Veselin Simonović bio je jedan od najboljih srpskih novinara i urednika. Preminuo je iznenada danas, u 63. godini u Beogradu.
Poznat po najvišim profesionalnim standardima i beskompromisnom stavu, Veselin Simonović je nekoliko decenija jedno od najznačajnijih imena u srpskom i jugoslovenskom novinarstvu.
Dopisnik iz Ljubljane tokom ratnih godina, jedan od urednika u „Borbe“. U Blicu je gotovo od osnivanja, od proleća 1997. Prethodno, obavljao je posao urednika u nedeljniku „Vreme“.
U „Blic“ je, kako je sam govorio, otišao na poziv Manojla Manja Vukotića, zato što su te novine „bile drske, opozicione i jasno profilisane protiv Miloševića“.
Sa „Blicom“ je prošao i kroz turbulentne 90-te i tranzicione 2000-te: glavni urednik postao je 1998. godine. Od „Blica“ je napravio najtiražnije novine u Srbiji, a portal blic.rs je u vreme dok je on bio glavni urednik postao najposećeniji portal u Srbiji i regionu. Vodio je novine i u vreme bombardovanja 1999:
„Mi smo, u uredništvu, napravili dogovor da ne izigravamo neke sulude patriote, već da beležimo, čisto dokumentarno, šta se događa. Dogovorili smo se da stalno pravimo intervjue sa nekim umerenim, normalnim piscima, rediteljima, glumcima. Da damo čitaocima i nešto drugo, što nije rat i nije bombardovanje, i preživimo taj period, a da ne budemo huškači. I tako smo, nekako, sačuvali „Blic“ kroz bombardovanje.“, pričao je svojevremeno za Vreme.
Ostao je nepokolebljiv i posle 5. oktobra.
„Oni su mislili da smo mi njihovi posle Petog oktobra. Ne, nismo vaši. Mi smo novinari“, rekao je Simonović.
Bio je glavni i odgovorni urednik i direktor portala Nova.rs od osnivanja, pa do danas.
Čitaocima portala obratio se u prvoj kolumni sledećim rečima:
„Poštovani čitaoci,
Najpre da se, kako je red i kako nalaže osnovno vaspitanje, predstavim jer se na ovoj adresi nismo upoznali. Ja sam Veselin Simonović i 36 godina se bavim novinarstvom, ponosni sam otac dve kćerke – doktorke Isidore i studentkinje Anite i suprug Ljiljane. Poslednje 23 godine radio sam u kompaniji Ringier Axel Springer, kao glavni urednik raznih izdanja i svaki dan proveden u „Blicu“ bio je za mene poslovni izazov i veliko zadovoljstvo. Radio sam još kao urednik u „Borbi od 1984. do 1994. godine i u nedeljniku „Vreme“ do 1997. godine. Od 1. januara sam glavni i odgovorni urednik portala nova.rs i direktor firme United Media Digital. Nadam se da ćemo se svakodnevno družiti i sad znate i na koju adresu možete da uputite vaše kritike, predloge, a neću se ljutiti ako nas ponekad i pohvalite.
U redakciji nova.rs radi više od 70 vrhunskih profesionalaca, koje sam birao po jednom jedinom kritrijumu – da li su bili spremni da se bave novinarstvom. U 80 odsto onoga što se trenutno u Srbiji naziva medijima je najmanje novinarstva, a najviše primitivizma, klevetništva, mržnje i poltronstva. Višedecenijsko uredničko iskustvo mi daje za pravo da podsetim šta znači biti novinar:
Osim što je potrebno da bude obrazovan i pismen, neophodno je i da bude hrabar, da uvek postavlja pitanja i traži odgvore za svoje čitaoce, da otkriva pozadinu i ne bude samo puki prenosilac tuđih izjava i poruka, potrebno je da „ispravi kičmu“ i ima stav. Takve sam birao i ponosan sam na našu i vašu redakciju nova.rs.
Naši novinari i urednici neće štedeti nikoga, biće kritični najviše prema vlasti, jer oni raspolažu našim parama i presudno utiču na naše živote, ali i prema opoziciji. Za nas nikad neće biti dovoljno da se neko izjasni da je protiv vlasti, to ga neće amnestirati od kritike.“, napisao je povodom osnivanja našeg portala.
Odškolovao je generacije novinara i urednika, od kojih su mnogi danas urednici u vodećim srpskim medijima. Mnogi će ga pamtiti kao svog „profesionalnog oca“, koji ih je naučio osnovnim principima novinarstva. Mnogi će se složiti da je, pored toga što je bio jedan od najboljih urednika u Srbiji, bio i jedan od najboljih učitelja novinarstva.
Beskompromisno i iskreno vodio je svaki novinarsku priču, podjednako kao autor, i kao urednik i kao glavni urednik novina.
Ovako je govorio Veselin Simonović:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare