Foto:privatna arhiva

Danijeli Jakšić (48), koja nakon iznenadne smrti muža, gotovo tri godine vodi borbu za njihove embrione, koji čekaju zamrznuti u privatnoj klinici u Novom Sadu (naziv poznat redakciji), sud nije odobrio preuzimanje, uz obrazloženje da je njen zahtev „protiv morala i dobrih običaja“. Uprkos istim procesima za embrione, u kojima je u Beogradu u dva slučaja presuđeno u korist budućih majki, u ovom sud nije imao razumevanja i embrionima preti spaljivanje.

Danijela i njen suprug tokom pet godina pokušavali su da postanu roditelji putem više postupaka vantelesne oplodnje. Nažalost, nisu uspeli, a onda su početkom 2021. zamrzli embrione u privatnoj klinici u Novom Sadu. Ovaj proces planirali su da nastave u oktobru, ali je Danijelin suprug, iznenada preminuo u avgustu i reproduktvni materijal je ostao zamrznut i pod ključem.

Inače, do 2017. godine, zakon je dozvoljavao da svako može da raspolaže svojom imovinom, u koju spadaju i embrioni, onako kako želi.

Foto:shutterstock

„Međutim, kad je krenula pompa o vantelesnoj, neko dolazi na sumanutu ideju da napravi zakon, da ako jedan od supružnika premine, drugi nema pravo na reproduktivni materijal“, kaže Danijela.

Ona i njen suprug imali su četiri embriona.

„Čekalo se da pređu u stadijum blastocisti i dva su prešla. Ostala je na klinici i ampula sa suprugovim semenim ćelijama, a te 2021. smo s jeseni hteli da nastavimo s postupkom, ali je on u avgustu poginuo. Trebalo mi je vremena da se oporavim psihički, ali znala sam da ne smem dugo da čekam zbog mojih godina. E kad sam krenula da sama nastavim s postupkom, usledila je druga vrsta agonije“.

Borba sa državom i zakonima

„Odavno ne mislim o tome da li će se ostvariti moja trudnoća, jer se otimam sa državom oko nečega što je moje. Ti embrioni pripadaju meni. Imam ostavinski list koji to dokazuje, ali sudu ni to ne vredi“.

Zbog Zakona o biomedicinski potpomognutnoj oplodnji, po kojem nakon smrti supružnika, preživeli ne sme da koristi zamrznuti reproduktivni materijal, Danijela se već godinama na sudu bori za svoje embrione. Nažalost, prema poslednjoj presudi Osnovnog suda u Novom Sadu, njoj je zabranjeno da ih preuzme sa privatne klinike.

Danijela Jakšić Foto:Privatna arhiva

„Ulažemo žalbu, rok je osam dana, pa idemo na Viši sud. Neću odustati! Ja već 2,5 godine plaćam zamrzavanje mojih embriona, umesto da sam do sada već uradila transfer. U toj klinici je i ampula sa semenim ćelijama mog pokojnog supruga. Imam 48 godina, a sledeće godine, ako sve ovo bude gotovo, imaću 49. Ovo je za mene užasno gubljenje vremena, a zakon je potpuno besmislen jer se radi o mojoj svojini“, revoltirano za Nova.rs priča Danijela.

Ona za naš portal navodi da je sa direktorkom klinike, u kojoj su embrioni, razgovarala pre suđenja i da je ona podržala njenu borbu.

Foto:shutterstock

„Međutim, na sudu je pričala sasvim drugu priču. Meni je privatno rekla da je na mojoj strani, da se ne slaže sa tim zakonom i da su njima vezane ruke, a na sudu je pričala suprotno. Citirala je uporno zakon i rekla da njena klinika nije adresa na čija vrata treba da kucam. A meni je pričala da sve ide preko Uprave za biomedicinu, ali da oni ni sa kim ne sarađuju. Takođe je naglasila da imaju gomilu zamrznutih embriona sa kojima ne znaju šta da rade, jer se parovi tokom postupka često razvedu ili dođe do nekih nesuglasica i embrioni ostanu. Iz Uprave BMPO ne daju im nikakve instrukcije šta da rade u takvim situacijama“, priča Danijela.

Danijela Jakšić Foto:Privatna arhiva

Suština problema je, ističe ona, bila sudija koja je optužila za nemoral, zbog zahteva da joj vrate embrione.

Pročitajte još:

„Sudija očigledno nije bila upućena u predmet, nije imala nikakav autoritet, sve je bilo manjkavo. U nekom trenutku je čak usputno izjavila ‚a šta, mi pričamo o nekim embrionima, pa ja se sećam toga nešto iz biologije‘. Potpuno neupućena u temu, iako smo joj poslali Anino i Tijanino rešenje sa suda, a one su bile u istoj situaciji kao ja i dobile su sudskim putem svoje embrione. Usudila se da mi kaže da je trebalo da se upoznam sa zakonom pre nego što sam se upustila u postupak vantelesne. Znači, mi građani, treba da budemo i pravnici, ekonomisti, inženjeri“, ljutito priča Danijela.

Skandalozno ponašanje sudije

Da je Zakon izmenjen, saznala je tek nakon smrti muža.

„Izgleda da svi moramo da čitamo zakone, pre nego što bilo šta u životu počnemo da radimo, jer će nam se, u suprotnom, obiti o glavu. Sudija je nedvosmisleno stala na stranu zakona i bez trunke ljudskosti obrazložila presudu rečima da ‚nije moralno i po običajima‘ da potražujem embrione, što je zaista skandalozno“, naglašava Danijela.

Danijela Jakšić Foto:Privatna arhiva

Podsetimo, u martu ove godine Ani Mladenović Marković (46), čiji je suprug preminuo od posledica koronavirusa, a embrioni koje su njih dvoje zamrzli u jednoj privatnoj klinici u Beogradu su, takođe prema Zakonu o BMPO još 2022. bili spremni za spaljivanje, dodeljeni su na kraju majci, odlukom Višeg suda. To je prva ovakva presuda doneta u Srbiji. Nakon Ane, i Beograđanki Tijani Prizrenac (38), posle pet godina borbe, Apelacioni sud u Nišu je u septembru ove godine, konačno doneo presudu u njenu korist, da može da nastavi vantelesnu oplodnju, što znači da privatna klinika mora da joj vrati njene zamrznute embrione.

***

BONUS VIDEO: Anina pobeda u borbi za embrione

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare