Epilog najavljenih dramatičnih promena ministarke zdravlja Danice Grujičić oko načina otvaranja bolovanja reklo bi se da je u najmanju ruku očekivan. Umesto Vlade i ministarke, stvar je presekao predsednik države Aleksandar Vučić, opet mimo svojih ovlašćenja i pre svega stručnosti. Tako će na kraju, umesto nakon dve nedelje kako je predložila ministarka, lekarska komisija o produžavanju bolovanja odlučivati posle mesec dana. Niko od njih međutim nije spomenuo ono što se trenutno dešava u praksi već tri godine, a to je da komisija koja donosi odluke o bolovanju pacijenta i ne vide.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u redovima između nacionalnog stadiona, beogradskog Sajma i priče o lepim godinama koje su pred nama, našao malo vremena i za temu bolovanja, koje je poslednjih dana podiglo prašinu u našem društvu.
Njen predlog je bio da izabrani lekar daje bolovanje maksimum 15 dana, a da nakon toga pacijent mora da ide na komisiju, a kao obrazloženje navela je sprečavanje zloupotreba. Usledila je oštra kritika stručne javnosti, nakon čega je novo rešenje saopštio Vučić.
Ubuduće će pacijenti na komisiju ići nakon 30 dana bolovanja.
Na ovaj način je broj dana koji odobravaju izabrani lekari prepolovljen, jer su do sada mogli da odobravaju do dva meseca bez komisije.
Nova pravila koja je predložio Vučić su zapravo važila sve do aprila 2019. Nakon toga je praksa promenjena, pa su dobili pravo da potpisuju odsustva sa posla i do 60 dana. U ekstremnim situacijama zakon je dozvoljavao uput na Komisiju i posle 90 dana.
Dakle, praktično se vraćamo na period pre 2019. godine.
Ono o čemu, međutim, niko ne govori je da velika lekarska komisija zapravo nema nikakav kontakt sa pacijentima. Oni ne vide osobu kojoj treba da produže bolovanje.
Naša reporterka juče se uputila do zgrade lekarske komisije u Beogradu gde je zatekla prazne hodnike i jednog čoveka zaposlenog u obezbeđenju.
Kako joj je rečeno, od 2020. godine kada je izbila pandemija korone, komisija utvrđuje uslove o produženju bolovanja samo putem doznaka koje im u elektronskoj formi dostavlja izabarani lekar pacijenta.
To znači da se već tri godine komisija koja treba da utvrdi sve pojedinosti i donese odluku ne susreće sa pacijentima.
Većina zdravstvenih sindikata na najave ministarke Grujičić reagovalo je burno, nazivajući ih vrhuncem licemerja.
Optužbe na račun građana o uzimanju bolovanja nazvali su neutemeljenim, a posebno su se dotakli činjenice da su ordinirajući lekari predstavljeni praktično kao varalice.
„To je uvreda za sve radnike, njene kolege lekare i sve građane koji svakog meseca daju 10,3 odsto svoje zarade za zdravstveno osiguranje“, saopštila je Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata.
Zloupotrebljavaju li radnici u Srbiji bolovanje?
Ispitivanja proteklih godina su pokazala da je oko 15 odsto bolovanja u Srbiji bilo neutemeljeno, Procena Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje je da je oko 40.000 ljudi zloupotrebilo bolovanje.
Prema podacima Eurostata, evropske agencije za statistiku, radnici u Srbiji u 2022. godini radili prosečno 42,3 sata, što je 2,3 sata duže od zakonom propisanog nedeljnog maksimuma i šest sati više nego što su radili radnici u zemljama EU.
***
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare