Oglas

Uglješa Mrdić Beta-e1qgtp221i.jpg
Uglješa Mrdić Foto: BETAPHOTO/MILAN ILIC

Delegacija Venecijanske komisije stiže u Srbiju sledeće nedelje zbog "Mrdićevih zakona"

autor:
10. mar. 2026. 19:40

Delegacija Venecijanske komisije Saveta Evrope boraviće 16. i 17. marta u radnoj poseti Srbiji, u okviru pripreme hitnog mišljenja o nedavno usvojenim pravosudnim zakonima, potvrđeno je večeras FoNetu u Skupštini Srbije.

Oglas

Tokom posete, u okviru preliminarne agende, planirani su sastanci sa predstavnicina parlamentarne većine i opozicije u Skupštini Srbije 16. marta, rečeno je FoNetu.

Skupština Srbije je 28. januara, na predlog poslanika Srpske napredne stranke Uglješe Mrdića, usvojila izmene Zakona o javnom tužilaštvu, Zakona o Visokom savetu tužilaštva, Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u borbi protiv visokotehnološkog kriminala, Zakona o sudijama i Zakona o sedištima i teritorijalnim nadležnostima sudova i javnih tužilaštava

Izmene su usvojene po hitnom postupku, bez javne rasprave, što je izazvalo oštru kritiku stručne javnosti, Evropske unije i opozicije.

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je pismom od 10. februara zatražila hitno mišljenje Venecijanske komisije o tim zakonima, a Komisija je saopštila da će hitno mišljenje biti izrađeno u dogledno vreme i dostavljeno na potvrđivanje na plenarnoj sednici Venecijanske komisije u junu 2026. godine.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare