Tokom vanrednog stanja, Kragujevac je ukinuo subvencionisani boravak dece u privatnim vrtićima, a tu odluku su ostavili na snazi i po završetku vanrednog stanja, tvrde u Udruženju privatnih predškolskih ustanova u tom gradu.
Prema njihovim saznanjima, grad je odlučio da ubuduće subvencioniše boravak u vrtićima samo za onu decu čija oba roditelja dostave potvrdu o radnom angažovanju, dok će oni sa jednom potvrdom ili bez potvrda morati da plaćaju ekonomsku cenu koja iznosi 19.000 dinara.
U Udruženju navode da je u privatnim predškolskim ustanovama u Kragujevcu upisano oko 2.000 dece, a da samo petina od tog broja ispunjava uslov da su oba roditelja radno angažovana, dok bi ostali, kako navode, morali da plaćaju punu ekonomsku cenu.
U Udruženju objašnjavaju da ne žele da izlažu roditelje dodatnom trošku i zbog toga su se oglasili saopštenjem kojim apeluju na nadležne državne institucije da im pomognu.
„Mi smo prihvatili odluku o prekidu subvencija na početku vanrednog stanja, ali sada, kada se deca vraćaju u vrtiće, imamo situaciju da grad ne želi da nastavi sa subvencionisanjem. Prema našim saznanjima, svi ostali gradovi u Srbiji su vratili stanje na ono pre početka pandemije, jedino Kragujevac ne želi“, kaže za naš portal Katarina Ilić Milosavljević, predsednica Udruženja.
Ona navodi da su se javnosti obratili tek posle više pokušaja da zakažu sastanak i razgovor sa gradonačelnikom Kragujevca Radomirom Nikolićem.
„Zvali smo telefonom kabinet gradonačelnika više puta, uputili smo zvaničan dopis mejlom, hteli smo da ukažemo na težinu i pogubnost odluke o prestanku sufinansiranja boravka dece, jer bi to u konačnom sve palo na teret roditelja. Nismo dobili nikakav odgovor i zbog toga smo bili prinuđeni da izađemo u javnost i apelujemo na državu, da svojim mehanizmima utiče da se na snagu vrati ugovor sa gradom, koji je privremeno prekinut zbog uvođenja vanrednog stanja“, objašnjava Katarina i navodi da Kragujevac ima najnižu ekonomsku cenu boravka dece u vrtićima.
Ekonomska cena za boravak dece u privatnim vrtićima u Kragujevcu iznosi 19.000 dinara, dok je u državnom vrtiću 17.000.
Roditelji na mesečnom nivou za boravak dece plaćaju iznos od 5.278 dinara, dok ostalo „pokriva“ grad, navode u Udruženju i objašnjavaju da je iz bužeta grada subvenciono 80 odsto ekonomske cene i 50 odsto od tog iznosa za takozvane ‘nedolazeće’ dane.
„Nas od jutros zovu roditelji i interesuju se šta će biti u slučajevima kada ne mogu da obezbede dve potvrde. Mi još uvek ne možemo da im damo nikakve informacije, jer ni sami ne znamo kakav će epilog da bude od svega ovoga“, rečeno je našem portalu u jednom privatnom vrtiću.
U Udruženju očekuju da će njihov izlazak u javnost naići na razumevanje državnih institucija, jer im je, kako navode, osnovni prioritet da sačvaju roditelje od dodatnih troškova. Takođe, podsećaju i da su tokom vanrednog stanja, uspeli da zadrže sve zaposlne i isplaćuju zarade za oko 400 vaspitača i drugog osoblja u privatnim vrtićima.
Portal Nova.rs pokušao je da u kragujevačkoj Gradskoj upravi dobije odgovore u vezi sa saznanjima koja su danas javno saopštili predstavnici Udruženja privatnih predškolskih ustanova, ali nam je rečeno da ćemo odgovore nadležnih moći da dobijemo tek u ponedeljak 11.maja.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare