Budžetom za 2021. godinu predviđeno je povećanje minimalca od 2.104 dinara ili 6,6 odsto, dok za ostali deo obrazovnog sistema predviđeno povećanje iznosi samo 3,5 odsto, zbog čega će prosečna zarada u prosveti pasti ispod dvostruke cene minimalca, upozoravaju iz Unije sindikata prosvetnih radnika. Dodaju kako je očigledno da ni u toku naredne godine neće biti uvedeni obećani platni razredi, kao i da država ne planira da vrati dugove prosvetnim radnicima.
Unije prosvetnih radnika Srbije saopštila je da su Vlada Srbije i Republički parlament usvojili su budžet za 2021. godinu, a samim tim i budžet za obrazovanje u Republici Srbij. Bužetom je predviđeno da od 1. januara 2021. godine minimalna cena rada bude 32.126 dinara, za 2.104 dinara više nego prethodne godine ili 6,6 odsto.
Za ostali deo obrazovnog sistema povećanje je 3,5 odsto što prema prosečnoj plati u obrazovanju iznosi 2.163,87 dinara, saopštili su iz sindikata.
„Jasno je da povećanje procentualno ne prati čak ni povećanje minimalne cene rada. Odnos minimalca i prosečne plate u obrazovanju je prošle godine bio 1:2.06, a u narednoj je već ispod 1:2, tačno, 1:1.92“, navodi se u saopštenju i dodaje:
„Unija SPRS se već 21 godinu zalaže za odnos 1:3 (1: minimalac, 2: administrativno/finansijski radnici, 3: nastavnici), što u ovom momentu izgleda nedostižno. Država je prosvetu od najvažnijeg stuba društva, pretvorila u sporednu delatnost,“
Sindikat podseća da je 80 odsto zaposlenih u prosveti visokoobrazovano, pa je zato Unija SPRS 5. novembra pred Vladom Republike Srbije tražila povećanje koeficijenata za sve u sistemu, kada već (izvesno je) nema pravednih platnih razreda.
„Saznali smo iz medija da je povećanje budžeta prosvete za 2021. godinu, 12 milijardi dinara. Ne vidimo da je Vlada RS planirala da vrati dugove prosvetnim radnicima i to: 30.000 (šest svetosavskih nagrada), plus uštede iz budžeta, po 25.000 (član 7. Sporazuma o rešavanju spornih pitanja). Dakle, sveukupan dug bi iznosio oko šest milijardi dinara“, navode iz Unija SPRS i podsećaju da su čak nudili razne vidove isplate duga (vaučere, državne obveznice itd.).
Navode da nije došlo ni do korigovanja koeficijenta nenastavnom osoblju i administrativnim radnicima u školama, pa će se i dalje dotirati do minimalca, a nije bilo ni korigovanja koeficijenta istog stepena stručnosti nastavnom i vannastavnom osoblju (6. stepen).
„Ni ove, kao i prethodnih godina, nije bilo pregovora o ceni rada, o Svetosavskoj nagradi, iako je to predviđeno (pomenutim) Sporazumom sa Vadom RS iz 2015. godine“, navode iz Unije.
Unija SPRS poručuje da neće odustati ni od pravog socijalnog dijaloga, ni od platnih razreda, jer smo minimalnim sektorskim povećanjima sve dalje i od pravde i od pravednosti i od pristojnog života zaposlenih.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: