Foto: Miljana Isailović/Nova.rs, Privatna arhiva

Dve angio sale na Klinici za kardiovaskularne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Niš, koje su kompletno renovirane u jeku pandemije koronavirusa, u novembru 2021 i u njih je uloženo ukupno 135 miliona dinara, odnosno više od milion evra, u vreme prethodnog mandata novog-starog ministra zdravlja Zlatibora Lončara, samo dve i po godine kasnije potpuno su neupotrebljive.

Sudeći po fotografijama koje smo dobili od zaposlenih u ovoj ustanovi, jasno se vidi da su u dve glavne angio sale za invazivnu kardiološku dijagnostiku, koje se nalaze u staroj zgradi UKC Niš, otpali delovi plafona, na podu su mušeme i kofe u koje curi voda iz popucalih cevi, a kako saznajemo, proteklih nekoliko dana, ove prostorije, neophodne za zbrinjavanje najtežih kardioloških pacijenata, bile su pod ključem.

U Nišu uložili milion evra u angio salu koja se raspada Foto: Privatna arhiva

“Prošlo je nepune tri godine od kako je Ministarstvo zdravlja uložilo ogroman novac u renoviranje i opremanje dve angio sale. Posao je na tenderu dobila firma,’Magna farmacija’, a vidite kako je to ispalo. Toliko je ‘dobro urađen posao i instalacije’ da je pre nekoliko dana došlo do pucanja vodovodnih cevi, voda je prskala na sve strane, pa su lekari i sestre morali da postave mušeme i kofe, kako se voda ne bi razlivala, a sale su neupotrebljive”, kaže za Nova.rs jedan od zaposlenih u ovoj ustanovi.

Lekari se plaše nove havarije

Prema našim informacijama, uprava je pozvala majstore, koji su, kako navode zaposleni, sale “zakrpili na brzinu”.

U Nišu uložili milion evra u angio salu koja se raspada Foto: Privatna arhiva

“Za nekoliko dana su sanirali štetu, ali koliko će to da traje. U strahu smo da ponovo ne dođe do havarije u trenutku kada neko od pacijenata bude unutra, čime bismo ugrozili zdravlje i život obolelih, ali i osoblja. To je sad samo ‘zamazano’, a očigledno je u startu loše urađeno, čim je posle samo dve godine korišćenja, sve popucalo”, kaže naš sagovornik, koji je zamolio da ostane anoniman.

U pitanju su dve angio sale u kojima se godišnje uradi oko 4.500 procedura: koronarografija, ugradnja pejsmejkera, stentova…

U Nišu uložili milion evra u angio salu koja se raspada Foto: Privatna arhiva

Podsetimo, tadašnji, ali i aktuelni ministar zdravlja Zlatibor Lončar, najavio je 2021. otvaranje dve “najsavremenije” angio sale u UKC Niš, “u kojima će pacijenti dobiti vrhunski tretman”, a koje su, nažalost, bile u funkciji do juna 2024. godine.

Zlatibor Loncar
Zlatibor Lončar Foto:TANJUG/ ZORAN ZESTIC

“Ove sale su spremne, a tu je i obučena ekipa, što se aparata tiče tu je najsavremenija oprema. Moram da naglasim da je prednost ovih aparata što se zračenje smanjuje za 40 procenata, kako za pacijente tako i za osoblje koje radi na njima. To znači da su bezbedniji, da su sigurniji. Što se ulaganja tiče, vidite da mi nismo uložili samo u novu zgradu UKC Niš i tu stali. Nastavljamo jer tehnologija napreduje i to je potrebno ispratiti, kako bi naši pacijenti dobili vrhunsku negu”, izjavio je tada ministar zdravlja.

Na Infektivnoj klinici od pločica – mozaik

Medicinsko osoblje, međutim, strahuje od “popravki” u angio sali, jer kako kažu, i na drugim klinikama u staroj, ali i u novoj zgradi UKC Niš, rade se samo “krpljenja”.

Niš Klinički centar Foto:BETAPHOTO/SASA DJORDJEVIC

“Salu saniraju na brzinu, kao što su radili na Infektivnoj klinici. Tamo su popucale stare pločice na zidovima i umesto da su sve skinuli i nalepili nove, oni su zamenili samo one oštećene. Sad zidovi izgledaju kao mozaik, jer su pločice različite i ljudi nam se smeju. Nikoga više nije briga ni kako izgledaju bolnice, ni ko u njima radi. U novoj zgradi sve polako puca, a najveći problem je što nema higijeničara, ni bolničara, pa se sve raspada. Sale niko ne održava tokom noći, jer je radno vreme higijeničara do 15 časova. Noću medicinske sestre čiste, što nije u opisu njihovog radnog mesta, a i opasno je jer mogu da dođu u dodir sa infekcijama, pa su sprečene da brinu o pacijentima”, objašnjava naš sagovornik.

Tender za firmu „miljenicu“

Renoviranje i opremanje dve angio sale u UKC Niš, povereno je 2021. godine firmi ’Magna farmacija’, koja je, kako su mediji pisali, „bila jedna od najvećih profitera tokom pandemije kovida 19“. Naime, kompletno opremanje zdravstvenih ustanova u periodu pandemije dato je Magna farmaciji, od sve tri kovid bolnice (Batajnica, Kruševac i Novi Sad) do Univerzitetskog kliničkog centra Srbije i UKC Niš, a imali su monopol i na uvoz tada najtraženije robe – PCR testova, kako je pisao NIN.

PCR testiranje
PCR testiranje Foto:EPA-EFE/NARENDRA SHRESTHA

Rukovodstvo UKC Niš je, kako je pisao NIN, sredinom 2021. raspisalo tender za nabavku dve angio sale i pomoćnu opremu, kao i projektovanje i izvođenje radova na pripremi prostora za smeštaj opreme za potrebe Klinike za kardiovaskularne bolesti u vrednosti od 125,15 miliona dinara bez PDV-a. Iz dokumentacije se videlo da su za taj posao bili zainteresovani Siemens Healthcare i Medicom Šabac, koji su naručiocu uputili niz pitanja, odnosno primedbi, što nije urodilo plodom.

Pročitajte još:

Odbijena je ponuda Medikoma od 131 milion dinara bez PDV-a, iako je bila niža od ponude Magna farmacije (135,47 miliona), uz obrazloženje da nisu dostavili dokumentaciju iz koje se vidi da ponuđeni predmeti odgovaraju svim traženim tehničkim specifikacijama.

Foto: Miljana Isailović/Nova.rs

Magna je potom angio sale uzela pod svoje, a nepune tri godine kasnije, ove prostorije za najosetljivije kardiološke intervencije, “plivaju u vodi”.

Na naša pitanja o situaciji u angio salama na Klinici za kardiovaskularne bolesti i njihovom daljem korišćenju, iz uprave UKC Niš, nisu odgovorili do objavljivanja ovog teksta.

***

BONUS VIDEO: Niški kardiohirurzi radili 100 dana bez prestanka: Rezultat je da nema više liste čekanja

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare