Hitna pomoć u Čačku Foto: Ljubica Sokić

Stanje u Opštoj bolnici Čačak može se tretirati kao vanredno, budući da je sve više trudnica inficirano koronavirusom, a na dnevnom nivou se prima više od 10 do 15 kovid bolesnika, izjavio je direktor te zdravstvene ustanove dr Miroslav Sretenović. Prema njegovim rečima, veliki je broj ležećih pacijenata, a skoro dva meseca pritisak na medicinsko osoblje je, upravo iz navedenih razloga sve veći. On je, takođe, naglasio da se sve češće dešavaju situacije da moraju zbog korone da na bolničkom lečenju moraju zadržavati decu i trudnice obolele od ovog opakog virusa.

„Ono što je dobro, do sada kod mališana nismo imali teške kliničke slike, ali iz drugih ustanova dobijamo vesti da ih ima i na respiratorima što nas veoma zabrinjava. U Opštu bolnicu Čačak dolaze i trudnice, tako da smo jednoj, koja je inficirana koronom morali da uradimo carski rez“, naveo je dr Sretenović, koji inače, uvek iznosi realno stanje kada je epidemija u pitanju.

Dr Luković – Rekao, pa porekao

Šef radnog tima za praćenje epidemije, u gradu pored Morave, dr Mihailo Luković je pre samo nepunih petnaestaestak dana izjavio da se situacija sa koronom smiruje, ali je u međuvremenu promenio stav.

Bolnica u Čačku
Foto: Ljubica Sokić

On je naglasio da je od početka okrobra u čačanskoj bolnici broj obolelih na istom nivou. Prema njegovim rečima, na dugogodišnjeg bavljenja medicinom i stečenim iskustvom bio je očekivan pad novoinficiranih, ali se to nije dogodilo.

„Dakle taj proces je usporen, ali se iskreno nadam da će se ovaj epidemiološki talas uskoro stišati, budući da „iživljavanje“ virusa traje oko šezdesetak dana. U praksi nismo imali slučaj, do sada, da nakon pada broja obolelih broj zaraženih počne da se uvećava“, izjavio je dr Luković.

Kada je u pitanju broj vakcinisanih lica, on je, odgovarajući na pitanje novinara kazao da o tim podacima ne sme govoriti zbog zaštite podataka o građanima.

„Činjenica je da od 95 vakcinisanih oko pet lica ima smrtni ishod kao posledicu zaraze koronavirusom. Zato apelujem na Čačane da se što više vakcinišu kako bi se zaštitili od ove opake bolesti. U ovom poslednjem talasu u našem gradu je vakcinu primilo nepunih pet hiljada žitelja i nadam se da je to naznaka smirivanja epidemiološke sitiacije“, zaključio je dr Luković i ponovo apelovao da se vakcinišu.

Prema jučerašnjim podacima u Opštoj bolnici Čačak, hospitalizovana su 153 pacijenta, a još dve osobe su preminule od posledica zaraze koronavirusom. Bio je prijem četrnaest obolelih, jedanestoro je upućeno na kućno lećenje, a jedno lice je transportovano na jednu od beogradskih klinika.

U respiratornom centru smešteno je četrnaest teških bolesnika, od kojih je šestoro priključeno na mehaničku ventilaciju i oni su životno ugroženi. Takođe, hospitalizovane su dve trudnice pozitivne na koronu, jedna porodilja i troje dece na odeljenju pedijatrije.

Petoro obolelih sa povredama su na hiruškom odeljenju. U ovoj ustanovi obavljeno je 104 pregleda, a više od 50 pacijenata sa simptomima infekcije se prvi put javilo lekarima. Ne ohrabruju ni podaci čačanskog Zavoda za javno zdravlje, budući da je na području Moravičkog okruga skoro svakodnevno od broja testiranih više od 30 odsto zaraženih.

Juče je u Čačku potvrđena korona kod 93 lica, Gornjem Milanovcu kod njih 44. dok su u Lučanima zaražene 22 osobe, a u Ivanjici 18.

Inače, od polovine jula bitku sa koronom prema zvaničnim podacima izgubilo je 147 osoba iz Moravičkog okruga koji obuhvata Čačak, Gornji Milanovac, Lučane i Ivanjicu. Najveći broj smrtnih ishoda bio je u gradu pored Morave – 106, preminulo je 26 Ivanjičana, 14 Lučanaca i jedno lice iz Gornnjeg Milanovca.

Bonus video: Dr Jovanović objašnjava vezu između vakcine protiv korone i neplodnosti

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar