Kompleks od dve veštačke stene za penjanje, na koji je utrošeno čak 1,2 miliona evra otvoren je u Košutnjaku. Osim što je ovim objektom građanima oduzet javni prostor, čije korišćenje će od aprila morati da plaćaju, Dejan Jovanovića iz udruženja "Bitka za Košutnjak" podseća za Nova.rs da se radi i o nečemu što je izgrađeno bez adekvatne građevinske dozvole.
Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić otvorio je u ponedeljak kompleks veštačkih stena u Košutnjaku, koji čini jedna takozvana bolder stena, dužine 35 metara i druga, visoka 15 metara, namenjena za težinsko, brzinsko i rekreativno penjanje.
S obzirom da redakciji Nova.rs nije stigao poziv za otvaranje ovog kompleksa, otišli smo da vidimo kako izgleda, prema rečima Udovičića „sportski objekat jedinstven u ovom delu Evrope, koji će nam omogućiti da promovišemo novu olimpijsku disciplinu i pružimo vrhunske uslove za trening i takmičenja sportskih penjača“.
Nesporno je da bi srpski sportisti trebalo da imaju uslove za treninge, ali nam je i nakon pogleda na ove dve veštačke stene ostalo nejasno zbog čega je na njih potrošeno čak 1,2 miliona evra.
Kako je BIRN ranije pisao, Zavod za sport i medicinu sporta Republike Srbije 26. novembra 2018. godine zaključio je, po pomenutoj ceni, ugovor o izgradnji ovog objekta sa konzorcijumom koji čine dve srpske firme – Eurodomus i PZ Operativa – i bugarska kompanija Walltopia.
Poređenja radi, slična veštačka stena na Alibabi košta 200 dolara po kvadratnom metru ili 10.000 dolara po komadu. Iako je na Košutnjaku reč o sertifikovanim stenama, neverovatno je da one koštaju čak 60 puta više od dve najskuplje stene na Alibabi.
Nakon sklapanja ugovora, izgradnja je započeta krajem februara 2019. godine i to u beogradskom parku prirode koji se nalazi pod zaštitom države.
Za to vreme, prema rečima Dejana Jovanovića iz udruženje „Bitka za Košutnjak“ građani su se borili i još se bore, sa brojnim nepravilnostima koje prate njenu izgradnju.
Osim cene, kako navodi Jovanović, neverovatno je i to što je objekat građen bez odgovarajuće dozovole, a koju ni sad nema.
„Opština Čukarica je prvo odbila da Republičkom zavodu za sport izda rešenje po kom nije potrebna građevinska dozvola, jer se radi o manjem objektu, poput mobilnog kioska za kokice“, priča Jovanović za Nova.rs. Dnevni list „Danas“ je prošle godine izneo detalje obaveštenja o odbijanju i naveo da je u njega imao uvid.
Uprokos tome, gadnja je, podseća, nastavljena.
Dva meseca kasnije, Ministarstvo građevinarstva izdalo je građevinsku dozvolu za manji dodatni objekat, poput drvene šupe za koju nisu potrebni temelji, kaže Jovanović i objašnjava:
„To je dozvola za nešto između šupe i kioska za kokice. Pritom je naloženo da posle tri godine objekat mora da se ukloni i sve vrati u prvobitno stanje.“
Iako građevinska dozvola nije to predviđala, tvrdi da su za veštačke stene napravljeni temelji duboki između dva i dva i po metra, za koje je pitanje da li će ikad moći da budu uklonjeni iz prirode.
Da novi kompleks ne liči na nešto što je privremeno postavljeno u Košutnjaku uverili su se i reporteri Nova.rs prilikom njegovog obilaska – ali samo do žičane ograde.
Na vratima na je rečeno da možemo kao građani da uđemo ako želimo rekreativno da se penjemo na stenu, što će sve do aprila biti besplatno, ali je ulazak radi snimanja i fotografisanja zabranjen.
Dakle, osim toga što je ovaj deo Košutnjaka, koji je nekad bio dostupan svim građanima, sada ograđen i na konstrukciju objekata u tom prostoru potrošeno 1,2 miliona od novca istih tih građana, već će im se od aprila ulazak u taj prostor i naplaćivati – 400 dinara po osobi. Besplatan ulaz će biti moguć od sad pa sve do kraja zime, dakle u periodu u kom će zbog loših vremenskih uslova korišćenje stene najčešće biti nemoguće.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare