U pripremi je rušenje vile „Crnogorka“ u Užičkoj 1, na Dedinju, na kojoj su lokaciju, za izgradnju 12 manjih vila, dobili biznismeni Andrej Jovanović i Bojan Milovanović. Oni su i suvlasnici firme Deka Inženjering, ćerke firme Princess Park, koja je od princeze Jelisavete Karađorđević 2018. kupila ovo zemljište zajedno sa „Crnogorkom“.
Zbog navodno lošeg stanja i zapuštenosti vile „Crnogorka“ odobreno je njeno rušenje, a investitori su 3. aprila ove godine, Sekretarijatu za urbanizam grada Beograda, podneli zahtev za izmenu lokacijskih uslova.
Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove, tačnije Sektor za izdavanje lokacijskih uslova, je po zahtevu firme „Princess Park“ d.o.o iz Beograda, 26. aprila ove godine izdao izmenu lokacijskih uslova, za izgradnju građevinskog-stambenog kompleksa, na parcelama oko „Crnogorke“, koje se sastoje od 12 stambenih objekata-vila.
Svaka od vila, koje će biti izgrađene u Užičkoj 1, prema ovim izmenama, imaće po jednu funkcionalnu jedinicu, podrum, suteren, prvi sprat, potkrovlje, sa zajedničkom podzemnom garažom i ukupno 54 parking mesta i jednog pomoćnog objekta, ukupne bruto površine kompleksa 16.315 metara kvadratnih.
Zanimljivo je da su investitori prethodno, još 18. januara ove godine, odustali od zahteva za izmenom lokacijskih uslova.
Takođe, 21. jula 2023. usvojen im je zahtev za izdavanje lokacijskih uslova, ali je 13. decembra iste godine odbijen zahtev za izmenu lokacijskih uslova, koji je ipak usvojen u maju 2024.
Podsećamo da je u toku javni uvid u ovaj projekat, a primedbe građana mogu se poslati do 2. oktobra, tačnije do danas.
„Urbanistički projekat potvrđuje Komisija za planove za razliku od plana detaljne regulacije, koji usvaja skupština Grada Beograda. Za urbanistički projekat postoji samo javna prezentacija bez javne rasprave, kao što je to slučaj sa planovima detaljne regulacije, pa je samim tim smanjeno učešće građana u izradi planskog dokumenta. Na osnovu usvojenog urbanističkog projekta, investitor može da dobije lokacijske uslove i građevinsku dozvolu. Komisija za planove na taj način omogućava investitorima da lakše dođu do građevinske dozvole“, objašnjava Sanja Solarević, odbornica Zeleno-levog fronta u skupštini Opštine Savski venac.
Jasno je da će vila biti srušena, ističe ona, jer se u projektu pozivaju na Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, gde navode da je vila u ‚devastiranom stanju i da može da se ukloni‘.
„Iz grafičkog dela vidi se da tačno na mestu vile, planiraju da prođe saobraćajnica. A elaborat o zaštiti kulturno-istorijske celine Dedinje je u izradi i zato ne bi smela vila da se ruši“, kaže Solarević.
Urbanistički projekat za 12 vila je usvojen, ali investitori sada nameravaju da ga menjaju.
„Glavni problem je što je ta parcela, gde je vila, izuzeta iz sprovođenja na osnovu regulacionog plana prostorne celine Dedinje iz 2000. Po tom planu je zabranjena preparcelacija, odnosno podela na manje parcele, jer se vila Crnogorka nalazi u okviru rezidencijalnog kompleksa i za ovo područje je planirana namena za objekte javnih službi. Urbanističkim projektom je ova velika parcela, površine 1,4 hektara, na kojoj se nalazi jedna objekat, podeljena na devet manjih parcela, od kojih je šest planirano za izgradnju 12 vila“, kaže Solarević.
Na ovaj način, kaže ona, se investitoru omogućava da izgradi mnogo veći broj kvadrata i da objektima zauzme mnogo veću površinu, od one koja je predviđena regulacionim planom prostorne celine Dedinje.
„Kroz urbanistički projekat je ostvarno zauzeće površine parcele 50 odsto, duplo više od onoga što regulacioni plan dozvoljava“, naglašava Solarević.
Odluka o izradi plana detaljne regulacije doneta je 2022, ali nikada nije bila na javnom uvidu.
Podsetimo, nakon što je 2014. Agencija za restituciju princezi Jelisaveti Karađoređvić vratila vilu „Crnogorka“, koja je do tada bila rezidencija crnogorskog ambasadora, četiri godine kasnije, u avgustu 2018, princeza je prodala nasleđenu vilu.
„Crnogorka“ je prodata kompaniji „Princess Park“ iz Zemuna, čiji je zastupnik Slobodan Petrović, bivši direktor „Imleka“. Ćerka firma „Princess Parka“ je Deka Inženjering d.o.o, čiji su većinski vlasnici Andrej Jovanović i Bojan Milovanović, bivši vlasnici firme Marbo Product.
A Petrović je još tada, 2018, najavio da će „Crnogorka“ biti srušena, a na njenom zemljištu biće izgrađeno više manjih vila.
Cena, po kojoj je vila prodata, do danas je ostala tajna. Ipak, u oglasu agencije, tada je navedeno da je početna cena bila od 3.990.000 evra.
***
BONUS VIDEO: Umesto vile, na Vračaru niče četvorospratnica
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare