Skoro tri nedelje na više lokacija u Srbiji odvija se prava drama - pojavili su se snimci životinje koja podseća na crnog pantera, a i nadležne institucije zvanično su saopštile da je u toku potraga za ovom divljom životinjom. Potraga je potom obustavljena zbog nedostatka dokaza o prisustvu divlje životinje, da bi se juče ponovo pojavili video snimci životinje koja mnoge podseća na crnog pantera.
U toku ove tri nedelje, građani su tvrdili da su videli crnog pantera, institucije da za njim aktivno tragaju, a onda su stigle potpuno suprotne informacije, te se otvorilo pitanje – da li opasna životinja slobodno šeta šumama Srbije, ili nikada nije ni bila tu?
Međutim, prva vest o crnom panteru u blizini Srbije pojavila se davno pre nego što se podigla prašina i raširila panika među meštanima.
Kako su tada pisali mediji, policija u Mađarskoj intenzivno je tragala za opasnom životinjom na području Kiškunhalaša, grada nedaleko od granice sa Srbijom, na svega 40 kilometara od Subotice. Kako je tada saopšteno iz mađarske policije, nakon što su se pojavili autentični snimci opasne divlje mačke, tragalo se za životinjom koja je bila u zatočeništvu, a za koju se sumnjalo da je crni panter.
Međutim, prašina se brzo slegla, a meštani su, makar sudeći po novinskim člancima, brzo zaboravili na crnog pantera.
Kako su tog dana pisali lokalni mediji, ista životinja koja je pobegla iz zatočeništva godinu dana ranije, viđena je u okolini Apatina, preciznije u selu Sonta.
Nakon što su se fotografije nesvakidašnjih otisaka šapa pojavile na društvenim mrežama, u potragu su prvo krenula lokalna lovačka društva, koja su već prvog dana naišla na pomenuti otisak šape, a tom prilikom su zaključili da je otisak preveliki da bi pripadao bilo kojoj ovdašnjoj životinji, bila ona pitoma ili divlja.
Posebnu paniku među meštanima izazvala je činjenica da su na objavljenoj fotografiji dominantan detalj dugačke kandže, a rendžeri su tom prilikom rekli da uobičajen trag velikih mačaka nema kandže, s obzirom na to da one prilikom kretanja “uvlače” svoje kandže u šape, kako ih ne bi tupile.
„Pojava kandži u otiscima velikih mačaka poput leoparda ili lava moguća je ukoliko se u tom momentu prikradao svom plenu ili ukoliko je u tom momentu bio u punom trku za njim. Tada velike mačke ‘izvlače’ svoje kandže kako bi u svakom momentu bile sposobne za skok, ali i kako bi povećali trenje između tla i šapa što im omogućava brzu promenu pravca u pokušaju hvatanja plena kojem je upravo to jedna od taktika izbegavanja i preživljavanja u susretu sa velikom mačkom“, rekao je Robert Mvangi, rendžer u Nacionalnom parku Aruša u Tanzaniji, dodajući da se ipak na osnovu samo jednog otiska ne usuđuje da daje konačnu ocenu njegovog porekla.
Istog dana je javno preduzeće “Vojvodinašume” Petrovaradin zvanično saopštilo da je u ataru opštine Apatin uočen crni panter.
„Ovim putem apelujemo na građane da vode računa za sebe i svoje bližnje“, piše u obaveštenju Srbijašuma, a dodaje se i da je “predator izuzetno opasan”.
Iako je zvanična potvrda o prisustvu divlje životinje stigla desetog novembra, ispostavilo se da su meštani neobičnub zver videli dvadesetak dana ranije, ali niko nije želeo javno da posvedoči o tome, u strahu od podsmeha.
Samo dva dana kasnije, opština Apatin upozorila je građane da je crni panter viđen u neposrednoj blizini Banje Junaković i apelovala da se ne približavaju ovom predelu.
U saopštenju je tada navedeno da su u lociranje i hvatanje crnog pantera uključene sve nadležne službe, kao i stručna služba iz Zoološkog vrta Palić.
Istog dana se i na Tviteru pojavio video snimak na kojem se vidi crna životinja koja u daljini šeta po poljani.
Pozdrav iz Apatina 😎 pic.twitter.com/Fb3DvmTavi
— Mifi (@mifi_so) November 12, 2022
Višesatna potraga za crnim panterom koja je tog dana sprovedena bila je neuspešna, jer divlja životinja nije uočena u šumi oko Sonte, rekao je Nemanja Ivanović, pomoćnik pokrajinskog sekretara za poljoprivredu za inspekcijske poslove. On je naveo da su u akciji pretraživanja terena učestvovali policajci iz Apatina, lovočuvari „Vojvodinašuma“ i radnici „Voda Vojvodine“ sa dronovima, ali da nikakva velika mačka nije primećena.
„Pregledali smo je dva dana i sa termovizijskom kamerom i kamerom visoke rezolucije, sa dronom. Pregazili smo je peške i nismo naišli ni na jedan trag koja ukazuje da je ta životinja tamo“, rekao je Ivanović.
Komentarišući video snimak objavljen samo dan ranije, rekao je da je problem u tome što je on snimljen sa velike udaljenosti.
„U konsultacijama sa profesorom Veterinarskog fakulteta i biolozima Pokrajinskog zavoda, ne može niko sa sigurnoću da tvrdi iz koje je grupe mačaka. Ne znamo ni da li je pripadnik veće vrste. Na samoj lokaciji na kojoj je snimljena, nasut je tucanik, pa nismo našli tragova, ni na drvetu nismo našli tragove grebanja, niko u okolini nije prijavio sumnjiv nestanak domaćih životinja. Nismo naišli na tragove načetih divljih životinja. Bilo šta sumnjivo da se pojavi, istog momenta krećemo. Sva oprema stoji u vozilima. Molimo građane da ne šire paniku. Nema potrebe za strahom, već dva dana nam niko ništa sumnjivo nije dojavio“, naglasio je Ivanović.
Nakon višednevne pretrage Prigrevačke šume u okolini Apatina i tamošnje Banje Junaković, dronovi i termalne kamere koji su tom prilikom korišćeni, spakovani su, a potraga za navodnom velikom divljom mačkom je do daljnjeg suspendovana.
Ivanović je objasnio da nadležni nisu pronašli nijedan dokaz o pristustvu bilo koje divlje životinje u ovom delu Srbije.
Lovočuvari “Vojvodinašuma” izašli su juče na teren, nakon što su se pojavili navodi da je crni panter ponovo viđen, u blizini Feketića.
Kako se vidi na snimku koji su objavili mediji, životinja trči velikom brzinom kroz njive. Međutim, još uvek nema zvanične potvrde da je u pitanju upravo crni panter.
„Ekipe su i dalje na terenu, pretraga je izvršena juče, ali tragovi životinje nisu pronađeni. Na ovom terenu nisu korišćeni dronovi ni termovizijske kamere. Pretraženo je onoliko koliko nam to trenutni uslovi dozvoljavaju“, rekao je načelnik Pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine Nemanja Ivanović za Telegraf.rs.
BONUS VIDEO Potraga za panterom kroz apatinske šume