Meštani sela Vratarnica koje se nalazi na oko 14 kilometara udaljenosti od Zaječara, muče muku svaki put kada treba da odu na pregled kod lekara. Kako pričaju za Nova.rs, zdravstvena ambulanta u njihovom mestu zatvorena je pune četiri godine, pa zbog toga moraju da pešače 5 kilometara do autobuske stanice kako bi sačekali minibus za Zaječar, a i to je pitanje da li će ući u njega jer vozač ne prima još putnika ukoliko je već pun. Druga opcija je da idu taksijem, a čija usluga košta 800 dinara. To im je, kažu, neprihvatljivo.
Vratarnica ima oko 350 stanovnika koji su pretežno starije životne dobi. Neki od njih ne mogu da stoje na nogama, a kamoli da prepešače do autobuske stanice, pa mnogi ni ne idu kod lekara, leče se sami ili jednostavno mole komšije da ih odvezu na pregled.
Meštanin Jovan Canić kaže za Nova.rs da je trenutna situacija postala nepodnošljiva, te da su više puta pozivali mesnu zajednicu da otvore ambulantu.
„Ambulanta je renovirana i preuređena, ali nikako da je otvore. Dosadilo mi je da plaćam taksi ili da molim Miku i Žiku da me voze da bih dobio terapiju. Bolje da umrem nego što se ovako mučim“, kaže naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, ambulanta se nalazi u sklopu seoskog Doma kulture, a ranije je u nju „svraćala“ medicinska sestra koja je usputno išla do mesta Mali Izvor.
„Ona je išla u drugo selo na posao, a u naše bi svratila ako bi bilo pacijenata za previjanje ili za injekciju. Međutim, ona više ne svraća. Žalili smo se mesnoj zajednici, ali da budem iskren, nemamo više ni kome da se žalimo jer ne znamo ko je predsednik mesne zajednice s obzirom da je taj što je bio umro“, ističe Jovan.
Dom kulture koji je nekad služio kao zadružni dom u kom je postojala velika sala za veselje, renoviran je i proširen, ali zaključan.
„Dodata je mala sala koja se spaja sa velikom, sada je u njoj izložba slika pošto je nekada tu bila likovna kolonija. Međutim, cela zgrada je zaključana. Zašto je uopšte renovirana, ako će tako da čuči u mestu umesto da nam olakšava život na selu“, pita se naš sagovornik.
Meštani su pozivali i predsednika opštine Zaječar, a kako pričaju, iz njegovog kabineta dobili su odgovor da nemaju dovoljno kadra za Zaječar, a kamoli za Vratarnicu.
„Kaže hoćete doktora u selu, mnogo tražite, a ne shvata koliko bi nama to značilo. Samo jedan lekar i jedna medicinska sestra da mogu da previju ranu, da daju injekciju, potrebne lekove, ništa više“.
Dobrila Janjić (77) čija kuća se nalazi na oko tri ipo kilometara od autobuske stanice, objašnjava za Nova.rs da je zimus pala na ledu dok je hodala do autobusa koji bi je odvezao do Doma zdravlja u Zaječaru.
„Pala sam i prevrnula se u smet, toliko je napadalo snega, a morala sam da idm kod lekara pošto mi je nestalo lekova za pritisak. Kao za inat, niko od komšija tog dana nije bio kući i rekoh idem ja polako sama. Ali džabe, padoh i napravih još veću štetu. Greota je što imamo ambulantu, a ne radi, dok druga sela uopšte nemaju nikakvu zdravstvenu zgradu pa idu u obližnji grad. A mi imamo ispred nosa, a zaključana. Koji će, onda, đavo tu, što je ne sruše?“, priča naša sgaovornica.
Na društvenim mrežama u grupi u kojoj Zaječarci objavljuju svoje probleme, nalazi se i ovaj, a neki članovi pišu kako je Dom kulture zatvoren da bi se „finansijski pomoglo fudbalskom klubu“.
„Nemaju para da plate lekara, a mogu da igraju fudbal, idu na utakmice, sređuju teren… Sramota. Poštujem fudbalere, ali zna se šta je prioritet. Pritom, ova zgrada je renovirana pred izbore. Još uvek nije ni završena, mnoge prostorije su nefunkcionale, a i golim okom se vide prozori koji su samo stavljeni, nisu namešteni“, piše jedna meštanka.
Povodom zdravstvene ambulante u Vratarnici, kontaktirali smo mesnu zajednicu, ali nam se niko nije javljao na telefon. Takođe, pisali smo i opštini Zaječar, ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor.
BONUS VIDEO: vakcina vakcinacija korona epidemija kovid vojvode stepe voždovac ambulanta