Na pijacama i u marketima već su se pojavile prve ovogodišnje jagode, a njihova cena kreće se od 300, pa do 500 dinara po kilogramu. Na tržištu su sada jagode iz plasteničke proizvodnje, a poljoprivrednici koji ovo voće uzgajaju na otvorenom, kažu da prava slast jagode može da se oseti, tek kada stignu one koje su rasle pod vedrim nebom. Uzgajivač iz okoline Knića, rekao je u Jutarnjem programu “Probudi se” da je od plasteničkih jagoda “veća i brža zarada”, ali da je on ipak ostao veran prirodnoj proizvodnji.
Zoran Kovačević iz okoline Knića uzgaja jagode na pola hektara otvorenog prostora. Priznaje da su uzgajivači na otvorenom “u manjini”, jer kako kaže, sve više ljudi prelazi na plasteničku proizvodnju.
Objašnjava da je na jagodama iz plastenika zarada „brža i sigurnija“, što se može videti i prema trenutnim cenama, gde za kilogram ovog voća treba izdvojiti i do 500 dinara.
Njegove jagode su trenutno “u cvetu”, a za berbu će biti spremne oko 25. maja.
Ipak, on kaže da ukus jagoda koje su rasle u plasteniku, ne može da se poredi sa onima koje su „slast dobile na suncu“.
“Veća je zarada na jagodama iz plastenika, ali je ova kvalitenija, zdravija i bolja”, kratko Zoran definiše razliku.
Dodaje i da je ulaganje za proizvodnju jagoda na otvorenom manje, jer ne mora da se obezbeđuje folija, održavanje plastenika, a navodi i da se jagode na otvorenom manje prskaju.
Ipak, on opisuje i da dosta posla ima i oko jagoda na otvorenom, a kao jedan od velikih problema ističe nedostatak radnika za berbu.
“Berači jagoda uglavnom stariji ljudi, mladi neće ovo da rade”
“Mi još uvek možemo da nađemo ljude za berbu, ali je interesovanje sve slabije. Uglavnom to rade starije osobe, mladi izbegavaju. Da bi obrao pola hektara, potrebno mi je 15 radnika za jedan dan. Ako uspemo da pređemo sve za jedan dan, onda jedan dan pauziramo, pa drugi dan ponovo beremo. U suštini, ako nemam 15 radnika, potrebno je 7-8 radnika da se jagode beru svaki dan bez dana pauze”, objasno je on kako rešava ovaj nedostatak tokom sezone berbe.
Zoran Kovačević opredelio se da u svom jagodnjaku uzgaja italijanske sorte jagoda “Alba” i “Roksana”. Kaže da je zadovoljan prinosom koji daju, kao i ukusom, ali da još uvek ne zna kolika će mu zarada biti, iako je berba na pragu.
“Još uvek se ništa ne zna. Sve to zavisi od ponude, otkupa i izvoza, ako krene izvoz, kao što je bio prošle godine. Recimo, prošle godine je bila otkupna cena od 180 do 200 dinara po kilograma. Ove godine je sve poskupelo, trebalo bi da bude i veća cena jagoda. Videćemo, još se ništa ne zna. Niko nam ne garantuje koja će cena biti”, zaključio je on.
BONUS VIDEO: Voćari nezadovoljni otkupnom cenom jabuka
Pratite nas i na društvenim mrežama: