Ne treba da čudi što su u novembru čekaonice domova zdravlja prepune i mlađih i odraslih pacijenata, jer vladaju različite vrste virusa. Međutim, prethodnih dana lekari se susreću sa jednim misterioznim virusem koji liči na stomačni, s tim što traje mnogo duže - čak i do nekoliko nedelja. Kroz takav "pakao" prošao je četrdesetogodišnji Miloš koji je za sedam dana oslabio čak osam kilograma, ali i trogodišnji Jakov, koji je završio u bolnici na infuziji. Doktor Milićević poručuje da je gubitak telesne mase donekle normalan, ali da je najvažnije ne dozvoliti organizmu da dehidrira.

Čitalac Nova.rs po imenu Miloš (40) opisao je svoje, kako kaže, do sada najgore životno iskustvo, u vezi sa misterioznim virusom koji ga je, doslovno rečeno, pokosio i koji ga je u takvom stanju držao čak dve nedelje.

„Nisam se često razboljevao kad sam bio mlađi, ali me je, naravno, kao i moje vršnjake, ponekad sustigao grip ili neki virus koji prođe za dva-tri dana. Kada sam odrastao, uglavnom sam prehladu ‘nosio’ lagano, onako s nogu. Međutim, ovo što mi se desilo pre mesec dana ne bih poželeo nikome. Virus me je bukvalno samleo, ali samleo. Nisam ustajao iz kreveta, nisam  ništa jeo… Horor film, verujte mi“, tvrdi naš sagovornik.

virus
Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Kako dalje objašnjava, kada je osetio prve simptome prehlade – povraćanje, dijareja i nesnosna mučnina, Miloš je otišao kod lekara na pregled.

Obavio je sve potrebne analize, a rezultati su bili sasvim zadovoljavajući. Međutim, njemu je bilo sve gore i gore.

„Doktor nije znao šta mi je. Rekao bi da je stomačni virus, ali je, opet, bio nesiguran s obzirom da se moje bolovanje produžilo već na drugu nedelju. A onda je donekle zaključio da su mene napala neka dva virusa ili mutacija stomačnog, šta god, s obzirom da je meni prvih nekoliko dana bilo loše, pa sam se skoro oporavio, a onda me je tresnuo drugi, kada sam i pao u krevet, bez apetita i imalo snage. Ni on nije bio 100 posto siguran šta je, ali svakako, čuvajte se“, poručuje naš sagovornik.

Dete (3) završilo na infuziji

Miloš nije jedini kog je ova mutacija virusa oberučka uhvatila. Nažalost, i najmlađi pacijenti ne mogu da se odbrane od njega, pa je tako trogodišnjak Jakov završio na infuziji u UDK Tiršova jer je dehidrirao.

Njegov otac nam objašnjava da je dečak bolestan pune tri nedelje i da doktori kažu da se prvi put susreću sa ovako nečim.

PROČITAJTE JOŠ:

„Moj sin je počeo da povraća, zatim je dobio dijareju i to je tako trajalo i trajalo. Onda se svemu tome pridružila i povišena telesna temperatura. Naravno, dete je malo, i pored vitamina i različitih sredstava za rehidraciju, ipak je dehidrirao zbog čega smo ga hitno odveli u Tiršovu. Primio je infuziji i bilo mu je bolje, pa su nas sutradan otpustili iz bolnice. Uradili smo sve potrebne analize i na viruse i na bakterije, sve je čisto, međutim njemu je i dalje bilo loše. Vratilo se i povraćanje i dijareja, boli ga stomačić… Tako da nam je preostalo samo da se nadamo da će se ova noćna mora konačno završiti“, ispričao je uplašeni otac za Nova.rs.

Pedijatar dr Saša Milićević potvrdio je za naš portal da ovakva vrsta stomačnog virusa hara Srbijom. Zapravo, kako je istakao, radi se o mutaciji stomačnog virusa ili o udruženim virusima, čiji simptomi traju i do nekoliko nedelja.

„Najčešće to bude rota virus i adenovirus, međutim i ti virusi kao i svi drugi mutiraju i to je zapravo najveći problem, jer kada izmutiraju, oni za naš imunološki sistem budu nešto potpuno novo. Naš imunološki sistem ih ne prepoznaje, pa zato to traje duže i može da dovede do toga da se skroz iscrpi. Ako čovek u tom trenutku povraća, ima dijareju, a ne uzima puno tečnosti, može da zapadne u stanje dehidracije. Tako da je to najveća opasnost kod tih stomačnih virusa“, objašnjava dr Milićević.

Dodaje da ovakvi virusi najčešće prođu sami od sebe, uz korišćenje vitamina, suplemenata i sredstava za rehidraciju.

„Terapija ne postoji, prosto je tako – treba imati strpljenja i pustiti ih da prođu. Ali, tu postoji još jedna stvar zbog koje svi koje zakači virus moraju biti obazrivi – nekada se stomačni virusi mešaju sa bakterijskom infekcijom kao što su salmonela, šigela, kampilobakter ili strafilokoka. Nekada se desi da dete ili odrasla osoba dobije ovu bakteriju, konkretno trovanje hranom, pa da pomisli da je to virus, jer one zapravo i liče na neku virusnu infekciju. Ali ne mora to uvek da bude tako“, naglašava on.

Foto:TANJUG/ SAVA RADOVANOVIĆ

Bakerijska infekcija se „nakači“ na virusnu

Može da se desi, navodi doktor, da se bakterijska infekcija „nakači“ na virus, a to će se otkriti tek kada se uradi analiza stolice odnosno koprokulutra.

Zato savetuje sve pacijente da prvo urade koprokulturu, pa tek onda ostale analize.

„Nije dobro kada i virus i bakterija deluju istovremeno. Virus ošteti sluznicu creva, pa se desi da se lakše razvije bakterijska infekcija“.

Antibiotici, naglašava, deluju samo u slučaju bakterijske infekcije. A kod virusa poput stomačnog, pa čak i njegove mutacije – zaboravite na njih.

„Zato i govorim da je najvažnije da se na vreme uradi analiza stolice, ali da bude analiza i na viruse i na bakterije jer će ona pokazati šta je u pitanju. Ako je u pitanju virus, koristimo orosal i druga sredstva koja su ukusnija i jako je važna dijeta. Dakle, mora da se smanji hrana. Kod nas u narodu kažu: zdravlje na usta ulazi, međutim kada si bolestan zapravo treba da smanjiš količinu hrane“, poručuje doktor.

Zato kaže da gubitak telesne mase ne treba da iznenadi one koje su imali stomačni virus ili neku njegovu mutaciju.

„Gubitak kilograma uopšte nije opasno, čak je i normalno. Čovek izgubi dosta tečnosti preko dijareje, a ta se kilaža vrati, čak i mala deca i bebe kad dehidriraju izgube na težini, ali isto tako se brzo vrate u normalu. Zato je jako važno da se dosta pije voda, a manje da se jede. Može se jesti pirinač, banana, može neko mlado meso, ali kuvano i supa iz kesice. Najvažnije je ne dozvoliti organizmu da dehidrira. A ukoliko, ipak, dođe do toga, onda mora da se daje infuzija preko vene. Ona obično odmah daje efekta, pa se osoba brzo vrati u normalu“.

Dr Milićević naglašava da je mutacija stomačnog virusa opasnija za decu nego za odrasle, te stoga treba činiti sve da dete ne upadne u loše stanje.

„Veći procenat dečijeg organizma čini voda, tako da nije isto ako dete ima dijareju i povraća i ako to ima odrasla osoba. Najviše su bebe ugrožene. Kod njih se mnogo lakše poseže za infuzijom, nego kod odraslih osoba“, kaže naš sagovornik.

BONUS VIDEO: Dr Aleksandra Vukov: Kako se leči rota virus?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar