Prof dr Goran Radunović Foto:Vesna Lalić/Nova.rs; Nemanja Jovanović/Nova.rs

Posle brojnih optužbi na račun direktora Instituta za reumatologiju u Beogradu, prof. dr Gorana Radunovića, kojeg zaposleni optužuju za zloupotrebu službenog položaja, nepotizam, mobing, nipodaštavanje, sazvao je konferenciju za medije, na kojoj je danas, između ostalog, izjavio, da ne smatra da je nešto pogrešno uradio i da ne vidi razlog da ga predsednica Vlade razreši dužnosti.

Na konferenciji se doktor Radunović osvrnuo na optužbe koje su mu uputili zaposleni, ali i pojedini pacijenti, i pokušao da objasni i opravda svoje nedopustivo i krajnje neprimereno ponašanje prema ljudima koji rade u ovoj ustanovi.

dr Radunović
dr Radunović

“Vidim da postoje prozivanja sa raznih strana, koja su usmerena na to da se bavim nekakvim mobingom, ali u Institutu za reumatologiju poštuju se propisana pravila i normativi koji su publikovani i prisutni u Ministarstvu zdravlja. Propisani normativi podrazumevaju da svaki naš doktor treba da ima između 170 i 210 hospitalizacija i da pregleda 1200 osoba godišnje. Međutim, naši lekari nisu dostigli propisane normative, već se nalazimo na 50 odsto izvršenja što se tiče hospitalizacija. Iz tog razloga sam pokušao da pokrenem kampanju kojom bismo poboljšali popunjenost postelja u Institutu. To je bilo jedino moguće aktivnijim radom, zbog čega smo uveli nove normative koji su bili relativno blagi sa naše strane gledano. Svaki lekar morao bi da ima oko minimum 18 pacijenata na prvim pregledima nedeljno, a da mesečno ima makar pet bolnički lečenih. Međutim, pojedini doktori to nisu mogli da prihvate, takvo izvršenje za njih je bilo preobimno jer su navikli da rade manje. Institut ipak mora biti otvoren tokom 24 sata. Mora biti organizovana dežurna služba, što ranije nije bio slučaj, već se bolnica zatvarala u 20 časova, a otvarala ujutru u 7. To smo sve uspeli da implementiramo posle pandemije, ali zaposleni se i dalje žale, iako je svaki prekovremeni rad plaćen”, rekao je prof. dr Radunović.

Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

On je istakao da je uvedeno osmočasovno radno vreme i da je to još jedan razlog za optužbe.

“To podrazumeva da ljudi dolaze na posao u sedam ujutru i ostaju da rade tokom osam sati. Ranije to nije bio slučaj, jer su neke službe radile od osam do 12 i 30. Da bismo se odbranili od zloupotreba, uveli smo sistem koji prati radno vreme, ali je i to zasmetalo zaposlenima”, naveo je on, pravdajući verovatno kamere koje su do nedavno bile postavljene na više mesta u Institutu, kojima je zaposlenima davao do znanja da u svakom trenutku zna gde su i šta rade.

Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

U ovom Institutu je, prema njegovim rečima, do sada bilo čak 10 inspekcijskih nadzora.

Pročitajte još:

“Nisu utvrđene nepravilnosti. Inspekcija rada je bila pozivana zbog radnog vremena, a Zdravstvena inspekcija je dolazila po pritužbama na rad određenih organa, zbog upućivanja na kongrese. Poslednja inspekcija bila je pre dva dana. Posle toga se sastao nadzorni odbor, koji je utvrdio da nema nikakvih nepravilnosti u našem radu”, tvrdi on.

Međutim, žalba medicinske sestre Jelene Lazarević, na koju je direktor Radunović vikao i nazvao je kretenom, podigla je buru u javnosti i legitiman je razlog da doktor podnese ostavku ili bude razrešen dužnosti od strane predsednice Vlade, ipak on, a ni nadležni, očigledno, ne dele ovo mišljenje.

dr Goran Radunović
dr Goran Radunović

“Postoji žalba medicinske sestre na koju sam podigao glas. Ta ista sestra je u decembru vraćena iz kovid bolnice u Batajnici jer nije slušala predpostavljene. Sama se prijavila da ide tamo da radi, kako bi dobila dodatni novac, koji je sledovao svima koju su radili u kovidu, međutim sukobila se sa nadležnima. Oni su je vratili u Institut, a onda se i kod nas žalila da je doktor vikao na nju. Kada je došla kod mene na razgovor, pitao sam je da li ima još neki problem, osim što je neko podigao glas, rekla je da nema. Potom sam izrekao par reči zbog kojih mi je žao, a nisam naravno znao da me neko snima i da će 13 meseci kasnije, to upotrebiti u medijskoj kampanji”, naglasio je direktor ovog Instituta.

Nakon mobinga, vikanja, omalovažavanja, zaposleni su prošle nedelje održali protest ispred Ministarstva zdravlja i Vlade Republike Srbije, zahtevajući momentalnu ostavku prof. dr Radunovića.

Protest zaposlenih sa Instituta za reumatologiju ispred Ministarstva zdravlja Foto:Anđela Vučićević/Nova.rs

“Za protest sam saznao iz medija, jer me niko nije ni obavestio. Na snimcima sam video i oko 20 zaposlenih koji su na bolovanju, a došli su na protest, bilo je i onih koji nisu više zaposleni, kao i članova sindikata. Pozivali su i pacijente, koji su teško bolesni, da im se pridruže. Od mene traže da podnesem ostavku, ali ja to ne mogu. Direktor ne može da podnese ostavku, već može samo da zamoli predsednicu Vlade da ga razreši dužnosti. Ne smatram da sam uradio nešto zbog čega bi trebalo da odem sa mesta direktora”, naglašava on.

Protest zaposlenih sa Instituta za reumatologiju ispred Ministarstva zdravlja Foto:Anđela Vučićević/Nova.rs

Takođe je istakao da u Institutu rade poverenici za mobing. Ipak, medicinska sestra je morala da ode kod njega u kancelariju i da se žali na doktora koji viče dok joj se obraća putem telefona.

Na pitanje novinara: “Zašto sestra nije otišla kod poverenika za mobing da se žali?”, prof. dr Radunović, bez ustezanja, odgovara:

“Pa zato što mobinga nije bilo. Pitao sam je da li je neko vršio mobing nad njom, rekla je da nije. Doktor nije vikao na nju, nego u slušalicu!”

dr Goran Radunović
dr Goran Radunović

Podsetimo, u ovom Institutu, određeni broj lekara i medicinskih sestara, prema njihovim rečima, trpe svakodnevno verbalno nasilje, psihičko zlostavljanje, kažnjavanje na najrazličitije načine, podsmevanje, uskraćivanje odlazaka na kongrese, stručna usavršavanja, ali i godišnje odmore, slobodne dane, od strane direktora prof. dr Radunovića i njemu bliskih saradnika, koji su na rukovodećim mestima. O nepodnošljivoj situaciji u ovoj zdravstvenoj ustanovi, zaposleni su pisali Ministarstvu zdravlja i kabinetu predsednice Vlade Srbije, ali odgovor i reakciju nadležnih još čekaju.

Zaposleni su, ovim povodom, prošle nedelje održali protest ispred nadležnih institucija u nadi da će im izaći u susret i pomoći im da reše problem i razreše direktora dužnosti, kako bi mogli neometano da nastave sa svojim poslom i lečenjem pacijenata.

***

BONUS VIDEO: Razgovor direktora Instituta za reumatologiju prof. dr Gorana Radunovića sa medicinskom sestrom

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare