Oglas
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će Srbija do kraja godine pokušati da sa Egiptom uspostavi ugovor o slobodnoj trgovini.
„Do kraja oktobra ili početka novembra, a svakako do kraja godine. To je za našu zemlju od izuzetnog značaja, bila bi win-win situacija, nešto u čemu dobijamo i jedni i drugi“, dodao je Vučić.
Vučić je naglasio da je siguran da će sa Egiptom biti ustanovljena i dobra saradnja u prodaji žitarica.
„Dobili smo sertifikat i za jabuku, očekujem i za goveđe meso“, rekao je Vučić istakavši da bi ugovor o slobodnoj trgovini značio, na primer, da bi Srbija imala limun bez dodatnih carinskih opterećenja, dok bi oni imali najbolje jabuke.
Vučić je rekao da je pitao Sisija kako je moguće da je uspeo da izgradi više od 5.000 kilometara auto-puteva i da želi iskustva Egipta da iskoristi u našoj zemlji.
„Nisam zadovoljan, iako smo mnogo uradili, uvek mora više i bolje. Dobio sam značajna saznanja, naučio sam mnogo toga, i verujem da ćemo deo toga uspeti da sprovedemo u našoj zemlji. Za nas je važno da uspostavimo saradnju među našim kompanijama, o čemu će više razgovarati delegacije na Biznis-forumu. Već su neki dogovori postignuti, posebno među hemijskim kompanijama“, kazao je predsednik.
Vučić i Sisi otvorili srpsko-egipatski biznis forum
Poslovni forum Srbije i Egipta u organizaciji Privredne komore Srbije počeo je u Palati Srbija uz učešće brojnih domaćih i egipatskih poslovnih ljudi i najviših zvaničnika dve zemlje.
Na početku foruma učesnicima su se obratili predsednici Egipta i Srbije, Abdel Fatah el Sisi i Aleksandar Vučić.
U biznis-forumu učestvuje više od 30 kompanija iz Egipta i oko 100 privrednika iz Srbije.
Na prvoj sesiji govoriće ministarka trgovine, tuzrizma i telekomunikacija Tatjana Matić, ministarka industrije i trgovine Egipta Nevin Gamea, predsednik Federacije egipatskih industrija Mohamed Zali el Havedi i predsednik Federacije trgovinskih komra Egipta Ibrahim Mahmud el Arabi.
Uoči foruma održane su prezentacije Razvojne agencije Srbije „Zašto investirati u Srbiju“ i Federacije egipatskih, afričkih i mediteranskih komora „Poslovati sa Egiptom“.
Nakon foruma planirani su susreti srpskih i egipatskih kompanija iz sektora poljoprivrede, građevinarstva i infrastrukture, energetike, zdravstva, turizma, telekomunikacija i informatičkih tehnologia.
Vučić: „Do marta – let do Kaira“; „Ove godine prestižemo cifru od tri milijarde evra“
Predsednik Srbije je rekao da ovaj susret vidi kao veliku priliku za razvoj ekonomskih odnosa dveju zemalja, na osnovu istinskih prijateljskih odnosa koje Srbija i Egipat već imaju.
„Postaraćemo se da do marta uspostavimo direktnu avio-liniju do Kaira, što će svima olakšati poslovanje“, rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je i čestitao Egiptu na ogromnom napretku koji je ova država postigla u poslednjih nekoliko godina, uprkos svim izazovima sa kojima se suočila.
„Reći ću potencijalnim investitorima – imamo stabilne javne finansije, stabilan nivo javnog duga, ali smo i prvak u regionu, a i u Evropi po privlačenju stranih direktnih investicija proporcionalno broju stanovnika, kako je proglasio Fajnenšl Tajms“, rekao je Vučić.
Predsednik je istakao da Srbija godišnje privuče između 3,2 i 3,5 milijardi evra stranih direktnih investicija i da će i ove godine preći cifru od tri milijarde uprkos ratu u Ukrajini.
Kako je istakao, država vodi računa o bukvalno svakom investitoru.
Prethodno su, tokom bilateralnog sastanka zvaničnika dveju zemalja, potpisani memorandumi o saradnji u nizu oblasti.
Među potpisanim dokumentima su i Memorandum o razumevanju između vlada Srbije i Egipta u oblasti poljoprvrede, koji su postpisali Branislav Nedimović i ministar spoljnih poslova Samih Šukri.
Potpisan je i Memorandum o razumevanju o saradnji Razvojne agencije Srbije (RAS) i Uprave slobodnih zona GAFI o jačanju bilateralnih investicionih odnosa, Memoradum o razumevanju između RAS-a i Agencije za mala i srednja preduzeća Egipta.
Egipatska ekonomija je druga najjača privreda u arapskom svetu, posle Saudijske Arabije.
Najveći deo egipatske ekonomije oslanja se na turizam i izvoz nafte i gasa, kao i na prihode od Sueckog kanala.
U prva tri meseca ove godine, ukupna robna razmena Srbije i Egipta povećana je za više od 72 odsto, u odnosu na isti period prethodne godine, saopštila je Privredna komora Srbije.
Bonus video: Gost analitičar Dragan Đilas o konsultacijama kod Vučića i prvoj slici novog gradonačelnika Šapića
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: