Foto:Vesna Lalić

Univerzitetski klinički centar Niš je jedina zdravstvena ustanova u Srbiji kod koje je došlo do nestašice citostatika, i to zbog problema u organizaciji i planiranju potrebnih količina ovih lekova u samoj ustanovi, ali je takva situacija već prevaziđena, rekli su za Danas u Republičkom fondu zdravstvenog osiguranja.

U ostalim gradovima, kako javljaju reporteri Danasa, citostatika uglavnom ima i snabdevanje je redovno.

Niš: Klinički centar jedini u Srbiji ima nestašicu citostatika

Neki pacijenti prethodno su se žalili da na Klinici za onkologiju od početka prošlog meseca nema skupih ampula “vortemyela“ i „velcade“, koje se koriste u citostatskoj terapiji, te da su prinuđeni da ih kupuju sami, ukoliko imaju ili nekako obezbede novac. Samo jedna doza leka košta oko 47.000 dinara, neophodne su dve doze sedmično, a uobičajeni ciklus terapije traje mesec dana, što znači da za taj period treba izdvojiti 376.000 dinara. „Vortemyel“ i „velcade“ se nalaze na B listi lekova koji se propisuju i izdaju na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Nišlijka V. Đ. (35) rekla je za Danas sredinom prošlog meseca da joj je onkolog „dao napismeno“ da ovih lekova nema u dnevnoj hematološkoj bolnici i rekao joj da ih kupi. Njena porodica je izdvojila novac jer nije želela da ona prekida terapiju, a lekar joj je kazao da će sredstva biti refundirana, mada je čula da oko povraćaja ima problema. Strašno je da su onkološki pacijenti izloženi ovakvim situacijama, rekla je ona.

“Kad odete u dnevnu hematološku ambulantu susrećete se sa teško bolesnim ljudima, koji se svaki dan bude sa mišlju koliko im je dana ostalo da žive. Vidim im taj pogled u očima, uostalom imam i ja taj pogled. Ne možete da zamislite koliko je teško kada vam lekar kaže da nemate citostatik. Na sreću, moja porodica je u stanju da plati taj lek, ali čujem od mnogih žena da nemaju novac i da im ne preostaje ništa drugo nego da čekaju da ih Onkološka klinika nabavi“, rekla je V.Đ.

U upravi UKC Niš za Danas su kratko kazali da je “istina na trenutno nema lekova ‘velcade’ i ‘vortemyel’, da snabdevanje tim lekovima ide preko centralne nabavke, te da “uskoro očekuju njihovu isporuku”. Direktor UKC Zoran Perišić je, međutim, pre nepunih mesec dana tvrdio da nema nestašice citostatika, iako su se pojedini građani već tada žalili da ne mogu da ih dobiju u dnevnoj hematološkoj ambulanti.

U RFZO su naglasili da je “obaveza zdravstvene ustanove da, u skladu sa zalihama, na vreme planira svoje potrebe i da se blagovremeno obrati RFZO zahtevom za saglasnost za dodatno ugovaranje lekova, a ne da to uradi nakon što je lek već utrošen i zdravstvena ustanova ne raspolaže neophodnim količinama”.

„U zdravstvenim ustanovama u Srbiji nema nestašice niti prijavljene deficitarnosti, koju RFZO takođe prati i obezbeđuje potrebne lekove. UKC Niš je, dakle, jedina takva ustanova kod koje je došlo do problema u snabdevanju ovim lekovima. Imajući u vidu da nijedna druga ustanova nije prijavila problem, proizilazi da nije problem u nabavci lekova, već u organizaciji i planiranju potrebnih količina lekova za postojeće i nove pacijente u samom UKC Niš“, rekli su u RFZO.

U ovom fondu su dodali da je ovakav problem UKC-a “u ovom momentu prevaziđen i da ta ustanova može da se obrati dobavljaču za isporuku potrebnih količina ovih lekova“. Takođe, u toku je nova centralizovana javna nabavka citostatika sa B liste lekova i ti lekovi će biti obezbeđeni na vreme, rekli su.

Ceo tekst možete pročitati na portalu Danas.rs

Bonus video: Dve žene u teškom stanju prebačene u Niš posle saobraćajne nesreće kod Leskovca

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare