Posle Elene Koposove koja je, srećom, u poslednji čas uspela da se izbori za ostanak u Srbiji, i tročlana ruska porodica Tereh iz Banje Koviljače našla se na meti srpskih vlasti, koje žele da joj uskrate gostoprimstvo bez jasnog objašnjenja. Ovu porodicu, koja skoro pet godina živi u Srbiji, država je proglasila za "neprihvatljiv bezbednosni rizik". Obraćali su se svima, pa i predsedniku Aleksandru Vučiću, ali odgovora nema. Irini, Sergeju i Marku je odbijen zahtev za stalno nastanjenje, ali im je ukinuta i dozvola za privremeni boravak. Trenutno se uzdaju u peticiju koja je pokrenuta za njihov ostanak u zemlji, ali i u odgovor predsednika države.
Već neko vreme, kako se čini, vodi se hajka protiv ruskih državljana koji su svoj krov nad glavom pronašli upravo u Srbiji.
Prvo je Elena Koposova, Ruskinja iz Sombora, bila meta srpskih vlasti, o kojoj je Nova.rs pisala. Nju je naša država proglasila „bezbednosno rizičnom osobom“, međutim njena žalba je prihvaćena, tako da ipak neće biti proterana.
Sada ista borba čeka tročlanu porodicu Tereh – Irinu, Sergeja i Marka (11) koji skoro pet godina žive u Banji Koviljači, a koji su, takođe, ocenjeni kao „neprihvatljiv bezbednosni rizik“, zbog čega im je odbijen zahtev za stalno nastanjenje, ali im je ukinuta i dozvola za privremeni boravak.
Oni se već pola godine bore za ostanak u Srbiji, uložili su žalbe na rešenja, pisali su i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ali odgovora nema.
Njihov strah je, kako kaže Irina za Nova.rs, veliki. Noćima ne spavaju ni ona ni suprug Sergej, dok Mark još uvek nije svestan kroz kakav pakao prolaze. Nadaju se da će pokrenuta peticija „Stop proterivanju porodice Tereh!“ dati rezultata.
„Sakupili smo oko 800 potpisa, nadamo se najboljem. Svaki dan je za nas strepnja. Šta da vam kažem… Još uvek nismo svesni šta nas je snašlo jer nismo uradili apsolutno ništa, zbog čega smo ocenjeni kao rizični. Zaista. Mi smo samo jedna porodica koja želi da živi u Srbiji i da odgaja svoje dete. Nemamo nikakve veze s politikom, to nas uopšte ne interesuje, nismo politički aktivni, tako da nam nije jasno zašto nas srpske vlasti smatraju pretnjom“, kaže Irina.
Porodica Tereh je sredinom oktobra dobila rešenje kojim su svi članovi odbijeni za stalno nastanjenje u Srbiju. U rešenju je pisao razlog tome – da su neprihvatljiv bezbednosni rizik. A zbog čega predstavljaju rizik – ne sami ne znaju.
„Svake godine produžavamo privremeni boravak. Do avgusta prošle godine sve je bilo kao i ranije, a onda je bila promena u zakonu i nismo dobili mogućnost za stalnim nastanjenjem. U oktobru smo odbijeni za stalno nastanjenje za celu našu porodicu uz obrazloženje da smo neprihvatljiv bezbednosni rizik. Mi smo zatim želeli da produžimo privremeni boravak, ali smo u novembru odbijeni i za produženje privremenog boravka sa istim razlogom, da predstavljamo neki rizik po Republiku Srbiju“, objašnjava ona.
Irina kaže da joj je žao zbog svega što proživljavaju jer nisu krivi ni za šta, niti su napravili neki pogrešan korak.
„Mi smo ovde od aprila 2019. godine. Došli smo iz grada Jaroslavlja i uložili smo svu ušteđevinu u porodični hotel u Banji Koviljači. Mi smo mali ljudi, skromni, poslujemo u skladu sa Zakonom. Sve je transparentno i legalno. Jedino što može biti jeste moj suprug odnosno njegovo poreklo. On je rođen u Kijevu i njegova porodica je iz zapadne Ukrajine. On je tamo živeo i sa njima stalno kontaktirao. Što se tiče rata, ne podržavamo ga, u našoj porodici ima i Ukrajinaca i Rusa i živimo zajedno ceo život“, ističe ona.
Kada su Terehovi otvorili hotel, najviše gostiju bilo je iz Ukrajine. To je, lokalnoj policiji, kaže Irina, bilo „prst u oko“.
„Stalno su nam dolazili Ukrajinci i mi smo im pomagali kako smo mogli. Jednom smo im pomogli da dobiju status izbeglica za goste koji žive u našim apartmanima. Policajci su pitali. Zašto to radiš, šta ti je to potrebno“, ali mi nismo o tome razmišljali. To je obično dobro delo i morali smo da pomognemo tim ljudima ako smo u mogućnosti. Kako smo čuli od naših komšija, stalno su dolazili neki ljudi iz policije i pitali za naše goste i za nas šta radimo, možda je to bio problem, sad kad se setim“.
Ali, bilo je i Rusa u hotelu, naglašava ona.
„Imali smo ruske goste koji su se preselili u Srbiju i koji ne podržavaju situaciju u zemlji. Da l možda to nije razlog? Može biti i što mi je muž u Rusiji bio u opozicionoj vladi u našem gradu i pošto su svi završili u zatvoru, moj muž nije mogao da nađe posao, zato smo otišli u Srbiju. Ovde smo mogli slobodno da živimo i da odgajamo naše dete. To je sve samo razmišljanje, ja nisam sigurna šta je razlog, pošto nam niko nije odgovorio, a u svakoj žalbi sam pitala šta je to sa nama, pozovite nas i objasnite šta je problem. Ali ni sa kim nismo pričali i niko nije dolazio kod nas. Nadamo se da će nam predsednik odgovoriti na naše pismo i da će doneti pravu odluku za nas. Molimo ga da nam pomogne“, objašnjava ona.
Irina i njena porodica trenutno nailaze na veliki problem zbog otkaza u privremenom boravku. Morali su da zamrznu rad agencije, te je to prouzrokovalo mnogo drugih problema.
„Ne možemo da produžimo zdravstveno osiguranje, ne možemo da koristimo naš novac na računu zbog toga što ne možemo da potvrdimo da legalno živimo ovde. Ne možemo da dobijemo nikakvu vizu za putovanja, za preseljenje, ništa ne možemo sad. Živimo kao turisti u zemlji za koju smo mislili da je naša. Na svakih 30 dana moramo da odlazimo iz Srbije i da ponovo ulazimo u Srbiju, da bismo mogli još 30 dana da živimo u ovoj kući“, kaže ona.
Predstavnik Udruženja Ruskog demokratskog društva Peter Nikitin kaže za Nova.rs je nezakonito i sramotno ovo što se dešava porodici Tereh.
„Targetiraju ljude koji su u Srbiji odavno i koji imaju decu. Jedno je kada napadaju aktiviste što, takođe, nije u redu, ali je gora situacija kada teraju ljude koji su uložili sve što su imali u Srbiju, koji imaju maloletnu decu i nisu prekršili nijedan zakon“, ističe on.
Poručuje svima da potpišu peticiju za ovu rusku porodicu „(OVDE potpišite peticiju), kako bismo im zajedno pomogli da se izbore za pravdu i nastave svoj život u Srbiji.
„Zbog ukidanja boravka oni nemaju legalan osnov da budu u zemlji i ovde trenutno borave bukvalno kao turisti, koriste bezvizni režim. Jednom mesečno napuštaju zemlju, pa se vraćaju. To je samo po sebi ozbiljna nesigurnost jer su vas proglasili pretnjom po državnu bezbednost i onda izlazite iz zemlje da biste opet ušli i svaki put niste sigurni da li će vas pustiti preko granice. Pomozimo im da reše svoju situaciju“, kaže Nikitin.
Podsetimo, Elenu Koposovu je država nameravala da protera i to bez jasnog objašnjenja. Kako je ispričala za Nova.rs, smatrala je da je odluka o proterivanju doneta jer je na početku rata u Ukrajini potpisala antiratni apel.
Iako joj je naloženo da ima 30 dana da napusti zemlju, ipak je pobedila, te zajedno s porodicom ostaje u Srbiji.
BONUS VIDEO: Rusi u Srbiji zabrinuti zbog proterivanja sunarodnika iz zemlje
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare