Odlazak u privatnu laboratoriju, radi nalaza zbog koronavirusa je snažan udarac po džepu! Građani Srbije plaćaju jedan od najskupljih PCR testova u Evropi, čak 9.000 dinara u državnim ustanovama, gde ga je jedino moguće i uraditi, a zbog velikih gužvi u kovid ambulantama, sve više ljudi sa simptomima kovida19, odlazi u privatne laboratorije, gde analize urade brže, ali i skuplje. Da bi dobili rezultate i videli sve parametre koji ukazuju na prisustvo bolesti, moraju da izdvoje i više od 20.000 dinara, jer je većinu nalaza neophodno ponavljati.
U pojedinim gradovima u Srbiji, radi samo jedna kovid ambulanta, na više hiljada stanovnika, zbog nedostatka medicinskog osoblja, ali i prostora.
– U subotu sam osetio slabost, groznicu, počeo sam i da kašljem. Odmah sam pozvao kovid ambulantu, jedinu u našem gradu, da zakažem pregled. Međutim, rekli su mi da dođem u utorak. Nisam mogao, ni želeo da čekam, pa sam odmah otišao kod lekara privatno. Rečeno mi je šta sve treba da donesem od nalaza, pa sam sve uradio u privatnoj laboratoriji, i ispraznio novčanik. Lekar mi je prepisao antibiotik i kupio sam pun džak vitamina – priča za „Novu“ Bojan Stojiljković (40), iz Požarevca.
On je ipak u utorak otišao u kovid ambulantu, kako bi dobio papire neophodne za otvaranje bolovanja.
– Morao sam da odem u kovid ambulantu, ali to je bio već četvrti dan kako pijem antibiotike. Ne smem ni da zamislim u kom stadijumu bolesti bih bio da sam čekao. Zbog doznaka za bolovanje, potvrde da sam pozitivan, i druge papirologije, otišao sam kod državnog lekara, a posle ipak nastavio da se lečim privatno – kaže Bojan, koji na sreću nije imao dodatnih komplikacija sa koronom.
Čekanje u gužvama ispred kovid ambulanti ne mogu da „priušte“ stariji građani, samohrane majke i mnogi drugi, koji se onda odlučuju na privatnu laboratoriju.
– Potrošila sam više od 10.000 dinara samo u laboratoriji, sa kojom još nisam završila, pa će na kraju biti i duplo više. Nisam radila PCR test, samo antigen, ali je taj bio pozitivan, tako da nisam htela da dajem 9.000 dinara na dalje testiranje. Živim sama sa dvoje dece, i kada sam osetila da mi nije dobro, povukla sam ih iz škole u izolaciju, tako da su oni sami ostali kod kuće, kada sam otišla u kovid ambulantu. Tamo je bila užasna gužva, a deca su mi mala i morala sam brzo da se vratim, nisam mogla da čekam. Otišla sam zato privatno kod lekara, dao mi je spisak analiza za laboratoriju, i sve sam to rešila van kovid amblante i državnih ustanova – revoltirano priča Aleksandra Dostanić (38), iz Beograda.
Osim laboratorijskih nalaza, oboleli od koronavirusa plaćaju i brojne lekove, inekcije, vitamine, snimanja…
„Nalazi su preskupi, a posle slede recepti, i pravac apoteka sa novčanikom, koji je već istanjen. Spisak lekova i vitamina je ogroman, ništa nije besplatno. Dodatni problem je što brojne nalaze svako mora da ponovi minimum dva puta, na svakih nekoliko dana, a sve plaćamo sami“ kaže Aleksandra.
Zbog kovid propusnica koje moraju imati svi u ugostiteljskim objektima posle 20 sati, testovi na koronavirus radiće se znatno češće u narednom periodu, a za njih će plaćati i oni koji nemaju nijedan simptom kovida19, ali ni potvrdu o vakcinaciji.
„Bilo bi normalno da se PCR testovi rade i privatno ili da budu dostupniji, ali i jeftiniji. Građani sve češće idu u privatne laboratorije jer mnogo brže dobiju rezultate. Lečenje korone ipak je preporučljivo u kovid ambulanti“ kaže dr Dragan Miljković, specijalista opšte medicine.
Skupo i postkovid lečenje
Kad prođe korona, lečenje se nastavlja.
„Ono na šta svi zaboravljaju je postkovid lečenje. Kod mene masovno dolaze pacijenti koji su preležali koronu. Oni plaćaju kontrolne preglede, ali i brojna snimanja koja su neophodna kako bi se utvrdilo da kovid nije ostavio posledice. Ukoliko jeste, moramo da znamo šta da lečimo, šta je prioritet. Svima preporučujem da urade rendgen pluća i kardiološki pregled, jer je najvažnije ustanoviti da li je korona oštetila trajno pluća ili srce“, objašnjava dr Dragan Miljković.
Bonus video: Dr Tanja Adžić o „životnom ruletu“ mladih koji obole od korone
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare