"Rio Tinto" nastavlja sa kupovinom javnog mnjenja u rejonu Jadra: novac i saradnju nude lokalnim fudbalskim klubovima, planinarima, boskerima, poljoprivrednicima, a Lovačkom udruženju uplatili su - 20.000 evra.
O tome je za „Novu“ govorio i Miroslav Mijatović iz „Podrinjskog antikorupcijskog tima“.
– Jedno lozničko Lovačko udruženje je dobilo 20 hiljada evra, što nam je potvrdio član istog. Takođe, ponudili su i Planinarskom, a Bokserski klub je u pregovorima sa njima za autobus. Imamo informaciju da pregovaraju sa brojnim fudbalskim klubovima i očigledno je da mnogi ulaze u „poslovne odnose“ sa tom kompanijom radi sticanja lične koristi – kaže za naš list Mijatović dodajući da neke insajderske potvrde o primanju novca još čekaju.
O pritisku kojim su lokalni aktivisti izloženi pričala je za „Novu“ i Marija Alimpić iz Udruženja „Zaštitimo Jadar i Rađevinu“.
– Od trenutka od kada je počela naša borba protiv projekta „Jadar“ pre dve godine, predstavnici kompanije „Rio Tinto“ su neprestano vršili pritisak na više načina,što je svojstveno rudarskim preduzećima tamo gde postoji otpor stanovništva – rekla je ona.
Prema njenim rečima, počelo je sa pretnjama meštanima da ukoliko ne žele da svojevoljno prodaju zemlju moraće da je se odreknu u nekom trenutku, jer će im je država oduzeti eksproprijacijom, što je ne samo neistina već i krivično delo.
– Eksproprijacija ne može da se sprovede za projekte privatnih kompanija, jer oni nisu, niti mogu biti od javnog interesa. U međuvremenu smo saznali da je „Rio Tinto“ godinama unazad davao donacije mnogim institucijama poput državnih fakulteta, centara za kulturu, škola i drugih ustanova – navodi za Novu Alimpić.
Pre nekoliko sedmica su, nastavlja izlaganje, ponudili donaciju osnovnoj i srednjoj školi u Krupnju. Međutim, po najvnovijim saznanjima, od tada im se nisu javljali te ostaje upitno da li će se donacija i realizovati, ističe Alimpić.
– Prvog novembra imali su sastanak sa predstavnicima Tehničkog fakulteta u Boru na kojem su razgovarali o daljoj saradnji. Znajući da „Rio Tinto“ planira da otvori rudnik zlata u Boru, možemo samo da zamislimo o kakvom biznisu je reč. Svako njihovo medijsko prisustvo prilikom kog iznose neistine i laži, a naročito reklama koja se trenutno pojavljuje u našim medijima, posebno onim sa nacionalnom frekvencijom i koja obiluje netačnim informacijama predstavlja pritisak na građane Srbije – ocenjuje Alimpić.
– No, siledžijstvo i zlo koje ne mogu da sakriju odaju njihove prave namere, otimanje, destrukcija prirode, ali i stvaranje novih robova, i to onih koji budu preživeli – zaključuje Alipmpić.
Marijana Petković iz inicijative „Ne damo Jadar“ kaže za Novu da su predstavnici „Rio Tinta“ prvo nudili vaučere meštanima Gornjih Nedeljica za poljoprivredu, uslovljavajući zemljoradnike da im prodaju zemljište.
– Njih mogu da unovče u poljoprivrednim apotekama gde im daju prskalice, kosačice, sav neophodan materijal za setvu što nema apsolutno nikakve logike. Gde će da seju kada prodaju svoje parcele – zapitala je Petkovićeva.
Ona navodi da su pojedini meštani dali svoje njive „Rio Tintu“ kako bi ih iskrčili od ambrozije, a iz te kompanije nude i kompletnu zamenu stolarije na kućama.
– U poslednje vreme uglavnom telefonskim putem vrše presiju na žitelje, pokušavaju da im „pomognu“ time što će im kupiti drva za ogrev, jer više ne smeju da priđu, a kamoli prođu ovuda – rekla je naša sagovornica. Na naše pitanje koliko su ljudi pristajali na te ponude, ona odgovara da su vaučere uzimali, ali od pre mesec, dva ne raspolaže informacijom da je bilo ko od komšija prihvatio neku vrstu kompromisa.
On je ovo svoje saznanje podelio i na društvenoj mreži Fejsbuk, na šta je komentar dao na tviteru i jedan od naših najpoznatijih dramaturga, Siniša Kovačević.
– Građani Srbije koji rade za „Rio Tinto“, isti su kao i Marisav Petrović koji je u Kragujevcu izveo đake na streljanje, kvislinzi u Drugom svetskom ratu i UDBA 1948. godine. Ubijaju svoj narod. Nemoj da mi neko sere, oni rade svoj posao. Posao da unište otadžbinu – zapitao je Kovačević istakavši da ima Boga, a biće i pravde.
Predsednik Lovačkog udruženja Gučevo iz Loznice, Milenko Dragićević kaže za naš list da su predstavnici ove organizacije tražili obeštećenje od kompanije „Rio Tinto“ zbog sprovođenja geoloških istraživanja na području lovišta.
– To nije bila donacija, nas niko nije ucenjivao. Uplatili su nam za te namene oko dva miliona dinara, mi nismo precizirali iznos, a na naš račun je legao iznos koji sam vam naveo – rekao je kratko Dragićević.
Bonus video: Ne odustaju ni Rio Tinto, ni protivnici
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare