Foto: Shutterstock

Apoteke u Srbiji do daljeg će izdavati lekove na recept, iako je postojala pretnja da medikamente osiguranicima počnu da naplaćuju, zbog velikog duga prema dobavljačima i neredovne isplate Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) prema ovim ustanovama. Međutim, prva uplata od strane Fonda, legla je privatnim i državnim apotekama konačno prvog jula, nakon pisanja novine Nova i portala Nova.rs o kašnjenju ovih isplata i zaduživanju apoteka prema dobavljačima lekova.

Pročitajte još:

“Kada je u novinama Nova i na portalu Nova.rs objavljen tekst o milijardama dinara koje RFZO duguje apotekama, ali i domovima zdravlja i bolnicama za nabavku lekova i za izdavanje istih na recept, kao i za medicinska pomagala, legla je konačno uplata za mart mesec. Međutim, opet je u pitanju veliko kašnjenje, jer to je uplata za mart, a početkom jula trebalo je da legne uplata za april” kaže za Nova.rs Nataša, koja je vlasnica pet apoteka, od kojih su dve u selima u Srbiji, a koja je u javnost iznela ovaj problem i zamolila da ostane anonimna.

Ona naglašava da bi do 10. jula po dosadašnjem pravilu i praksi, apoteke trebalo da dobiju uplatu za april, za lekove koje izdaju na recept.

“To se sigurno neće desiti, ali nadam se da ćemo taj deo novca dobiti bar početkom avgusta. Fond svakako ‘proklizava’ mesec dana, a mi opet nismo sigurni da li će nas isplatiti. Lekove ćemo nastaviti da izdajemo na recept do daljeg, pa ćemo videti kako će ići. Problem je što moramo da nabavljamo medikamente i medicinska pomagala i da plaćamo dobavljačima, a potom ih pacijentima izdajemo na recept, što treba da refundira Fond, koji stalno čekamo, jer kasne i drže nas u neizvesnosti. U međuvremenu isplaćujemo i plate zaposlenima, plaćamo račune, zakup lokala, porez…” objašnjava naša sagovornica, kojoj su do prvog jula iz Fonda dugovali čak 10 miliona dinara.

pavlovićeva mast
Foto: EPA-EFE/NEIL HALL

Ona je ranije navela da kad god se pojavi problem sa finansijama, apoteke ne dobijaju odgovor, niti objašnjenje od Fonda.

“Dobiti bilo kakav odgovor od Fonda ravno je nemogućoj misiji. Kao apoteke nemamo nikakav kontakt sa njima, ne postoji osoba koja sa nama komunicira, koja bi nam se obratila i objasnila šta se dešava. Farmaceutska komora Srbije jedina uspeva da dođe do nekih informacija“ navodi Nataša.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Podsetimo, milijarde dinara Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO), odnosno država Srbija, dugovali su apotekama, domovima zdravlja, bolnicama, za nabavku lekova, medicinska pomagala, tendere, do pre sedam dana, kada su isplatili deo ovog novca. Prethodna uplata RFZO-a bila je u maju, a tada su ustanovama izmirili dug iz februara. Naime, iz apoteka su upozorili javnost da ako se kašnjenja nastave, oni neće imati novca da plaćaju dobavljače i moraće da naplaćuju osiguranicima svaki lek, odnosno ukinuće izdavanje lekova na recept, što je ovom novom uplatom stopirano, jer je deo duga namiren.

Povodom kašnjenja isplata apotekama, poslali smo pitanja Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, ali odgovore do zaključenja ovog teksta nismo dobili.

Komora najavila isplatu za mart

Pre objave teksta u novinama Nova i na portalu Nova.rs iz Farmaceutske komore Srbije rekli su nam da su od aprila ove godine upoznati od strane svojih članova sa kašnjenjem u redovnoj isplati od strane Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

„Povodom ovog problema komora se obratila RFZO u aprilu i maju. Aktivno smo uključeni u rešavanje problema i informisani smo da će do kraja ovog meseca biti uspostavljena redovna dinamika plaćanja, odnosto isplata faktura za mesec mart. Smatramo da su problemi nastali usled primene zakonskih i pod zakonskih akata iz oblasti fiskalizacije i e-fakture“, rekli su nam krajem juna u Komori. Isplata za mart je legla, ali problem je što je stigla u vreme kada je već bilo neophodno da Fond uplati „ratu“ za april.

Bonus video: Zašto preterujemo sa lekovima za smirenje?

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar