Odbijajući da ih upiše u svoj Imenik advokatskih pripravnika, Advokatska komora Beograd diskriminiše diplomirane pravnike privatnog Pravnog fakulteta Univerziteta Union, tvrdi poverenica za zaštitu ravnopravnosti u postupku po pritužbi tog Fakulteta. Iz beogradske komore nisu želeli da se oglase. Dok na Univerzitetu Union očekuju da će se naći rešenje, Advokatska komora Srbije napominje da diskriminacije nema.
Brankica Janković tvrdi da su advokati prekršili zakon – Advokatska komora Beograd diskriminiše diplomirane pravnike s privatnog Pravnog fakulteta Univerziteta Union.
a komora Srbije napominje da diskriminacije nema.
Brankica Janković tvrdi da su advokati prekršili zakon – Advokatska komora Beograd diskriminiše diplomirane pravnike s privatnog Pravnog fakulteta Univerziteta Union.Po njihovim zahtevima za upis u Imenik advokatskih pripravnika ne donosi odluke, dok istovremeno upisuje pravnike s državnih fakulteta, čime im otežava da započnu pripravnički staž koji je uslov za polaganje pravosudnog ispita. Praktično su prinuđeni da se upišu u Imenik advokatske komore u nekom drugom gradu.
Poverenica za zaštitu ravnopracnosti je Advokatskoj komori Beograda dala preporuke. Brankica Janković naložila je Komori da omogući kandidatima upis i da ubuduće postupa na jednak način, da prestane sa diskriminacijom, piše RTS.
„Naš Ustav i Zakon o zabrani diskriminacije i Zakon o visokom obrazovanju, zabranjuju takvu vrstu diskriminacije“, istakla je Jankovićeva.
Advokatska komora Beograda nije postupila po tim preporukama čak ni posle opomene, kaže poverenica. U njenoj kancelariji u toku je još nekoliko postupaka protiv Komore. Nije isključeno da će po njihovom okončanju povesti stratešku parnicu protiv Komore.
„Niko od nas ne želi da se oseća nesigurno da li će vam fakultet koji ste upisali omogućiti dalje i školovanje i zapošljavanje, odnosno željeni posao“, ističe Jankovićeva.
„Ako vi znate da neki fakultet ima akreditaciju nemate razloga da sumnjate u to da li treba da ga upišete. Niko od nas ne želi da oseća ovakvu vrstu pravne nesigurnosti“, dodaje poverenica.
Na Pravnom fakultetu Univerziteta Union kažu da njihove diplomirane pravnike druge advokatske komore upisuju u svoj imenik advokatskih pripravnika, da ih je upisivala i Advokatska komora Beograd, a da su problemi počeli 2022. godine.
Napominju da se iz podataka Komore može videti da u svoj Imenik upisuju gotovo sve sa državnih i tek po nekog sa privatnih fakulteta.
Šarkić: Nudili smo Komori proveru znanja naših diplomaca
Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta Union Nebojša Šarkić kaže da se svi odgovori Komore svode na to da je to njihovo diskreciono pravo, da oni biraju.
„To je samo delimično tačno, jer ako nekoga birate, morate imati neke objektivne ili bar objektivizirane kriterijume zašto nekoga ne želite“, naglašava Šarkić.
Prema njegovim rečima, nudili su Advokatskoj komori Beograda sve oblike provere znanja.
Verujem da će se stvari razrešiti u dobroj veri Obratili smo se i skupštinskom Odboru za pravosuđe, zaključuje Šarkić.
U Advokatskoj komori Beograd ostali smo bez odgovora. I dok se iz njihovih podataka koje je Fakultet dostavio u postupku pred poverenicom jasno vidi da ta komora gotovo ne odlučuje o zahtevima pravnika s privatnih fakulteta, čime ih uskraćuju ne samo za upis, već i za informaciju, koji uslov nisu ispunili, u Advokatskoj komori Srbije uveravaju da se o zahtevima odlučuje.
Ako se desi, a jeste, kažu, nekoliko puta, da neka Komora ne odluči u zakonskom roku, kandidat im se može žaliti. Napominju da ne prihvataju stav koji poverenica iznosi u mišljenju.
Predsednik Advokatske komore Srbije Veljko Delibašić tvrdi da nijedna advokatska komora uključujući Advokatsku komoru Beograda, ne vrši nikakvu diskraminicaju.
„Mišljenje koje je stiglo od poverenice za ravnopravnost je istrgnuto iz konteksta i nema nikakve veze sa propisima koji regulišu advokaturu. Očigledno da taj ko je napisao to mišljenje nije proučio propise o advokaturi i nije se ozbiljno bavio advokaturom, tako da to mišljenje je apsolutno netačno“, naglašava Delibašić.
Poverenica je u jednom od Mišljenja naložila Komori Beograd i da izmeni Odluku o kriterijumima, koje advokatski pripravnik mora da ispuni da bi bio oslobođen dela troškova kada se upisuje u imenik advokata.
Troškovi su 4.000 evra, a ako kandidat ispuni uslove, može da plati dosta manje, 500 evra.
Takav zahtev ranije su mogli da podnesu svi iz reda advokatskih pripravnika. Međutim, prošle godine Komora Beograd izmenila je odluku i propisala da joj zahtev mogu podneti advokatski pripravnici koji su upisani u njen Imenik advokatskih pripravnika.
U Advokatskoj komori Srbije kažu da u toj Odluci nema diskriminacije i da se odluke Upravnog odobra moraju poštovati.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare