Studentkinja iz Kosjerića Ivona za program N1 je poručila "dobrodošli u prvu slobodnu varoš u Srbiji".
Oglas
Nakon što su studenti i građani sinoć slavili rezultate lokalnih izbora u Kosjeriću i Zaječaru, danas su profesori započeli blokadu ispred zgrade Vlade Srbije, koja će trajati sve dok se ne ispune njihovi zahtevi. Sve o studentskim aktivnostima mogli ste da pratite na našem blogu.
Profesor Geografskog fakulteta u Beogradu Mikica Sibinović rekao je večeras na protestu "Fakulteti na raskrsnici" ispred Vlade Srbije da će blokada trajati do ispunjenja njihovih zahteva.
Ostajemo ovde dok nadležne institucije ne ukinu uredbu kojom nam naučni rad smanjuju na pet sati nedeljno, jer bez naučnih dostignuća nema ni kvalitetne nastave na fakultetima, rekao je Sibinović.
Pema njegovim rečima, ostaće na raskrsnici Kneza Miloša i Nemanjine i dok se ne rasformira radna grupa čiji je cilj ukidanje autonomije univerziteta, "a samim tim i kritičke misli na fakultetima".
Smisao postojanja univerzitetske zajednice je da ukazuje na probleme u društvu i da nudi rešenja, a bez kritičke misli mi to ne možemo, rekao je on.
Kako je dodao, "ne odlaze sa raskrsnice ni dok nadležne institucije ne odobre budžetske kvote za upis studenata na državnim univerzitetima".
Sibinović je poručio da je u demokratskim društvima vlast smenjiva i prolazna, a obrazovanje je večno, i ukazao da bi nestali temelji viskog, a zatim i srednjeg i osnovnog obrazovanja, ukoliko bi dozvolili urušavanje državnih univerziteta.
Profesorka Natalija Jovanović sa Univerziteta u Nišu upitala je na današnjem protestu "Fakulteti na raskrsnici" ispred Vlade Srbije da li vlast želi da uništi Univerzitet - najbolji brend Srbije, temelje nauke, obrazovanje, mladost i budućnost ove zemlje, i poručila da u tome neće uspeti.
Iz vrha vladajućeg režima stiže poruka da diploma nije važna, čujemo pretnje "uništićemo državni univerzitet". Probali ste da ga uništite 1998. godine i nije uspelo, pa neće ni sada, rekla je Jovanović.
Ona je istakla da intelektualci danas bez oklevanja stavljaju svoje znanje u ime pravde i istine i podsetila da su intelektualci, kada god su se nad zemljom "nadvijali tamni oblaci", bivali savest nacije, pokretači slobode i razvoja i da su budili nacionalnu svest.
Bez obzira na žrtvu, gradili su našu moralnu vertikalu, navela je.
Studenti Pravnog fakulteta u blokadi pozvali su građane da dođu i podrže Univerzitet u Beograd u profesore, koji od danas do ispunjenja zahteva protestuju ispred Vlade Srbije.
Opširnije u posebnoj vesti.
Kako javlja reporter N1, profesori su postavljajući metalne ograde praktično napravili kavez na raskrsnici kod Vlade, a u njemu su predtavnici akademske zajednice. Filip Ejdus, profesor sa FPN, kaže da ima šanse da se zahtevi ispune.
"Fakulteti se nalaze na litici. Ako se napravi još jedan korak u pravcu u kom režim ide, ja se plašim da će univerzitet u potpunosti da se uruši. Braneći autonomiju univerziteta, branimo navitalniji deo ovog društva i države", rekao je Ejdus.
Upitan do kad će se zadržati na raskrsnici ispred vlade, on je rekao da je ideja da se ostane dok se zahtevi ne ispune.
"To će zavisiti od energije i posvećenosti svih ljudi iz Pobunjenog univerziteta. Nadam se da ćemo biti istrajni i odlučni da odbranimo Univerzitet", naveo je Ejdus.
Rektor Vladan Đokić je rekao da su premijeru izneti zaključci Rektorskog kolegijuma i da je sastanak bio kontruktivniji u odnosu na prethodne.
"Predsednik Vlade je razumeo naše zahteve. Neki od njih su materijalni toškovi, koji nisu plaćeni fakultetima, rasformiranju Radne grupe za izmenu zakona o visokom obrazovanju, davanju kvota fakultetima za upis budžetskih studenata, za ukidanje uredbe o smanjenju plata... O svemu tome smo razgovrali. Očekujem da ćemo u narednom periodu imati kontruktivna rešenja. Mislim da se ide ka tome da se na neki način realizuju naši zahtevi i završetak ove kalendarske godine", rekao je Đokić.
Upitan da li je dobio garancije za to, on je naveo da nema garancije.
"Napravljeni su neki predlozi kada bi šta moglo da se realizuje. Ne mogu da govorim u ime Valde, mislim da je premijer razumeo šta su naši zahtevi. On je takođe profesor Medicinskog fakulteta. Nadam se da ćemo pronaći zajednički jezik", rekao je rektor.
Opširnije u posebnoj vesti.
Ispred Vlade okupio se veliki broj profesora, studenata i građana, a raskrsnica je ograđena metalnim ogradama.
Kako javlja reporter N1, raskrsnica je ograđena metalnim ogradama u 10 sati, a ne zna se do kada će ovaj protest potraje. Danas se neće završiti. Moguće da će protest trajati danima.
Delegacija inicijative Pobunjeni univerzitet predala je danas svoje zahteve Vladi Srbije koji se, kako su istakli, tiču celog društva, ne samo akademske zajednice.
Veliki broj profesora, studenata i građana blokirao je raskrsnicu ispred Vlade Srbije. Šesnaestominutnom tišinom i zvanično je počeo protest "Fakulteti na raskrsnici".
Na raskrsnicu Nemanjine i Kneza Miloša pristižu i studenti.
Ispred Vlade Srbije postavljaju se šatori u okviru kojih će se nalaziti hrana i piće za okupljene demonstrante, stolovi i stolice, javila je reporterka FoNeta koja izveštava sa današnjeg protesta Pobunjenog univerziteta. Jedan šator je prva pomoć, gde su postavljeni ležajevi u slučaju da nekom bude loše, tablete, sprejevi, a postoji i štand "press centar".
Postavljene su i kante za đubre. Na raskrsnici je sa svake strane ostavljena brza traka u slučaju da naiđe vozilo hitne pomoći.
U blizini Vlade parkiran je veliki broj policijskih marica.
"Sada smo na jednoj raskrsnici, na uglu Nemanjine i Kneza Miloša – ali hoćemo da poručimo da smo podavno na jednoj jako teškoj raskrsnici, na mnogo dubljem istorijskom nivou", istakla je profesorka ispred inicijative Pobunjeni univerzitet i dodala da "vlast odavno pokušava da preoblikuje visoko obrazovanje i da ga stavi u kalupe poslušnosti".
"Mi danas hoćemo jasno da kažemo da nećemo to dozvoliti", navela je.
Pročitala je zahteve koje će predati:
"Prvi zahtev je rasformiranje radne grupe koja radi na izradi novog zakona o visokom obrazovanju. Rad ove radne grupe nije zasnovan na javnom uvidu, nema inkluzivne rasprave o tome. Nije samo to problem, većina članova radne grupe nije zaslužna da bude tu i o ovome diskutuje, većina članova ove radne grupe se odavno izjasnila da su protiv autonomije univerziteta", navela je.
Drugi zahtev je ukidanje "neustavne uredbe".
"Doneta je preko noći kako bi se akademska zajednica koja je pod studente u blokadi kaznila, to je bila ideja, jako efikasno i brzo je donešena", kazala je i dodala da se tom uredbom degradira naučno-istraživački rad.
Treći zahtev je da se "što pre odobre budžetske kvote za upis novih studenata".
"Nedopustivo je da nas ucenjuju", istakla je, a prenosi N1.
Profesori Filozofskog fakulteta u Beogradu danas su predali odluku o stupanju u štrajk upravi Fakulteta i Ministarstvu prosvete, a time počinje zakonski rok od 10 dana za realizaciju štrajka, rekla je danas FoNetu predsednica Sindikata tog fakulteta Nada Sekulić.
Opširnije u posebnoj vesti.
Kako javlja reporterka N1, danas se sastaje lista Ujedinjeni za Kosjerić, njihov stav je da će braniti izbornu volju građana, a to najavljuju i studenti.
Studentkinja iz Kosjerića Ivona za program N1 je poručila "dobrodošli u prvu slobodnu varoš u Srbiji".
"Studenti će nastaviti da se bore za pravdu, nastavićemo da se borimo za poštene i fer izbore. Prvenstveno ćemo vršiti pritiske ispred opštine, to je neki plan za sad, nemamo razrađenu logistiku, zbog svega što se sinoć desilo. Juče smo bili po gradu i selima, gde god smo dobili informacije da se dešavaju neregularnosti, a uveče smo bili ispred opštine i štaba, obilazili grad, ceo dan juče smo se trudili da uradimo sve što je u našoj moći", kaže ona.
Ističe da je "51 glas koji je prevagnuo pokazatelj da je poverenje i legitimet u vladajuću stranku opao".
Mišljenja je da su uspeli da probude ljude i kampanjom po gradu i selima.
"Gde smo išli od vrata do vrata, dobijali smo razne pozitivne reakcije, neverovatan odziv i izlaznost na izborima, definitivno smo ih probudili, želim da se zahvalim i bajkerima i veteranima 63. padobranske i građanima, kolegama studentima... Ostajemo ovde, nastavljamo borbu, nismo umorni. Mislim da smo pokazali da ova mašinerija koja je ovde prisutna gubi legitimitet i da možemo da se izborimo da volja građana bude uslišena, studenti neće stati dok se sve ne ispegla kako treba", kaže ona.
Rektor Vladan Đokić stigao je u zgradu Vlade Srbije, gde će se sastati sa premijerom Đurom Macutom.
Kako je najavljeno, na ovom sastanku rektor će izneti zahteve Rektorskog kolegijuma i dekana prema Vladi Republike Srbije i ponoviti zahtev da se „momentalno prekine sa agresivnom retorikom prema neistomišljenicima i prestane sa represijom kojoj su svakodnevno izloženi studenti i zaposleni na univerzitetima u Srbiji“.
Opširnije čitajte na linku.
Kao u ogledalu - tako bi se mogle opisati scene od nedelja uveče, kada smo videli (deo) epiloga lokalnih izbora u Zaječaru i Kosjeriću. I vlast i opozicija su rekle da su odnele ubedljivu pobedu u Zaječaru, a da je u Kosjeriću bilo tesno. Takođe smo od obe strane mogli čuti o tome “da su izbori održani u do sada neviđenim uslovima”, ali ogledalo je sigurno malo više zamagljeno onome koji komanduje policijom, čije se prisustvo može uporediti sa "velikim bratom" tokom ovog praznika demokratije. Jedan presedan se jeste desio: zabeležena je istorijska izlaznost u Kosjeriću od 84,2 odsto, kao i visoka izlaznost od 63,6 odsto u Zaječaru.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sada, već po običaju, preuzeo ulogu gradskih i opštinskih izbornih komisija i rekao da je na osnovu rezultata sa svih biračkih mesta razlika između opozicije i vlasti u Kosjeriću 51 glas, u korist Srpske napredne stranke. Vučić je na istoj konferenciji za štampu rekao da je u Zaječaru lista Srpske napredne stranke osvojila 48,05 odsto glasova, drugoplasirana lista „Promena u koju verujemo Uglješa Đuričković Dragana Rašić“ 34,74 odsto glasova, a trećeplasirana „Ujedinjeni za spas Zaječara Mirko Jelenković Miladin Krstić“ je osvojila 7,72 odsto.
Više o ovoj vesti pročitajte na linku.
Za danas je najavljen protest članova akademske zajednice, okupljenih oko inicijative Pobunjeni univerzitet, koji će zvanično početi u 11.52, ispred Vlade Srbije, simboličnim šesnaestominutnim ćutanjem, dok programski deo počinje u 18.00 časova.
Protest se organizuje pod nazivom „Fakulteti na raskrsnici“, a istaknuta su tri zahteva: da se rasformira Radna grupu za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju i otvori javna, inkluzivna rasprava, zatim ukidanje nezakonitih izmena Uredbe o standardima rada univerziteta i saniranje njihovih posledica, kao i usvajanje budžetskih kvota za upis na fakultete najkasnije do kraja juna.
Više o protestu pročitajte na linku.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare