Foto: R.Z./ATAImages, N1

Sandra Božić, potpredsednica Pokrajinske vlade i funkcionerka SNS, poznata po vređanju političkih protivnika i neprimerenom ponašanju za funkciju koju obavlja, upisala je doktorske studije na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Ona je, naime, sa prosekom od samo 7,68 i godinama studiranja koje daleko premašuju „osnovne četiri“, uspela da se probije na rang listi ove visoke škole.

Nakon što je objavljena konačna rang lista kandidata za upis na doktorske akademske međunarodne i evropske studije FPN, za godinu 2024/2025, pažnju javnosti privuklo je ime bivše potpredsednice Parlamenta.

Sandra Božić, međutim, za razliku od većine kandidata, ne ispunjava uobičajene kriterijume za prolazak na ovoj rang listi.

Sandra Božić Skupština Srbije Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

Naime, njen prosek koji jedva prelazi 7,5, odudara među brojnim kolegama, čije prosečne ocene neretko prelaze 9. Na spisku primljenih kandidata, od njih 20, Božić je pretposlednja, zbog niske prosečne ocene, koja iznosi 7,68.

Takođe, kandidatkinja za doktorku nauka, Sandra Božić, osim niske prosečne ocene je prema podacima na spisku kandidata, studirala toliko dugo da su joj se bodovi sveli na nulu. U kategoriji „Dužina trajanja studiranja“, kod Božić piše – nula, što ukazuje na godine studiranja koje su daleko premašile osnovne četiri.

Broj bodova – nula!

Problem njene kandidature dakle nije samo niska prosečna ocena, već i dužina studiranja.

„Kako koja godina prolazi smanjuje se broj godova. Ako je njen sveden na nulu, znači da je premašila uobičajeno vreme za završetak osnovnih studija. Ako je neko studirao duže od pet godina smanjuju mu se bodovi sa 10 na 6, ako je duže od sedam onda na 5 ili četiri, a ako je broj bodova nula, pa jasno je da je studiranje trajalo gotovo 10 godina“.

Foto: Privatna arhiva

Na godinama studiranja, inače je moguće dobiti 10 poena, a ona nije dobila nijedan.

„Božić je prošla na rang listi samo zbog objavljenih radova, što za komisiju formalno gledano ne predstavlja problem, koji ipak suštinski postoji, ali njih to ne zanima“, kaže profesor sa FPN.

Međutim, Sandra Božić se na ovoj listi našla, ne zahvaljujući ocenama ili redovnom učenju i polaganju ispita, već objavljenim radovima.

Sandra Božić Skupština Srbije Foto:Amir Hamzagić/Nova.rs

„Pravilo je, inače, da na doktorske studije primaju kandidate sa prosekom iznad osam, to je minimum. Međutim, dešava se sporadično da komisija, iz određenih razloga, odobri kandidatu koji ima prosek ispod osam, da upiše ove studije. To se u slučaju Sandre Božić dogodilo zbog broja radova koje je prijavila da su objavljeni u stručnim časopisima, iako je većina njih u Srpskoj političkoj misli“, kaže za Nova.rs jedan od profesora sa FPN, koji je zamolio da ostane anoniman.

Institut SNS-a

Ne čudi što je Božić baš u ovom časopisu objavila radove, jer je poznato da časopis Srpska politička misao izdaje Institut za političke studije, u kome je Božić angažovana i gde mesečno dodatno zarađuje 60.000 dinara. Takođe, taj institut sarađuje sa Fondacijom za srpski narod i državu, čiji je osnivač SNS, ali i sa njihovim časopisom Napredak.

Vladimir Orlić, Miloš Vučević i Sandra Božić Foto:Instagram/sandra_bozic

Jedan od radova objavila je 2023. pod nazivom „Uticaj velikih sila na nacionalne interese Srbije“. Dok je bila na Visokim studijama bezbednosti i odbrane zajedno sa Vangelom Milkovskim sa Univerziteta odbrane, u istom časopisu, objavila je „Koncept totalne odbrane u strategiji odvraćanja Republike Srbije“.

Takođe, objavila je i rad za Institut za međunarodnu politiku i privredu.

Božić je ranije izjavljivala i da je pisala radove na temu ukrajinske krize.

„Napisala sam nekoliko naučnih radova na temu ukrajinske krize, a sada i rata na njenoj teritoriji! Užasava me elementarno neznanje, paušalnost i nepoznavanje međunarodnih odnosa pojednih srpskih političara! To je sramota koja me dovodi do čistog besa! I to bi da vodi državu?“, istakla je na svom Tviter nalogu u januaru 2023. godine.

U kategoriji „Objavljeni radovi“, kod ove narodne poslance stoji broj 10, koji joj je pomogao da dosegne zbir od 74,72 na listi, na kojoj je većina kandidata sa prosečnom ocenom iznad 9,5 i zbirnom ocenom od 85 do 99.

„Govedo, lažovi, plaćenici…“

Sandra Božić, međutim nije jedino SNS ime, koje se vezuje za FPN. Podsećamo da je među članovima Saveta ovog fakulteta, koje je imenovala Vlada Srbije u oktobru prošle godine, Maja Gojković, članca Predsedništva SNS i predsednica Pokrajinske vlade Vojvodine, kao i Jadranka Joksimović, bivša ministarka za evropske integracije, ali i članica Glavnog odbora i Predsedništva SNS.

Ove dve perjanice SNS-a, pominjane su tokom izbora novog dekana FPN, tačnije nakon sporne kandidature Slaviše Orlovića, protiv kojeg su studenti i kolege protestovali, a izvori sa fakulteta navodili su da je njegovu kandidaturu podržala upravo Maja Gojković.

Maja Gojković uručila je danas ugovore o finansiranju i sufinansiranju izgradnje, održavanja i opremanja zdravstvenih ustanova u Vojvodini Foto:TANJUG/ Vlada AP Vojvodine/

Podsetimo, poslanica Sandra Božić diplomirala je na FPN-u, a po zanimanju je politikolog za međunarodne odnose.

Pročitajte još:

Božić, koja sada pretenduje na doktorsku titulu, ne bi li stekla ugled i poštovanje javnosti, “proslavila” se po dolasku u srpski parlament, gde je sa govornice, ali i sa društvenih mreža, upućivala uvrede svima koji se ne slažu sa režimom SNS. Iz njenog vokabulara često smo mogli čuti uvrede poput “plaćenici”, “govedo”, “lažovi”, “ološ”, “đubre”.

Štrajk glađu, pa uspon

Ona je, naime, prvi put izabrana za narodnu poslanicu nakon izbora održanih u aprilu 2016, a potom i 2020. i 2022. godine. U žižu javnosti ušla je u maju 2020. godine, kada je zajedno sa poslanikom SNS Aleksandrom Martinovićem stupila u štrajk glađu ispred Skupštine Srbije zbog toga što „tužilaštvo i sudstvo ne reaguju na fašističke ispade Boška Obradovića“.

Štrajkovala je, međutim, nepun dan, a prestala je sa gladovanjem kada ih je predsednik Aleksandar Vučić pozvao da okončaju štrajk i tada je krenuo njen vrtoglavi uspon na stranačkoj lestvici. Krajem 2021. imenovana je za članicu Odbora Direktorata za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije.

Sandra Božić, Srpska naprеdna stranka (SNS) proslavlja 16 godina od osnivanja skupom u Milеnijum cеntru u Vršcu. Foto:TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Pre ulaska u politiku bavila se menadžerskim poslom. Od 2008. do 2015. radila je u privatnom sektoru u oblasti energetike, gde je obavljala posao menadžera prodaje i marketinga, a kasnije i savetničke poslove. Od marta 2015. do marta 2018. obavljala je dužnost direktora pančevačkog JKP „Grejanje“. Ostavku na funkciju direktora podnosi nakon verifikacije poslaničkog mandata u Narodnoj skupštini Republike Srbije.

Titula doktora nauka osladila se članovima SNS, pa ne čudi što na rang listama beogradskog univerziteta sve češće iskaču njihova imena, jureći jedno „dr“ ispred potpisa, iako većina poseduje diplome privatnih fakulteta, na kojima je dobijanje ocena uglavnom upitno.

***

BONUS VIDEO: Sandra Božić i Biljana Đorđević na RTS-u

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare