Srbija duguje više od 36 milijardi evra – takvo je barem bilo stanje javnog duga krajem maja, kada je objavljen poslednji izveštaj. Kao da to nije dovoljno, zadužićemo se još više od milijarde - u samo jednom zasedanju Skupštine. Zadužićemo se za najrazličitije projekte, ali ubedljivo najveći kredit podići ćemo za jedan od omiljenih projekata vlasti - Nacionalni stadion.

Srbija duguje nešto više od 36 milijardi evra, što znači da je naš javni dug 47,6 odsto bruto domaćeg proizvoda, te naša zemlja, prema ocenama stručnjaka, spada u zemlje srednje zaduženosti.

Foto: Shutterstock

Na “prvu loptu”, to je dobra stvar, ali je činjenica da aktuelni naprednjački režim nemilice i potpuno neracionalno troši novac, pa se čini da zaduživanjima nema kraja. Tako od 60 tačaka dnevnog reda vanredne sednice Skupštine koja je u toku, njih sedam se odnosi na nova zaduživanja.

Jasno je da će poslanici o ovim zaduživanjima možda raspravljati, ali da će ih vladajuća većina svakako usvojiti, pa će se Srbija zadužiti za dodatnih 1,16 milijardi evra.

Najveći kredit za Nacionalni stadion

Prvi od sedam, ujedno i najvredniji predlog koji se tiče zaduživanja odnosi se na zajam kod domaće Banke Poštanska štedionica, u iznosu od čak 42 milijarde dinara, što je približno 360 miliona evra. Ovoliki iznos biće iskorišćen, ni manje ni više, nego za nacionalni stadion, preciznije za izgradnju urbane infrastrukture i stadiona sa pristupnim saobraćajnicama. „Nova ekonomija“ je, inače, nedavno objavila da je procenjena vrednost radova na izgradnji Nacionalnog stadiona i pratećih sadržaja u Surčinu iznosi oko 515,6 miliona evra.

Dva kredita za jedan projekat

Vlada planira da podigne i dva kredita, jedan od UniCredit, a drugi od Inteze, za izgradnju projekta Ruma – Šabac – Loznica. Od UniCredit banke ćemo za tu namenu podići 11,7 milijardi dinara, odnosno skoro 100 miliona evra. Što se tiče banke Inteze, ona će dati zajam od 15 milijardi dinara, dake oko 128 miliona dinara.

PROČITAJTE JOŠ

Inače, početna vrednost projekta izgradnje puta Ruma – Šabac – Loznica iznosila je 467 miliona, da bi se, prema pisanju medija, ona iznenada povećala za još 100 miliona.

Još jedan infrastrukturni projekat za koji će nas država zadužiti jeste izgradnja obilaznice oko Kragujevca, za koji će kredit dati OTP banka. Konketno, kredit koji će ova banka da odobri iznosiće 12 milijardi dinara, što je više od 100 miliona evra.

Krediti od Francuske, Kine i Nemačke

Dalje, vlast planira da podigne kredit od Vlade Francuske, u iznosu od 121,5 miliona evra, a ovaj zajam dolazi nakon što je, u septembru prošle godine, potpisan Protokol između ove dve države. Tada je Francuska odobrila Srbiji finansijsku podršku namenjenu za finansiranje nabavke francuske robe i robe iz trećih zemalja.

Spisak novih zaduženja ne bi bio potpun bez kredita od Kine. Od ove države, od koje smo već podigli ogromne kredite, pozajmićemo oko 184 miliona evra, a novac će biti namenjen za izgradnju kanalizacione mreže u nekoliko lokalnih samouprava, kao deo šireg projekta razvoja sistema prečišćavanja otpadnih voda u Srbiji.

Foto: Shutterstock

Inače, reč je o drugoj fazi i ovaj zajam pokriva 85 odsto troškova, dok će 15 procenata biti izdvojeno iz budžeta države.

Za kraj, zadužićemo se i kod nemačke razvojne banke KfW, u iznosu od 50 miliona evra za unapređenje energetske efikasnosti u Srbiji. Od iste banke uzećemo još jedan kredit od 20 miliona evra za razvoj tržišta biomase.

BONUS VIDEO Jovan Rajić o Vučiću: Svaki dan nas zadužuje u milijardama ne bi li obezbedio ostanak na vlasti

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare