Foto:EPA-EFE/RONALD WITTEK

Turističke agencije zatražile su od Vlade Srbije da dozvoli đačke ekskurzije i rekreativnu nastavu, odložene zbog epidemije koronavirusa, jer roditelji traže da im agencije vrate novac koji one nemaju. Sudeći po odgovorima koji stižu iz Ministarstva prosvete, ali i od prosvetnih radnika, đačkih putovanja neće biti do daljeg.

„Na osnovu ranijeg i još uvek važećeg dopisa Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja ekskurzije i nastava u prirodi odlažu se do daljeg, odnosno, do stvaranja bezbednijih epidemioloških uslova. Sve preventivne, kao epidemiološke mere zaštite donose se na osnovu preporuka Kriznog štaba. Povraćaj novca nije u nadležnosti Ministarstva, već je regulisan posebnom Uredbom i ugovorima između škola i roditelja“, navodi se u kratkom odgovoru koji je našoj redakciji stigao iz Ministarstva prosvete.

Od prosvetnih radnika stiže odgovor da nisu u mogućnosti da na sebe preuzmu takav rizik, kakav u ovom trenutku nose đačka putovanja.

„Ograničena su okupljanja, što znači da je izvođenje bilo kakve ekskurzije i bilo kakvog izleta ili rekreativne nastave trenutno nemoguće, zato što ni na jednu od takvih aktivnosti ne možete povesti samo do pet učenika“,objašnjava za Nova.rs predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Jasna Janković.

Čini se da u ovom trenutku od nastavnika niko i ne pomišlja na organizaciju đačkih putovanja.

Jasna Janković / Foto: N1

„Ne da se ne planira, nego niko i ne razmišlja o tome. Svi razmišljaju o tome kako će koliko-toliko regularno da završe školsku godinu. Pomislio bi neko šta ima o tome da se razmišlja u februaru. Razmišlja se, zato što nije daleko maj, kada će se raspustiti osmaci i maturanti i nije daleko jun, kada se završava školska godina“, ukazuje naša sagovornica.

Ona dodaje da razume agencije –  njihove probleme i finansijsko stanje, veruje i u to da roditelji ne žele da im novac bude zarobljen. Ipak, ukazuje da postoji lanac odgovornosti koji ne sme da se prenebregne.

„Najveću odgovornost za bilo kakvu organizaciju snosi direktor škole i nastavnik za đake koje vodi. Ne mogu tu sada mnogo da se mešaju agencije, ni novac. Treba da se proceni situacija, a ovog momenta, aposlutno nema govora o tome. U ovom trenutku to bi bio pucanj u sopstvenu nogu“, poručuje Janković i podseća da još uvek postoje žarišta i da nismo ni blizu onom broju vakcinisanih koji bi mogao da ulije sigurnost.

Kada je reč o školama, Janković podseća da nije samo reč o zaraženim đacima.

„Reč je i o širenju virusa, oboljevanju nastavnika i roditelja – to je ključ sada. Ko da vodi decu na putovanja?“, napominje Janković. Kao dokaz toga da je epidemiološka situacija i dalje ozboiljna, ona navodi primer Vranja gde je preporučena potpuna onlajn nastava na đake svih razreda.

Agencije u nebranom grožđu

Vlasnik agencije „Sonik“ Predrag Jakovljević rekao je da ne mogu da vrate novac roditeljima, jer su deo akontacije za ekskurzije i rekretivnu nastavu ugovorenu prošle, 2019. godine, prosledili hotelima i prevoznicima, a oni su taj novac uložili u renoviranje i vozila.

Imamo ugovore sa tridesetak škola za nekoliko hiljada đaka, za realizaciju rekreativne nastave i ekskurzija, čija je vrednost oko 150.000 evra, a blokirani smo jer ne možemo ni da izvedemo putovanja, ni da vratimo novac”, rekao je Jakovljević.

Dodao je da će, po Uredbi o zamenskom putovanju, taj novac, ako se ne realizuju aranžmani, turističke agencije morati da vrate u januaru 2022. godine. On je rekao da očekuje od Vlade Srbije pomoć da bi se našao način da se realizuju đačka putovanja, jer druga putovanja u Srbiji nisu zabranjena, a pojavile su se i agencije koje nude deci “letnje kampove”.

Po rečima Zorana Serdara, vlasnika novosadske agencije „Fantast“, koja ima aranžmane za ekskurzije 6.000 đaka, ugovorena putovanja u inostranstvo su prošle godine zamenjena domaćim.

“Hoteli kojima smo prosledili novac ga ne vraćaju, a mi smo dužni da ga početkom naredne godine vratimo ako se ne izvedu putovanja, tako da je opšti kolaps”, rekao je Serdar.

Direktor turističke agencije „Euroturs“ iz Niša Milan Petković apelovao je na Vladu Srbije i njen Krizni štab da nađu način da deca idu na rekreativnu nastavu koja je u okviru školskog programa i na ekskurzije.

„To su poslovi ugovoreni još u septembru 2019. godine, a reč je o hiljadama đaka, koji bi bili smešteni uglavnom u posebnim objektima koji su sada zatvoreni”, objasnio je Petković. Prema rečima direktora “Grand tursa” iz Novog Sada Petra Kneževića, ta turistička agencija je ugovorima o javnim nabavkama dužna da realizuje putovanje i smeštaj za oko 5.000 dece.

„Morali smo avansno da platimo smeštaj đaka, nekim hotelima čak i više nego što su škole uplatile, a reč je o rezervacijama za 35.000 dana“, rekao je Knežević.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare