Pre pet godina Banjalučanka J. K. platila je 56.340 KM garsonjeru od 28 kvadrata. Stan još uvek nije završen, iako je trebalo da bude završen šest meseci nakon kupovine. Skoro poslednje tri godine J. K. je prinuđena da istovremeno plaća rate kredita i mesečnu kiriju za iznajmljeni stan u kojem trenutno živi.
Reč je o zgradi u ulici Patrijarha Arsenija Čarnojevića, u banjalučkom naselju Mejdan. Stanari su 2014. godine sa investitorom Mladenom Pandžom dogovorili izgradnju još jednog sprata, kako bi dobili novi krov, novu fasadu, ugradili balkone u svojim stanovima, zamenili ulazna vrata i druge popravke u zgradi, ali i očistili okolina nakon završenih radova. Međutim, radovi do sada nisu završeni.
Kupci novih stanova ne mogu da se usele, a ostali stanari žive na gradilištu. Balkoni su napravljeni, ali su stanari morali da ih ograde kako su znali. U međuvremenu je ugašena investiciona kompanija „Faraon lajn”.
„Video sam stan u oglasu, kontaktirala je agenciju koja je raspisala stan. Nadogradnja je već počela. Čovek koji mi je prodao stan se zove Aleksandar Milašinović i kriv je za mene koliko i investitor. Uplatila sam kaparu od hiljadu maraka, a zatim i cijeli iznos od 55.340 KM, na račun Aleksandra Milašinovića, a potpisnik je Mladen Pandža kao investitor“, kaže sagovornica, potkrepljujući svoje tvrdnje dokumentacijom, piše Etrafika.net
Podigla je kredit za kupovinu stana. Nakon što je novac prebacila Milašinoviću, usledilo je čekanje kome se ne nazire kraj.
„Stan je trebalo da bude gotov za pola godine. Rok je bio kraj avgusta 2018. Kada je rok bio probijen, kontaktirao sam Panžu, pitajući ga o kaznama koje su navedene u ugovoru. Oni su dužni da mi plaćaju penale u iznosu od 200 KM mesečno. Tamo je počeo da mi priča na ulici, pošto priznaje samo penale na utakmici. To me je uvredilo, pa sam pozvao Aleksandra. Rekao mi je da komuniciram samo sa njim, da je njegov odnos sa Panjom njegova stvar. Rekao je da je uložio mnogo više novca od mene i da mu je u interesu da se to okonča. Ako se ne završi u određenom roku, može da mi vrati ceo iznos, ali bez kamate. Onoga što sam mu platio, on će mi vratiti. To mi je dalo sigurnost“, rekla je.
Međutim, nekoliko meseci kasnije radovi nisu okončani.
„Posle godinu i po dana osećao sam se veoma nesigurno. Aleksandar mi je vrlo jasno rekao da nije problem vratiti iznos. Razmišljao sam nekoliko dana i odlučio da tražim povraćaj novca, ma koliko želeo taj studio. Pozvala sam Aleksandra i osetila promenu u glasu. Nije to očekivao. Zamolio nas je da sačekamo još nekoliko meseci jer je investitor obećao da će završiti zgradu. Ako se to ne desi, vratiće novac. septembar je završen. Kad je trebalo da se nađemo, došao je sa Panjom. Ponašali su se kao dobar i loš policajac. Osećala sam se iskorišćeno, prevareno, jadno“, priseća se ona.
Ubrzo nakon toga morala je da iznajmi stan u kome će živeti. Pokušavala je, kaže, da dogovori nove susrete sa Milašinovićem, ali bezuspešno.
„Unajmio sam advokata, koji je pokušao da kontaktira obojicu. Aleksandar je počeo da pere ruke od tog slučaja i kaže da je oštećeni kao i ja. Dobio je novac. Šta je kasnije uradio sa tim novcem, ne bi trebalo da me zanima. Obojicu sam tužio i podneo krivičnu prijavu“, kaže on.
Od Milašinovića traži da vrati 56.430 KM sa zateznom kamatom od 01.09.2018. godine do isplate. On od Pandže potražuje 4.400 KM zbog nepoštovanja ugovora, kao i 12.100 KM zbog materijalne štete, tačnije zbog izdavanja stana u kojem živi, sa zateznom kamatom od 24. juna 2020. godine. godine do isplate.
Narednih 15 godina dužna je da otplaćuje kredit za stan.
„Osećam se kao da sam osuđen na 20 godina zatvora. Moj život prolazi. Za 15 godina mi to ništa ne znači. Potrebno mi je odmah. Pre pet godina kada sam to platio. Moj život je stagnirao otkako se ovo dogodilo. Ne mogu ništa konkretno da uradim. Uzeo sam atelje da imam kutak za sebe. Ne mogu da živim u tom studiju, ne mogu da ga iznajmim ili prodam. Ne mogu da uzmem novi kredit. Ruke su mi vezane. Ovo je veliki stres. Mnogo patim finansijski, psihički najviše. Jednostavno ne mogu da živim u takvom uređenju i takvom svetu, da mu niko ništa ne može“, kaže ona.
Često svraća u nedovršen stan. Pokazuje nam fotografije od pre 15 dana. Zidovi su malterisani, ali nema podova. Počelo je lepljenje keramike, toaleti još nisu postavljeni.
„Nađemo majstora koji lepi pločice i nadamo se. Doći ćemo za koji dan, nema ni jednog majstora. Tako loše ide… Pet godina radi na jednom spratu“, kaže on.
Uz to, problemi zbog nezavršene gradnje imaju i sadašnji stanari zgrade. Blokirano je šest parking mesta, iza zgrade je građevinski otpad i materijal, dotrajale nadstrešnice prete da padnu nekome na glavu. Kažu da su svi morali da renoviraju stanove zbog neodgovornog izvođenja radova.
„Šteta je pričinjena na svakom spratu posebno. Svi su imali problem. Krajem 2017. godine skinuo je krov i mesecima ga nije stavljao, pa je curio ljudima. Svi smo morali sami da renoviramo svoje stanove. Šteta je ogromna. Za nekoliko meseci nastala je crna plesni. Farbali smo cele spratove jer smo to morali da sredimo i sredimo. Nismo mogli da živimo u tome. Voda teče kroz zid, teče kroz utičnice. Odvod vode je prekriven šljunkom, pa se voda sliva u garaže. Iza zgrade godinama stoji otpad, čak i na prostoru koji ne pripada našoj već drugoj zgradi“, kaže Neven Marinković, jedan od stanara.
Njegove komšije potvrđuju priču i pokazuju fotografije kao dokaz. Crni zidovi, odeća u ormanu prekrivena buđom.
„Postavio je krov, ali ga nije završio u potpunosti. Voda curi niz dimnjak. Nije ni spustio oluke. Kad pada kiša, iznad ulaza imamo vodopad. Znamo da on nema para i da se to neće brzo završiti. Ali bar neka ukloni ono što nam smeta, šta može da padne na nekoga i što nam godinama zauzima šest parking mesta. Imam garažu da mogu da se sklonim, ali neki nemaju, pa imaju problem sa parkingom i parkingom“, kaže predsednik Zajednice vlasnika stanova Robert Pavluk.
„Svake godine moram da stružem zid u kupatilu i farbam, zbog tog protoka vode. Suština je da je sve ovo ostavio i otišao“, dodaje zakupac Slobodan Grbić.
Obratili su se Gradskoj upravi, komunalnoj i građevinskoj inspekciji. Preporučeno im je da od investitora zatraže završetak započetih poslova, bez podizanja tenzija i buke.
„Ne možemo da pristanemo na to“, saglasni su stanari.
Zmije i pacovi leže u gomili koja pada iza zgrade. Stanari ih vide. Sa spoljnih zidova zgrade vise daske.
„Prvo smo se obratili inspekciji da ovo malo raščistimo. Ovo nije sav građevinski materijal. Ovo je smeće. Da napravimo pregled koliko je ovo bezbedno. Drveni stubovi su napukli, nadstrešnice više nisu bezbedne. I niko ih neće ukloniti. Imamo dosta male dece u zgradi“, kaže Nataša Dabić.
Priznaju da su previše verovali investitoru i predugo čekali da reaguju. Nadali su se da neće morati da idu u medije. Međutim, nemaju druge opcije.
„Svi nas prebacuju na nekog drugog. Naš uobičajeni sistem pomeranja odgovornosti. Dok sam čistio oko zgrade, pomerio sam jednu mrežu da iznesem smeće. Odmah se javio da pita ko mu dira mreže. Veoma je arogantan, nasilan. I samo smo očistili prostor da možemo da hodamo po asfaltu, a ne po blatu“, kaže Neven Marinković.
„Neshvatljivo mi je da neko ne može da ga zaustavi. Pustio nas je niz vodu. Ima li ko da mu naredi? Ako ne može, neka to neko popravi“, dodaje Asim Bukić.
U dopisu građevinskoj inspekciji stanari navode da vode računa o sopstvenoj bezbednosti, zbog čega traže od Grada da „spreči ugrožavanje života i zdravlja ljudi i omogući bezbednost životne sredine, zaštiti imovinu od daljeg oštećenja i omogući normalno funkcionisanje stanara i prolaznika“. U institucijama Grada Banjaluka kažu da nisu nadležne.
„Obavještavamo vas da ovaj organ, u skladu sa zakonom, nema nadležnost da utiče na brzinu i rok završetka radova, jer je zakonom propisan rok u kojem investitor mora pristupiti izvođenju radova prema zakonu. prethodno dobijenu građevinsku dozvolu, ali ne i rok“. Urbanističko-građevinska inspekcija nije nadležna za procenu štete koja je nastala usled izvođenja građevinskih radova. Ovaj organ će, u okviru svojih nadležnosti, vršiti nadzor i utvrđivati činjenično stanje u pogledu preduzimanja mera zaštite objekta i obezbeđenja bezbednosti lica i okolnih objekata“, navodi se u odgovoru iz Gradske uprave u kome se takođe navodi da stanari treba da traže svoja prava. u Osnovnom sudu.
Investitor Mladen Pandža kaže da ga niko nije tužio, iako eTrafika protiv njega i Aleksandra Milašinovića ima tužbu J.K.
„Radovi se veoma brzo nastavljaju. „Sve će biti gotovo do kraja godine“, kratko nam je rekao u telefonskom razgovoru.
Kako kažu kupac stana, stanari i Aleksandar Milašinović, ovo obećanje slušaju godinama. Panja je krivicu za trenutno stanje prebacio na stanare. Međutim, priznao je da je i on odgovoran.
„Problemi su dolazili od njih. A ja sam kriv jer je u jednom trenutku nestalo malo novca. Nestali su jer nisam mogao da prodam stan jer su gospoda napravila cirkus. Radnici su otišli, to traje i ide polako. „Jedan gospodin je napravio nered i zbog njegovog potpisa nisam mogao da prodam stanove“, kaže on.
Tvrdi da se novi stanovi uveliko uređuju i negira uništavanje starih stanova. Uprkos materijalnim dokazima, krivicu prebacuje na stanare.
„Zgrada je iz 1962. godine, a neki nisu krečili 15 godina. A onda su naprasno zaključili da im je na prvom spratu nešto procurilo sa četvrtog. „Molim te, nemoj“, rekao je.
Aleksandar Milašinović, na čiji račun je J. K. uplatila novac za stan, tvrdi da je oštećeni kao i svi ostali. Kaže da je pozajmio novac investitoru.
„Žao mi je što nije gotovo i što i ja trpim štetu zbog neodgovornosti investitora. Ne javlja se na telefon. Podržavam bilo kakav pritisak na njega da to prekine. Ja nisam ugovorna strana, imam kredit kod investitora. Po osnovu prodaje stanova, on mi je otplatio kredit. Nisam ni prodavac stana ni investitor. Ja sam ovde kolateralna šteta. Nema smisla da se moje ime pojavljuje u negativnom kontekstu jer trpim posledice neodgovornog investitora“, rekao nam je Aleksandar Milašinović.
On dodaje da između njega i Pandže postoji samo ugovor o pozajmici. Međutim, eTrafika ima ugovor između Pandže i Milašinovića o kupovini osam stanova, overen. Prema tom ugovoru, Milašinović je od Pandže kupio osam stanova u izgradnji, po ukupnoj cijeni od 300.000 KM. Jedan od tih stanova prodali su sagovornici eTrafike J.K.