Danica Ružić (18) iz sela Dublje u okolini Šapca od svoje šeste godine imala je samo jedan san – da bude profesionalna odbojkašica. Nažalost, prošle godine, povredila je koleno, a rutinska operacija u privatnoj zdravstvenoj ustanovi u Novom Sadu, umalo je koštala desne noge, ali i života.
Danica je 2022. proglašena za najbolju mladu odbojkašicu Evrope, a onda je 2023. povredila koleno. Život na sportskom terenu za mladu, talentovanu, ambicioznu i radosnu devojku, pretvorio se u najgori košmar, kada je 5. oktobra 2023. kročila u privatnu Polikliniku OrtoMD u Novom Sadu.
“Naša Danica igrala je odbojku u Obrenovcu, gde je imala ugovor. Prošle godine se na jednom od turnira povredila i imala je jake bolove u kolenu. Nismo hteli da je vodimo u državnu ustanovu da se ne muči i ne čeka redove, jer znamo da postoje liste čekanja. Na preporuku smo otišli kod doktora na pregled u privatnu kliniku u Novom Sadu. Uradili su joj magnetnu rezonancu i doktor Dušan Marić nam je rekao da je meniskus pukao i da mora da se operiše“, priča za Nova.rs Siniša Ružić, Danicin otac.
Isto popodne, nakon operacije, Danica je otpuštena.
„Bila je kod kuće, vežbala da hoda sa štakama, a peti dan joj je skočila temperatura. Uveče smo kontaktirali bolnicu i odveli je sutradan ponovo kod njih. Uradili su joj punktat kolena, pa smo je ponovo odveli kući, ali nije joj bilo bolje. Trećeg dana dobila je rezultat, pisalo je da je rana inficirana i da ima zlatni stafilokok. Ostala je u toj privatnoj bolnici, a posle nekoliko dana su nam saopštili da moraju da naprave rez na nozi. Takođe su naglasili da će rez biti dugačak 30 centimetara“, sa suzama u očima priča Siniša.
Lekari na ovoj klinici su Danicu, kaže on, svakoga dana uvodili u anesteziju i sekli joj mišić po mišić.
„Sekli su joj mišiće od prednje lože, od kvadricepsa, kako bi sprečili širenje infekcije koja se, uprkos tome, nije zaustavljala. Zvali su nas 31. oktobra i rekli nam da je u teškom stanju i da mora hitno na VMA. Uzeli smo uput 1. novembra i istog dana je iznajmljeni sanitet iz klinike u Novom Sadu prevezao na VMA, gde je odmah prebačena na Kliniku za plastičnu hirurgiju, u odsek za septične opekotine, koju vodi profesor Nenad Stepić. On je bio na čelu konzilijuma i zauzeo se za nju, činio sve samo da noga ne bude amputirana. Bilo je prognozirano da će da je seku od kuka. Sve je činio da joj spasi glavu i uspeo je“.
Danicina majka sa strepnjom je pozvala doktora 5. decembra.
„Bili smo u čudu kada nam je saopštio da je noga spašena! Danica je u bolnici ostala sve do 29. decembra, u šok sobi, i tokom dva meseca imala je visoku temperaturu, između 38 i 41. Bila je to strahovita borba za život. Na VMA su o njoj brinuli kao da je njihovo dete, a doktor Stepić je spasio, nije od nje odustajao“, naglašava Siniša.
Porodica Ružić podnela je krivičnu prijavu protiv Poliklinike OrtoMD i lekara Dušana Marića koji je njihovom detetu, kako kažu, upropastio život.
„Podneli smo krivičnu prijavu u tužilaštvu, a čovek koji je veštačio slučaj, kaže da kod Danice uopšte nije bio pukao meniskus i da operacija nije bila potrebna“, kaže Siniša.
Bez obzira na ishod operacije, direktor Poliklinike, ujedno i hirurg koji je operisao Danicu, zvao je 4. januara Sinišu da mu ispostavi račun.
„Samo operaciju, nakon koje je umalo umrla, naplatio je 200.000 dinara. Ukupni troškovi bili su 2.334.000 dinara, za to što su mi uništavali dete tokom 17 dana. Doktor nije ni pitao kako je ona, samo je zvao zbog računa. Naplatio je i sanitet i kaljače, rukavice, igle, maske, ma sve“, sa teškim uzdahom priča Siniša.
Posle uspešne operacije na VMA, noga je spašena, ali Danica nije mogla da je ispravi.
„Noga stoji pravo, ne može koleno da savije, rane su ostale, ide redovno na fizikalnu terapiju i bori se da bar jednog dana uspe normalno da sedne. Moje dete ne želi da se ovo ponovi, da se nekome drugom desi i zato smo odlučili javno da govorimo o svemu“, kaže Siniša.
Danicinu izjavu, uz poruku „Da se više nikome ne desi“ prenosimo u celosti:
„Po savetu lekara odlučila sam se za rutinsku operaciju meniskusa, za koju su mi rekli da je neophodna kako bih mogla da nastupam bez ikakvih tegoba. Posledice nestručne i neuspele operacije bile su katastrofalne. Ne samo da zbog operacije neću više moći da se bavim odbojkom, koja je bila moje životno opredeljenje, i deo svih planova za budućnost, već neću moći da se bavim ni bilo kakvim sportom, niti ću bilo kada moći da imam potpuno normalan život. Predstoje mi godine rehabilitacije i suočavanja sa tragičnom situacijom u kojoj nezavisno od toga šta budem činila, ništa neće biti onako kako sam želela. Zvanično sam najbolji libero Evrope u svojoj konkurenciji, koju mi je uručila CEV (Evropska odbojkaška konfederacija). Sada, dan kad sam proglašena za najboljeg libera na Prvenstvu Evrope za kadetkinje 2022. godine, izgleda kao bajka iz davne prošlosti“.
Ono što su u mom slučaju uradili lekari, pre svega dr Dušan Marić iz Novog Sada i njegova Poliklinika OrtoMD, naglašava ona, nezamislivo je!
„Zbog toga smo porodica i ja odlučili da učinimo svaki dodatni napor i pokušamo da dođemo makar do minimuma pravde, u svakom postupku koji je moguće pokrenuti. Jedan od mojih motiva je da na taj način pokušam da sprečim da se u budućnosti nešto slično loše desi mojim drugaricama i drugim igračicama, koje će sa uspehom nastaviti da se bave, za mene najlepšim sportom na svetu. Ono što su meni uradili, način na koji su mi uništili snove i u velikoj meri upropastili budućnost, ograničavajući sve što ću moći da radim u životu, ne bismelo nikome da se desi!“, kaže Danica.
Na naša pitanja o slučaju Danice Ružić, iz Poliklinike OrtoMD, nisu odgovorili do objavljivanja ovog teksta. Na naše pozive i poruku nije odgovarao ni dr Dušan Marić.
***
BONUS VIDEO: Lekarske greške odnose živote: Zašto se teško dokazuju? – gosti Paja Momčilov i Savo Pilipović
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare