Uredba Vlade kojom se ograničavaju cene naftnih derivata Evro dizel i Evro premijum BMB 95, ističe sutra. Nakon toga postoje dva scenarija sa kojima će se vozači suočiti na pumpama 1. maja – ili će država doneti novu uredbu i nastaviti da kontroliše cene ili će cenu određivati tržište. Koji god ishod bio, cene goriva neće biti niže, iako sagovornici “Nove” tvrde da za to ima osnova.
Prvu Uredbu o ograničenim maloprodajnim cenama evrodizela i benzina Vlada Srbije je usvojila 10. februara. Dopunjena Uredba usvojena je 17. marta, sa periodom važenja od mesec dana, da bi 7. aprila rok bio produžen do 30. aprila.
Od tada su vozači išekivali nove cenovnike svakog petka, kada su uglavnom bili neprijatno iznenađeni novim, višim cenama. U nekoliko navrata bilo je praktično neprimetnih sniženja od po nekoliko para. Iako je država tvrdila da je time praktično prepustila tržištu formiranje cena, činjenica je da su na ovaj način držane pod kontrolom. Zato se postavlja pitanje šta će se desiti ukoliko se ne donese nova Uredba.
Ovakav scenario je, prema rečima Milana Rakića, predsednika Udruženja vlasnika privatnih pumpi, najverovatniji, iz razloga što ovom Uredbom država na veštački način održava cene naftnih derivata.
-Vlada u tehničkom mandatu neće odustati od ove Uredbe, a razlog je jednostavan – žele da povećaju prihode, te i državni budžet, ali to rade na loš način, veštačkim održavanjem cena na previsokom nivou – kaže Rakić za “Novu”.
Prestanak važenja Uredbe – povratak na slobodno tržište
Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca i jedan od većinskih vlasnika akcionarskog društva Nafta tvrdi da je vlast u Srbiji stvorila situaciju u kojoj je nemoguće proceniti šta će se dalje dešavati, te je teško predvideti kakve će nas cene dočekati na pumpama kada Uredba više ne bude važila.
– Vođen dosadašnjom logikom, mogu da zaključim da će cene goriva skočiti – kaže Atanacković, dodajući da ipak nije sasvim uveren da je država spremna da odustane od prihoda koji joj donosi ova Uredba.
Atanacković kaže da je i pored toga tržište koje dopušta prodavcima da slobodno formiraju cenu – najbolje tržište.
– Slobodno formiranje je najbolja moguća stvar u domenu cena. U tom sluačaju prodavci sami, na osnovu veleprodajne cene, procenjuju koje su njihove mogućnosti za plasman robe, te koliko će ona koštati – objašnjava on.
Sagovornici “Nove” saglasni su u stavu da je scenario u kojem gorivo pojeftinjuje najdalji od realnog, prvenstveno zbog cene sirove nafte na svetskom tržištu, koja je u utorak dostigla nivo od 103 dolara po barelu
“Aktuelne cene formirane su na osnovu straha da će barel koštati 130 dolara, ali on košta 103. Stoga, hipotetički postoji mogućnost da se cene spuste, ali se to neće dogoditi, ništa što u Srbiji poskupi ne može da postane jeftinije tek tako”, zaključio je naš sagovornik.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: