Važno je da mali maturanti ovonedeljnim završnim testovima pristupe bez tenzije, kaže za Nova.rs ministar prosvete branko Ružić, koji otkriva da će testove - čije je "curenje" prethodnih godina često bilo u fokusu javnosti - i ove godine čuvati policija, te da će se, radi bržeg pregledanja, skeniranje testova obavljati u 11 gradova.
Da li je ova školska godina oštetila učenike, da li su uslovi uticali na nivo znanja koji će đaci imati?
Ne možemo reći da su učenici oštećeni, uslovi jesu bili drugačiji, ali je model nastave koji primenjujemo najbolje moguće rešenje u uslovima epidemije. I učenici i nastavnici bili su prinuđeni da iskorače iz svoje svakodnevne rutine učenja i rada, sigurno da nije isto kao u uobičajenim okolnostima i to je svakom jasno. Međutim, novi kanali komunikacije tokom nastave na daljinu otvorili su i nove mogućnosti. S obzirom na specifičnu epidemiološku situaciju poslednjih godinu dana, više nego ikada imali smo priliku da vidimo značaj razvoja digitalnih kompetencija učenika i zaposlenih. Važno je istaći da su nove okolnosti u nastavni proces uvele novine i razvile metode, koje će ostati kao alati za budućnost. Кlasičnu učionicu zamenila je virtuelna učionica, a inovativnost u nastavi postala je imperativ. Ono što je učenicima najviše nedostajalo, svakako je da svi budu zajedno u učionici.
Kako će izgledati polaganje završnih ispita za osmake, pomenuli ste da će testovi biti lakši od onih na probnoj maturi?
Male maturante očekuje završni ispit u osnovnom obrazovanju 23 ,24. i 25. juna i važno je da bez tenzije pristupe polaganju. U sredu, 23. juna mali maturanti polažu test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, u četvrtak, 24 . juna test iz matematike, a u petak, 25. juna- kombinovani test. Sve je spremno i sprovodi se po planu. Za pripremu pitanja, kao i svake godine, zadužen je Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. Ovogodišnji testovi biće prilagođeni nastavnim sadržajima koji su obrađeni, a olakšavajuća okolnost za učenike je veći broj pitanja gde treba da zaokruže neki od ponuđenih odgovora. Važno je da se škole, pri organizaciji završnog ispita, pridržavaju propisanih epidemioloških mera i stručnog uputstva.
Kontrola testova: znamo da je ranijih godina bilo problema sa malom maturom i da su tekstovi bili provaljivani, kako će to biti predupređeno ove godine?
Uveren sam da će završni ispit proći u najboljem redu. Ministarstvo je u stalnoj komunikaciji sa Zavodom za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, u vezi sa organizacijom završnog ispita, kao i sa ostalim institucijama i saradnicima koji su uključeni u ovaj proces. Održao sam sastanak sa svim relevantnim institucijama koje učestvuju u pripremi i realizaciji završnog ispita, kako bismo još jednom prošli kroz sve faze. Kao i prošle godine, testovi su odštampani u Zavodu za vrednovanje kvaliteta, a ove godine dodatno smo opremili štampariju u Zavodu sa još jednom multifunkcionalnom mašinom za štampanje testova. Policija, će, takođe, pratiti distribuciju testova do škola. Ove godine novina je što smo decentralizovali proces skeniranja testova radi bržeg i efikasnijeg pregledanja i u 11 gradova formirani su skening centri.
Epidemiološka pravila za polaganje završnih ispita u osnovnim školama i prijemnih ispita za fakultete, da li će se nositi maske?
Važeća epidemiološka pravila mora da se poštuju. Ministarstvo je stručnim uputstvom definisalo broj učenika i dežurnih nastavnika za vreme polaganja testova. U učionici može da bude najviše do 12 učenika i dva dežurna nastavnika, a škole koje imaju do 50 učenika osmog razreda mogu da organizuju polaganje završnog ispita i u fiskulturnim salama. I prošle godine prijemni ispiti organizovani su uz poštovanje epidemioloških mera. Poštujemo preporuke Кriznog štaba i prilikom organizovanja upisnih aktivnosti visokoobrazovne ustanove time će se rukovoditi. Tokom ovogodišnjeg upisa neće biti novina u odnosu na prethodnu godinu.
Kada bi Vas neko pitao koju srednju školu ili fakultet treba da upiše, šta biste mu predložili kao najunosniјu varijаntu sa kojom je najlakše naći posao?
Važno je da učenici izaberu škole prema svojim afinitetima i da ne brinu jer mesta u školama ima dovoljno. Budući brucoši mogu da biraju između velikog broja akreditovanih studijskih programa i visokoškolskih ustanova, a od ove godine biće im dostupne i dualne akademske i strukovne studije. Mislim da je najvažnije da dobro razmisle, jer im izbor fakulteta određuje put kojim će ti mladi ljudi nastaviti ta idu. Treba da budu svesni da vredan rad i ulaganje u sopstveno znanje uvek daje rezultate.
Ukoliko se neko odluči da upiše privatni fakultet, jedna od prepreka i bojazni je da li taj fakultet ima akreditaciju, kako „obični laici“ to da prepoznaju i gde da se raspitaju?
Pre nego što se odluče za određeni fakultet, budući brucoši treba da provere da li ima akreditaciju. To svakako mogu da provere i na sajtu Nacionalnog tela za akreditaciju i proveru kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT), u Vodiču za studente. Ukoliko imaju bilo kakve nedoumice uvek mogu da se obrate prosvetnoj inspekciji ili Sektoru za visoko obrazovanje. Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nastoji da ulaganjem u infrastrukturu obezbedi još bolje uslove za studiranje, kao i da poveća dostupnost školovanja mladima iz svih socijalnih slojeva našeg društva.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare