 12 godina.
„Reč je o članu 259 Krivičnog zakonika i to krivično delo, u stavu prvom, propisuje kaznu zatvora od jedne do osam godina, u slučaju da je posledica teška telesna povreda. U slučaju da je nastupila smrt, učinilac će se kazniti kaznom od dve do 12 godina zatvora“, rekao je advokat.
On je dodao i da su kazne blaže, ukoliko se ustanovi da je krivično delo učinjeno iz nehata. U takvim slučajevima, za teže povrede kazna je do tri godine zatvora, dok je za smrt predviđena kazna od jedne do osam godina.
Inače, kada je reč o lekarskim greškama, u Srbiji je do sada osuđujuća presuda doneta u tek nekoliko slučajeva.
BONUS VIDEO: Lekarske greške odnose živote, zašto se teško dokazuju?
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare