Približila se nova školska godina, a sa njom i značajan "udar na džep" roditelja đaka, a posebno prvaka kojima počinje novo životno poglavlje i kojima "baš sve treba". Tako makar smatraju njihove mame i tate. Beograđanka Ivana Milutinac (33) iz Koteža počela je sa pripremama ćerke Ane za polazak u prvi razred, ali i Alekse koji kreće u peti. Za njih dvoje izdvojila je 50.000 dinara - već je pola potrebnih stvari pokupovala, dok će ostatak pazariti u subotu i to u Bijeljini u tamošnjem šoping centru jer je, kako priča za Nova.rs, jeftinije. Ovo je njena računica za prvi septembar.

Polovina je avgusta i ostalo je još samo dve nedelje do tradicionalnog termina kada đaci kreću u škole.

Iako su srećni i ponosni na svoju decu, mnogi roditelji se hvataju za glavu zbog velikih troškova oko priprema za školu.

Svakako je olakšavajuća činjenica da udžbenike, koji su koštali i do 20.000 dinara, u zavisnosti od izdavača, đaci ne plaćaju jer ih je obezbedio grad, ali ipak će roditelji morati da kupe potrebne radne sveske i nastavne listove.

„Ja sam toliko uzbuđena i srećna, prosto ne mogu da vam opišem. Ne mogu da verujem da moja Ana kreće u školicu. Znate kako? Vodim s eonim – ako sam ja imala sve u to vreme, kada mi je samo otac radio, a majka bila domaćica, zašto ne bi imala i moja deca? Ne mislim da preterujem, ali jednostavno želim da oboje imaju punu opremu – od novih rančeva, pernica napunjenih priborom, zatim trenerke, patike… Mislim da to nije preterivanje, nego ono što je detetu stvarno neophodno“, objašnjava Ivana.

PROČITAJTE JOŠ:

Dodaje da će za nastavne listiće i radne sveske izdvojiti nekoliko hiljada dinara, ali tek kada krene školska godina.

„Učiteljica je divna, sve nam je objasnila šta ćemo morati da kupimo od knjiga. Dobro je što ćemo to plaćati u ratama do Nove godine, tako da nećemo ni osetiti“, naglašava ova majka.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Ova beogradska porodica počela je sa pripremom svojih mališana za novu školsku godinu prošlog vikenda.

Kako nam Ivana objašnjava, prvo su otišli u potragu za rančevima jer, ne može s ekupiti bilo kakav.

„Ana hoće ranac sa LOL lutkicama, a Aleksa Sonika. Otišli smo u Borču u jedan tržni centar i stvarno je izbor veliki. Cene se kreću od 2.500 dinara, pa do 10.000, u toj radnji. Na drugim mestima ima i skuplje. Ali, važan je i kvalitet. Recimo, za mlađe osnovce je preporučljivo kupiti ranac sa ojačanjem na leđima, koji bi trebalo da potraju.Deca nose puno pribora u školu, samim tim torba mora biti jaka i čvrstva. E sad, možda preterujem što ispunjavam želje, ali deca vide na internetu sve i svašta, pa izvoljevaju. Ali dobro, našli smo i Sonika i Lol lutkicu“.

Skolski pribor
Školski pribor Foto:Slavica Panić/Nova.rs

Unapred napunjene pernice, prema rečima ove mame, koštale su ih zajedno 4.000 dinara.

„U pernicama su drvene bojice od 12 komada, isto toliko flomastera, zatim rezač, gumica za brisanje, tri grafitne olovke i neke hemijske u boji. Što se tiče sveski, one su, naravno, jeftinije i mogu se pronaći po ceni od nekoliko desetina dinara po komadu, ali one spadaju u najčešću potrošnu robu. Kupujemo ih četso, bukvalno na mesečnom nivou, tako da deca u početku izaberu one koje im se dopadaju, a posle im ja uzimam koje mi prvo dođu pod ruku“,navodi Ivana.

Odeća i obuća su posebna priča, i „strategija“ za njihovu nabavku tokom čitave godine se razlikuje od roditelja do roditelja.

Svakako, patike, komplet trenerka, šorts i majica za fizičko se podrazumevaju, a mnogi roditelji se odlučuju na kupovinu svega potrebnog i to odmah.

Skolski pribor
Školski pribor Foto:Slavica Panić/Nova.rs

Ivana je, navodi, izdvojila 50.000 dinara kako bi opremila decu od glave do pete“, ali garderobu planira da kupi za nekoliko dana i to u Bijeljini jer je, kako smatra, jeftinije.

„Deci je potreban jedan novi par obuće za polazak u školu, kompleti odeće za nošenje tokom jeseni, zime i proleća, a treba uzeti u obzir da deca rastu, pa pošto ne plaćamo knjige, ond aćemo makar kupiti svu potrebnu garderobu, ali nismo još ništa gledali jer planiramo da idemo u Bijeljinu u tamošnji tržni centar. Kažu da je mnogo jeftinija garderoba i obuća, pa ćemo videti. Ovd,e iskreno, nema patika ispod 6.000 dinara. Nama trebaju dvoje, to je već 100 evra. Skupo, a deca brzo prerastu“.

Ipak, računicu za nabavku odeće i obuće nemoguće je izvesti jer zavisi od ličnih afiniteta, robnih marki, kao i paltežne sposobnosti roditelja, ali svakako je tokom godine potrebno izdvojiti barem nekoliko desetina hiljada dinara.

„Koa što sam već rekla, moji izvoljevaju, hože patike sa svetlećim đonom, pa Aleksa bi trenerku koju je video da reklamira neki jutjuber, dok bi Ana sve sa LOL lutkicama. A i to je skupo. Ovo je baš period kada prodavci bukvalno zarade na nama roditlejima, ali šta da se radi kada nam sve to treba“.

Školski pribor Foto:Ljubica Sokić/Nova.rs

Stoga, nije čudo stoga što se roditelji s nižim primanjima odlučuju da ovakve nabavke obave u celini, na jednom mestu, ukoliko mogu, pa da plaćanje izvrše na rate.

Neki se zbog toga odlučuju za uzimanje proizvoda iz bogate ponude keš kredita iz banaka, a pre dve godine na tržištu je jedan takav zajam i bio reklamiran baš kao namenjen „za polazak u školu“, što je baš koristila Ivana prošle godine.

„Jesam, prošle godine nisam radila, tako da sam uzela tu pozajmicu i brzo sam je vratila. Ove godine je situacija drugačija, nismo išli na odmor zbog smrtnog slučaja u porodici, pa smo malo uštedeli i eto, našlo se para za sve što je deci potrebno“, kaže ova majka.

Svakodnevni trošak

Kupovina užine je gotovo svakodnevni dodatni trošak. Roditelji dece koja se odluče da užinaju u kuhinji u sklopu škole treba svakog meseca da izdvoje od 1.500 dinara. Međutim, ukoliko žele da donose ili kupuju svakodnevno užinu, roditelji će morati da izdvoje više novca, u zavisnosti od toga šta dete kupuje za užinu.

Dokupljivanje tokom godine

Što se tiče likovne kulture, tu je spisak opreme za slikanje i crtanje malo duži, pa osnovcu treba obezbediti blok broj dva, tri, četiri ili pet, zavisi u koji razred osnovne škole ide, tempere, vodene boje, voštane boje, komplet četkica, paletu, posudu za vodu, krpu, flomastere, plastelin, samolepljivi kolaž-papir i kesu za blok, za šta treba izdvojiti do 3.000 dinara.

Pored likovnog, tu je i fizičko vaspitanje, za koje je potrebna oprema, u koju spadaju obavezne posebne patike, trenerka, helanke ili šorc, majica kratkih rukava i vijača, kao i vreća za opremu.

Što se tiče vrećice, ona košta od 200 do 800 dinara, obične majice se mogu naći za 500 dinara, helanke za devojčice i šorcevi za dečake koštaju oko 1.000, dok su patike od 3.000 dinara pa naviše, u zavisnosti od kvaliteta.

BONUS VIDEO: Vojvodić, Jerotijević, Kokot: Deficit nastavnika pokazuje i to što je nova ministarka – penzionerka

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare