Foto:shutterstock.

Predlog o potpunoj zabrani pušenja u ugostiteljskim objektima postoji, ali nije došao na dnevni red za usvajanje, niti ima mišljenje Ministarstva zdravlja i drugih ministarstava. Komisija koju sam vodila napravila je predlog izmena tog zakona, koji je obuhvatao apsolutnu zabranu upotrebe duvana u svakom zatvorenom prostoru, a tu smo dodali još i sportske terene i autobuska stajališta. Predlog je poslat Ministarstvu zdravlja, ali je na tome i ostalo, kaže u razgovoru za portal N1 dr Srmena Krstev, koja se do decembra nalazila na mestu predsednice Republičke stručne komisije za kontrolu duvana.

Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi i regionu u kojima je pušenje dozvoljeno u restoranima, kafićima i drugim ugostiteljskim objektima, koji su zadimljeni i ovog 31. januara, kada se obeležava Nacionalni dan bez duvana, piše N1

Prema njenim rečima, odredbe po kojima je pušenje dozvoljeno u jednom delu ugostiteljskih objekata „toliko su zastarele da, osim u Srbiji, nigde više ne postoje“.

„U ostalim državama postoji ili potpuna zabrana pušenja ili takozvana delimična, koja je suštinski potpuna, gde je pušenje dozvoljeno samo u specijalno konstruisanoj prostoriji sa vrlo strogim uslovima. Takve prostorije se gotovo nigde ne otvaraju jer zahtevaju posebnu ventilaciju, specijalna vrata i slično, pa nisu isplative za ugostitelje. Sve veći broj država uvodi i zabranu pušenja na terasama lokala, tako da je Srbija tu u velikom zaostatku“, ističe dr Krstev.

Rešenjem ministra zdravlja 2021. godine formirana je Radna grupa, sa ciljem da izradi izmene i dopune Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu. Ta grupa je bila multisektorska, pored celokupnog sastava Republičke stručne komisije za kontrolu duvana činili su je i predstavnici različitih ministarstava u čijim zakonima se takođe pominje duvan i kontrola duvana.

Upitana da proceni kada bi potpuna zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima mogla da zaživi i u Srbiji, sagovornica portala N1 odgovara da „ne vidi da država Srbija uvodi bilo kakve mere u oblasti zdravlja koje su promotivne“.

„Ne znam šta se više čeka s tim. Deprimirajuća je činjenica da naša država nije u stanju da uvede mere koje su već decenijama na snazi u Evropi i u drugim delovima sveta. Jednom će to svakako morati da uradi i Srbija. Pušači se inače vrlo brzno naviknu da moraju da izađu napolje ukoliko žele da puše. To uostalom rade i naši turisti kada odu u neku zemlju u kojoj nije dozvoljeno pušenje u ugostiteljskim objektima“, podvlači dr Krstev.

Kako kaže, predlog bi trebalo da bude usvojen ukoliko se ne donese taj sveobuhvatni zakon koji obuhvata i reklamiranje duvanskih proizvoda, što bi, dodaje, svakako bilo bolje.

„Uzmimo na primer slikovna upozorenja, jer retko koja država ima paklice cigareta kakve mi imamo. Takođe, potpuno je neregulisana oblast novih duvanskih i nikotinskih proizvoda, pa imamo eksploziju upotrebe tih proizvoda među mladima, bez ikakve regulacije i kontrole“, upozorava dr Krstev.

Komisija za kontrolu duvana u Srbiji više ne postoji

Odlukom Ministarstva zdravlja iz decembra prošle godine Republička stručna komisija za kontrolu duvana prestala je da postoji.

„Komisija je rasformirana i trenutno je nema, ali se nadam da će uskoro biti formirana nova“, navodi dr Krstev.

Ceo tekst možete da pročitate na sajtu N1

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar