Foto:TANJUG/ RADE PRELIC

Posete staračkim domovima, ustanovama socijalne zaštite i sličnim objektima od danas su ponovo dozvoljene, a ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević ukazuje da je veoma važno da se ustanove pridržavaju svih propisanih mera za zaštitu od koronavirusa i da posete budu strogo kontrolisane.

Kako je istakao, veoma je važno da se vodi briga o korisnicima ustanova i da se strogo kontrolišu uslovi u kojima se odvijaju posete – da fizička distanca između korisnika i posetilaca bude dovoljna, da se koriste sva zaštitna sredstva i da uvek neko bude prisutan radi kontrole.

On je novinarima, ispred Gerontološkog centra Beograd, rekao da je preporuka da se i korisnicima koji su nepokretni, uz pomoć invalidskih kolica, omoguće posete, te da se, ukoliko je reč o najtežim slučajevima, to odvija putem video komunikacije, vibera ili vacapa.

Povezane vesti:

Naveo je da ustanove imaju obavezu da, bez obzira da li ima ili nema poseta, resornom ministarstvu šalju dnevne izveštaje – jedan ujutru i jedan na kraju radnog vremena.

„Za sve je potrebno odobrenje ministarstva. Bilo šta da se dešava, bilo kakav ulazak u objekat mora pre toga da bude dozvoljen“, rekao je Ðorđević.

Naveo je da postoje korisnici koji zbog zdravstvene situacije moraju da napuštaju objekat i dodao da se to odvija pod kontrolisanim uslovima.

„Ukoliko se duže zadržavaju, mora da urade PCR test, vraćaju se nazad i moraju da budu u izolaciji koja traje 14 dana“, rekao je Ðorđević i istakao da su preduzete najrigoroznije mere, u interesu samih korisnika.

Vršilac dužnosti direktora Gerontološkog centra Beograd Srđan Dimitrijević je rekao da se posete zakazuju, da ne traju duže od 15 minuta i da se kontrolišu.

„Svaki posetilac mora da ima zaštitnu opremu – masku, vizir, rukavice, da se drže rastojanja bar dva metara, a mi preporučujemo tri metra. Posete ne traju duže od 15 minuta, a naša preporuka je da traju deset minuta“, rekao je Dimitrijević.

Dodao je očekuju veći broj posetilaca jer je vreme godišnjih odmora, a veliki je broj onih koji rade u inostranstvu tako da im dobro dođe da iskoriste to vreme i posete svoje očeve i majke.

„Oni se, inače, čuju mobilnim telefonima, preko skajpa, vibera i vibera, ali ipak su mnogo srećniji kada se vide uživo i razgovaraju, bar na deset minuta“, rekao je Dimitrijević.

 

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar