Dok brucoši uživaju u najdužem letu koje su ikada imali, bliži se vreme njihovog konkursa i prijavljivanja za mesta u studentskim domovima. Zbog preskupih kirija za iznajmljivanje stanova, posebno u Beogradu, veliki broj studenata odlučuje se za smeštaj u domovima, kojima su mesečne cene dosta povoljnije. Prve dve nedelje septembra rezervisane su za brucoše da konkurišu za svoja mesta u domovima, dok je za studente starijih godina rok druga polovina septembra.
U Beogradu postoji ukupno 14 domova. Međutim, najveći broj mesta za brucoše rezervisan je u domu „Patris Lumumba“.
Kako se taj dom nalazi u delu grada koji je znatno udaljen od pojedinih fakulteta, moguće je da brucoši dobiju nekoliko mesta u domovima koji su bliže fakultetima koje pohađaju.
Studentima je ove godine na raspolaganju nešto manje od 10.000 mesta u domovima.
Za brucoše, konkurs traje od 1. do 15. septembra.
Studenti prve godine za smeštaj u domovima u Beogradu, prijave podnose u studentskom domu “Karaburma”.
Kako bi konkurisali za smeštaj u studentskom domu, studenti treba da pribave prijavu na konkurs, uverenje da su prvi put upisali prvu godinu studija na teret budžeta, svedočanstva iz srednje škole – originale ili overene fotokopije.
Treba da pribave i potvrdu o studiranju sa fakulteta ili više škole, koju su upisali.
Ono što je takođe neophodno za konkurs jeste uverenje o prihodima po članu porodice za period od 1. januara do 30. juna tekuće godine, nadležnog opštinskog organa iz mesta prebivališta kandidata.
Potrebno je da kandidat, radi provere podataka, ličnu kartu i indeks pokaže na uvid službeniku koji prima konkursnu dokumentaciju.
Posle isteka roka za prijavljivanje, utvrdiće se rang lista kandidata za prijem u ustanove.
Studenti se rangiraju na osnovu uspeha ostvarenog u prethodnom školovanju i na osnovu socijalno-ekonomskog statusa porodice. Rezultat sa prijemnog ispita se ne uzima u obzir.
Socijalno-ekonomski status se boduje maksimalno jednim bodom.
taj bod dobija se ukoliko prihodi po članu porodice studenta, u periodu januar-jun tekuće godine, ne prelaze 50 odsto prosečne zarade po zaposlenom u Republici Srbiji.
Rang lista za smeštaj u ustanovu za brucoše radi se odvojeno od rang liste za studente ostalih godina studija, jer je njima i raspodela ranije – već sredinom oktobra.
Studenti koji nakon raspodele ostanu „ispod crte”, mogu tokom godine da budu pozivani, kad god bi se oslobodilo neko mesto u domu.
Na osnovu prošlogodišnje rang liste, za dom u Beogradu se prijavilo 2.757 brucoša. Na raspodeli, sobe je dobilo 1.211 kandidata.
Kako se prave odvojene liste za devojke i za momke, 795 devojaka i 416 momaka dobilo je svoja mesta.
Poslednji momak na listi koji je dobio sobu ukupno je imao 38,64 bodova, a poslednja devojka na listi – 39,44.
Studenti koji su na budžetu dom će da plaćaju od 1.300 dinara od 3.190 dinara, u zavisnosti od kategorije sobe i broja studenata u njoj.
Moguće je dobiti i dom po ekonomskoj ceni, ali je i broj takvih mesta veoma ograničen. Taj smeštaj plaća se nešto više od 10.000 dinara mesečno.
Za budžetske korisnike, sva tri obroka u studentskim restoranima koštaju 266 dinara dnevno, konkretno cena ručka je 120, doručka 56, a večere 90 dinara.
Menze se nalaze u svakom domu, a pravo na njih imaju svi studenti, s tim da je cena obroka za studente koji nisu na budžetu znatno viša od budžetskih.
BONUS VIDEO Koncept pametnog grada nekad i sad: Da li ima naznaka da će se saobraćaj u Beogradu tehnološki prilagoditi?