Foto: Shutterstock

Vernici koji proslavljaju Vaskrsenje Hristovo po Julijanskom kalendaru slave Vaskrs, najveći hrišćanski praznik, koji je suština hrisćanskog učenja.

U crkvama i manastirima Srpske pravoslavne crkve (SPC) na bogosluženjima čita se poslanica koju upućuje poglavar SPC. Prva Uskršnja liturgija služi se u ponoć, između subote i nedelje.

Poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Porfitije služi uskršnju litugiju u beogradskom hramu Svetog Save, na Vračaru,uz sasluženje beogradsko-karlovačkog sveštenstva.

Uskrs je najvažniji hrićanski praznik, „praznik nad praznicima“, predstavlja suštinu te vere jer uskrsnuće označava pobedu života.

Vernici se pozdravljaju sa: „Hristos voskrse! – Vaistinu voskrse“, sve do Spasovdana koji se ove godine slavi 25. maja.

Uskrs prati niz običaja: farbaju se jaja, prvo obojeno se ostavlja na stranu do idućeg Uskrsa i naziva „čuvarkuća“, a potom pažljivo odlaže u skladu s lokalnim običajima.

Ono simboliše radjanje života, a crvena boja nevino Hristovu prolivenu krv.

U ovogodišnjoj uskršnjoj poslanici patrijarh Porfirije poručio je u uskršnjoj poslanici da je otuđenje Kosova od Srbije neprihvatljivo, istakavši da je molitva za mir jača od svakog oružja.

Porfirije je istakao da su snaga vere i molitve naše pretke provele kroz tesnac istorije i da je i danas potrebno poslušati glas Gospodnji i ujediniti se u molitvama za mir, za očuvanje Kosova i Metohije u Srbiji i očuvanje svetinja.

„Ujedinimo i umnogostručimo svoje molitve za život u miru našeg naroda svuda, da se naša ili bilo čija stradanja ne ponove. Znajte da je molitva verujućeg naroda za mir, molitva crkve za mir, jača od svakog oružja“, naveo je patrijarh.

On je istakao da su arhijereji i verni narod SPC čvrsto i nepromenljivo na stanovištu da je otuđenje Kosova i Metohije od države Srbije posredno ili neposredno, de facto ili de iure neprihvatljivo.

„Molimo se Spasitelju i zalažemo za zajednički život, u međusobnom poštovanju i razumevanju sa kosovsko-metohijskim Albancima, jer ako u našim dušama ima mesta i za jedne i za druge, biće i na Kosovu i Metohiji mesta za sve. Znamo i to da u našem narodu i danas ima dovoljno vere, dovoljno molitve i pravednosti, da sačuva i nas i sve oko nas i u vremenima koja dolaze“, istakao je patrijarh.

Kako je naveo, SPC apeluje da se napredak društva, a pre svega „narodna prosveta i kultura“ grade na jevanđelskim temeljima, na kojima su i nastale i poziva na očuvanje srpskog jezika i ćiriličnog pisma na kojima je izgrađena srpska kultura.

BONUS VIDEO: Farbanje uskršnjih jaja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar