Aleksandar Jovanović Ćuta, aktivista pokreta Odbranimo reke Stare planine, priveden je na informativni razgovor nakon emisije "Utisak nedelje". Jovanović u tazgovoru za Nova.rs objašnjava da krivične prijave i sudske postupke više i ne broji, govori i o postupanju policije na saslušanjima, ali i o aprilskom protestu koji naziva i "ekološkim ustankom".
O ovim i drugim temama ekološki aktivista je govorio za naš portal nakon još jednog privođenja.
Rekli ste da Vam nije ništa neobično da budete privedeni na informativni razgovor u policiju, da se to dešavalo mnogo puta na Staroj planini? Koliko puta se to desilo? Da li brojite?
Nisam tu mislio samo na sebe, mislio sam i na druge. Bilo je mnogo privođenja, odvođenja na poligrafe, sudskih postupaka koji su u toku. Mislim da ukupno ima oko stotinu sudskih postupaka, samo Desimir Stojanov Desko ima više od 60 prekršajnih prijava. Protiv mene se vodi desetak postupaka, nisam ni brojao. To su uglavnom tužbe investirora koji prate naše objave na Fejsbuku i onda se osećaju povređeneno pa tuže za povredu časti i duševni bol i druge stvari. Nisu tuženi samo aktivisti, nego i profesori, pa su razvlačeni po tabloidima. Tužili su i profesora Ratka Ristića.
Kako izgledaju ti informativni razgovori?
Gde god smo bili policija je bila korektna. I oni dišu, i oni su odrasli pored neke reke, svi oni to razumeju. Nije stvar u tome da neko ruši ustavni poredak, ovde se radi samo o očuvanju životne sredine i prirode. I oni misle išto što i mi. Ne postoje mi i oni u priči oko ekologije. Kod nas ima mnogo članova Srpske napredne stranke, ali i oni imaju tamo neku reku i baš ih briga ko je na vlasti. Njima je bitno, kao i svim ostalim normalnim ljudima da to nastavi da teče. Ljudi se dele i po vakcinama, i po 5G i po politici, ali ovde su ujedinjeni jer je to iznad svega, tu se brišu razlike. U Štrpcu imate zajedno Albance i Srbe koji su ustali da brane svoju reku kad su došli da im pakuju u cevi. U tom trenutku oni su oni branili reku pored koje su odrasli i sve ostalo nije bilo bitno. To važi za ceo ovaj prostor na Balkanu.
Najavili ste da će 10. aprila u Beogradu biti održan veliki ekološki protest. Šta država treba i može da uradi u narednih mesec dana da do tog protesta ne dođe?
To je pitanje za državu. Znaju oni šta treba da urade. Treba samo da poštuju zakone. Prvo da poštuju Ustav ove zemlje, onda Zakon o zaštiti prirode, pa Zakon o šumama, pa Zakon o vodama, pa Zakon o vazduhu, pa Zakon o privatnoj imovini, pa Zakon o građevinarstvu. Sve zakone koji regulištu to kad nekome padne na pamet da nešto gradi a da pritom uništava prirodu. To je protivzakonito. Mi se ne bi ni skupljali da oni poštuju zakone. To treba da se rešava u insitucijama, ako se ne rešava u institucijama onda se rešava po šumama, gorama, trgovima..
Koji su to aktuelni projekti koji bi stali ukoliko bi država počela da poštuje zakone?
Prvo, momentalno zaustavljanje svake grade malih hidroelektrana, momentalno zaustavljanje guranja reka u cevi. Pošto se to još uvek dešava u Srbiji. I donošenje zakona o zabrani malih hidroelektrana derivacionog tipa na čitovoj teritoriji Srbije. Drugo, da se momentalno stave van snage svi akti koji su doneti kad je u pitanju gradnja na vodoizvorištu Makiš- Zato što će Beograd ostati bez vode. Treće, stavljanje van snage svih dokumenata i akata kad je u pitanju gradnja na Košutnjaku. Zato što će nas ostaviti bez vazduha. To su pluća Beograda.
Čevrto, otvaranje svih dokumenata, svega što je potpisano sa Rio Tintom. Da vidimo šta je tu po zakonu, šta nije. Peto, momenalno pristupanje ugradnji tehnologije za prečišćavanje vazduha, isto onako kao što su uradili Kinezi, isto kao što su uradili Nemci i Japanci. Ono što su oni uradili u svoje sisteme, termoelektane prvenstveno, da ugrade momentalno i kod nas.