"Do sada nemamo na terenu nađenu nijednu uginulu pticu i nadamo se da će tako i ostati. To međutim, ne negira činjenicu da je iznad kolonije zaštićenih vrsta ptica bilo, i da i dalje ima, preleta nekih helikoptera, koji ih uznemiravaju u osetljivom periodu godine kada tek - počinju da lete", kaže za Nova.rs Miljka Dučić v. d. direktora Specijalnog rezervata prirode "Uvac".
Nijedan beloglavi sup nije stradao od naleta helikoptera. Svi mladunci beloglavog supa u zaštićenom rezervatu prirode „Uvac“ su dobro.
Od šest ptica koje su ispale iz gnezda, tri su još u volijerama – specijalnim kavezima za oporavak, dve su se vratile u gnezda, a za jednu se pretpostavlja da je odletela, pošto nije bila reč o mladuncu, jer je primećena daleko od gnezda, potvrdila je Miljka Dučić.
„Ne znam kako se uopšte u javnosti pojavila priča da je stradalo šest ptica. Nama je katastrofa i ako jedna strada“, navodi sagovornica Nova.rs i dodaje da se hronologija događaja i zapisi čuvarske službe dostavljaju nadležnim institucijama, Zavodu za zaštitu prirode Srbije , Inspekciji za zaštitu životne sredine, veterinarskoj službi koja prati stanje tih ptica.
Ista procedura je i ako ptice – stradaju.
U tom slučaju odlučuje se da li leš ide na obdukciju ili u prirodnjački muzej.
„Svaka jedinka nam je dragocena i zbog traga o njima uvek obaveštavamo nadležne“, navodi Miljka Dučić.
Foto: EPA-EFE/DJORDJE SAVIC
U kratkom periodu od desetak dana pronađeno je van gnezda ukupno šest ptica.
„Pronašla ih je čuvarska služba – od toga je dva slučaja bila dojava telefonom. Meštani sela nadomak jezera tkaođe su prijavili jednu jedinku, a to je ona koju čuvari nisu uspeli da pronađu, ali tu svakako nije bilo reči o mladuncu. Ta ptica je, naime, nađena prilično daleko od kolonija. Pretpostavlja se da je odletela dalje, jer čuvari nisu pronašli ni trag, ni perje, niti bilo šta što bi ukazalo da je ptica povređena ili da je uginula. A to su veoma velike ptice da se ne bi videle u travi“, navodi Miljka Dučić.
Tri ptice su zbrinute u volijere za privremeni oporavak koji se nalazi na Uvcu, obavešten je nadležni veterinar koji se o njima prine i po proceduri odlučuje šta i kako dalje u slučaju da je povreda kritična – što u ovde nije slučaj.
Prvu pticu, na vodi Uvačkog jezera, pronašao je 12. jula meštanin koji prevozi turiste,
Izvan svojih gnezda dalje od kolonije primećene su i druge ptice. One su su imale vidljive krilne oznake, jedna s brojem 18, druga 14 – one su potom viđene na gnezdu.
Poslednje dve ptice pronađene su pored samog jezera, 25. jula i 1. avgusta, gde su samo – stajale. U konsultaciji sa verterinarom, odlučeno je da ih treba zbrinuti u volijere jer ne mogu same da se vrate.
„Ovo je inače osetljiv period, traje do kraja avgusta, kada ptice ptice pokušavaju da polete iz gnezda, lociranih u stenama visoko na liticama na obodu jezera. Dešavalo se i ranije da ptice u pokušaju da lete – padnu, i čuvarska služba ih pronađe na jezeru ili pored“, navodi sagovornica Nova.rs.
Ptice su u dobrom fizičkom stanju – uzimaju vodu, hranu i dobro su.
Ona nije želela da spekuliše sa brojem ptica koje žive u Specijalnom rezervatu prirode Uvac.
Lutalice
„Do kraja avgusta mlade ptice trebalo bi uspešno da polete sa svojih gnezda, tada čine te prve kraće letove, a onda bi mladunci trebalo da uđu u fazu kada postanu skloni lutanjima i istraživanjima kao svaki tinejdžeri… Tada svašta može da im se desi poput onoa što je bilo sa Dobrilom i našim drugim lutalicama“, navodi Miljka Dučić.
„Prvo ćemo dozvoliti da sve ptice izađu iz gnezda. Potom sleduje monitoring i kontrolno brojanje. Ono što mogu da kažem je da je ove godine populacija bila u porastu, bilo je više od sto aktivnih gnezda. Procenat uspešno poletelih ptica je manji, pa bih zaista htela da one završe taj ciklus i da se posle monitoringa to iskaže. Ovo je svakako najveća kolonija na Balkanu, sa više od 340 jedinki“, navodi naša sagovornica, dodjaući da je zaštićena vrsta zajedničko bogatstvo celog čovečanstva.
“ I 2018. smo imali sličnu situaciju, taman nekako u ovo doba godine. Kada smo reagovali dopisima i prošli kroz arhivu, videli smo da je to skoro identičan datum“, navodi sagovornica Nova.rs.
Ponovo se, kaže, digla prašina oko svega toga.
To može, kako kaže, da rezultira i dobrim ishodom – da oni koji promovišu i propagiraju panoramska razgledanja turističkih destinacija helikopterom – a nije tajna da takvih ponuda ima po društenim mrežama, od toga odustanu.
„Helikopteri nisko lete i to ne bi trebalo da bude dozvoljeno iznad kolonije zaštićenih vrsta ptica. Ne mogu da tvrdim čiji je helikopter, uzdam se u to što smo dopisom od nadležnih službi zatražili da se to proveri. Nadam se da će potom biti izdata zabrana ili bar objašnjenje – da se letovi iznad kolonije naročito zaštićenih vrsta ptica ne dešavaju“, kaže Miljka Dučić.
Specijalni rezervat prirode Uvac dopisima se obratioi Zavodu za zaštitu prirode Srbije i Direktoratu za civilno vazduhoplovstvo.
Kako ističe, u ovom periodu bilo je preleta helikoptera.
„Broj nađenih ptica u odnosu na prethodne godine, kada se dešavalo da nađemo jednu ili dve, možda tri izvan gnezda. Ali, nikada se nije desilo da u ovako kratkom periodu toliko njih ispadne iz gnezda. Nije šest ptica neki značajno veći broj, ali jeste porast u odnosu na prethodni period“, navodi Miljka Dučić.
Društvenim mrežama proteklih dana proširila se priča da je zbog preleta helikoptera nad kolonijama zaštićenih vrsta ptica u specijalnom rezervatu prirode stradalo šest mladunaca beloglavog supa, o čemu je izveštavao i portal Nova.rs.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare