“Loše stvari se dešavaju, imamo obavezu da budemo spremni”, bio je jedan od glavnih motiva Majkla Kiza, oca ubijene tinejdžerke, da pokrene kampanju sa instrukcijma za reagovanje u kriznim situacijama. On i njegov tim osmislili su protokol sa pet ključnih tačaka, koje u kritičnim situacijama mogu da spreče tragedije većih razmera i spasu živote. Program koji je osmislio primenjuje se u 45.000 škola u Americi i Kanadi, a sada ga je predstavio i u Srbiji, na stručnoj konferenciji koju je u Kragujevcu organizovala Kancelarija za prevenciju nasilja.
Život Majkla Kiza zauvek se promenio 2006. godine kada je u talačkoj krizi, koja se odigrala u školi, ubijena njegova šesnaestogodišnja ćerka Emili.
U malom i mirnom gradu Bejli u Koloradu, zajednici koja broji oko 15.000 stanovnika, dogodila se pucnjava u kojoj je njegova ćerka duže od tri sata držana kao talac sa još šest devojčica, a potom ubijena.
Sve se odigralo u školi, u koju je neometano, s rancem na leđima i kapuljačom na glavi, ušao muškarac star 53 godine. On je zatim upao u Emilino odeljenje i držao ih kao taoce.
Kasnijom istragom, ispostavilo se da je napadač pre ulaska u učionicu, u školi bio 37 minuta, išao po hodnicima od razreda do razreda i prošao oba sprata škole.
Napadača niko nije zaustavio, a kada je ušao u odeljenje u kome je bila Emili, rekao je da kod sebe ima eksploziv.
Za rešavanje ove talačke krize angažovane su američke specijalne jedinice SWAT (Special Weapons Assaul Team). Napadač je tokom pregovora sa specijalcima postepeno oslobađao zatočene učenice, a pre nego što je izvršio samoubistvo, ubio je Emili koja je ostala poslednja.
Vest o tome da se u školi “nešto dešava” brzo se pronela malom zajednicom.
Majkl Kiz ispričao je na Konferenciji u Kragujevcu, da je odmah poslao ćerki poruku i upitao je “da li je ok”.
Dok je trajala zatočenička kriza, Emili je odgovorila kratkom SMS porukom “I Love U Guys” i posle toga, kako kaže njen otac, više nije bilo nikakvih informacija.
Po Emilinoj poslednjoj poruci, kojom je roditeljima i bratu blizancu poručila da ih voli, Majkl Kiz nazvao je Fondaciju (“I Love U Guys”) kroz koju danas sprovodi preventivne programe.
Majkl Kiz je izabrao da posle tragedije koja ga je zadesila ne krene mračnim putem, već je odlučio da podstakne zajednicu da usvoji bezbednosne mere koje mogu da sačuvaju živote.
On je za Nova.rs rekao da je posle lične tragedije došao do saznanja da je komunikacija u kriznim situacijama najveći izazov.
“Sa svima sa kojima smo razgovarali, ustanovili smo da ne postoji zajednički jezik između učenika i zaposlenih, kao i između službi koje treba da reaguju u kritičnim situacijama. Svi imaju neku specifičnu komunikaciju. Zbog toga smo napravili standardni protokol, odnosno, reakcije i aktivnosti koje treba da se urade tokom krize”, rekao je Kiz.
Protokol koji je otac ubijene devojke razvio sa svojim timom, zasniva se na pet ključnih radnji – Sačekaj, Budi na sigurnom, Zaključaj, Evakuiši, Pronađi sklonište.
“Kroz ovih pet koraka dajemo jasna uputstva deci, nastavnicima i roditeljima. Sačekaj – ako se nešto dešava izvan učionice, treba ostati u učionici. Nastavnik će da zaključa učionicu. Budi na sigurnom je protokol koji prati direktivu – uđite unutra, zaključajte spoljna vrata. Na primer, ako je u toku pljačka u prodavnici pored škole, ne treba ići tamo da se vidi šta se dešava, ostaje se u zaključanoj učionici. Zaključaj – je protokol u kome se zaključavaju vrata, gase svetla i tako se ostaje van vidokruga. To je protokol koji se koristi za obezbeđenje pojedinačnih prostorija i zadržavanje stanara u tišini i na mestu”, opisao je Kiz kako izgledaju protokoli za povećanje bezbednosti, dodajući da oni mogu da se prilagođavaju različitim kriznim situacijama.
On je istakao i da se na treninzima za usvajanje ovih veština radi na tome da svi koji se nađu u kriznoj situaciji ostanu pribrani, kako se ne bi dodatno komplikovala haotična situacija.
Kada su u pitanju koraci za Evakuaciju i Pronalaženje skoloništa, napravlljeni su protokoli za više različitih scenarija, pa osim reakcije u talačkim krizama postoje i standardizovani odgovori u slučaju prirodnih katastrofa i požara.
Od 2009. godine, kada je Majkl Kiz osnovao Fondaciju “I Love U Guys” protokole za razvijanje veština za povećanje bezbebednosti prihvatilo je 45.000 škola u Americi i Kanadi.
On je naglasio da svi programi mogu da se prezmu potpuno besplatno sa sajta Fondacije, gde su dostupni na više jezika. Takođe, Kiz kaže i da redovno rade praktičnu obuku na terenu, kao i da su tokom prošle godine obučili preko 20.000 ljudi.
Majkl Kiz predstavio je rad svoje Fondacije na Međunarodnoj stručnoj konferenciji za razvoj preventvnih programa za sprečavanje kriminalne radikalizacije koju je u Kragujevcu organizovala Kancelarija za prevenciju nasilja. Zajedno s njim, o primeni bezbednosnih protokola govorio je i šef SWAT tima koji je rukovodio akcijom u kojoj je nastradala Emili.
Osim njih, na konferenciji su učestvovali predstavnici domaćih institucija i organizacija, kao i stručnjaci iz Crne Gore i Severne Makedonije.
BONUS VIDEO: Pucnjava na univerzitetu u Americi: Studenti hitno evakuisani