Ujedinjeni granski sindikati (UGS) "Nezavisnost" predstavili su danas predlog novog Zakona o radu, kojim se menja definicija "zaposlenog", mere za zaštitu sindikalnih predstavnika i žena na poslu, kao i oblasti kolektivnog pregovaranja, finansija i utvrđivanja tehnoloških viškova.
Na konferenciji za novinare povodom 33 godine aktivizma „Nezavisnosti“ istaknuto je da su njihovim predlogom Zakona o radu predviđene tri vrste ugovora – ugovor o radu na neodređeno vreme, ugovor o radu na određeno vreme i ugovor o radnom angažovanju.
Takođe, u predlogu je regulisana vrsta radnog odnosa za obavljanje posla van prostorija poslodavca, obaveze za vreme noćnog rada, prava invalida rada, odnosno da ukoliko je zaposleni stekao invalidnost na radu može biti proglašen tehnološkim viškom samo uz njegovu saglasnost.
Kako je predloženo, poslodavac je obavezan da predstavnike reprezentativnog sindikata po isteku funkcije vrati na poslove koje su obavljali pre izbora, a uvedeni su i disciplinski organi i razrađen disciplinski postupak za nepoštovanje radne discipline.
Na skupu je rečeno i da je obaveza da se kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu preciziraju kriterijumi za utvđivanje osnovne zarade i radnog učinka, a ;u oblasti finansija predložena su uvećanja zarada, rokovi za isplatu minimalne plate, naknade zarade, kao ishrana u toku rada i regres.
„Napravili smo jedan iskorak koji nije tipičan za sindikate. Mi smo dokument uradili kako bi predložili budućoj tripartitnoj radnoj grupi neka rešenja koja mi smatramo da su dobra iz iskustva“, rekla je predsednica UGS „Nezavisnost“ Čedanka Andrić.
Taj sindikat, kako je navela, pokušava da nađe odgovor na sve forme rada kako da radnici u Srbiji budu zaštićeni.
„Ne bežimo od toga da podelimo odgovornost, da imamo dobar Zakon o radu sa osnovnom našom porukom – protiv smo ;cepanja i usitnjavanja te tematike, smatramo da taj zakon treba kao sistemski krovni zakon ojačati“, kazala je ona.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović ocenio je da je socijalni dijalog ;preduslov za uspešno rešavanje problema u mnogim oblastima.
Starović je kazao da se drugi deo podrške iz programa IPA 22 odnosi na usaglašavanje Zakona o radu i drugih propisa u oblasti rada sa direktivama Evropske unije (EU) uz pomoć i podršku izabranih zemalja članica, a Tvining partnera Srbije.
„Očekuje da će realizacija Tvining projekta početi krajem prvog ili početkom drugog kvartala 2025. godine, a u okviru tog projekta pristupiće se analizi usaglašenosti važećih propisa Srbije u oblasti rada sa pravnim tekovinama EU, a među kojima je i Zakon o radu“, kazao je on.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić ocenio je da je dijalog u Srbiji daleko od pristojnog nivoa, kako na republičkom tako i na lokalnom nivou.
„Kada je reč o novom Zakonu o radu, treba da uzmemo u obzir sve tri strane i da postoji međusobno uvažanje, ali je uvažavanje stvar koja fali u Srbiji u svim segmentima. Bitno je i da ostali zakoni dožive neke promene. Kada pogledamo privredu, jedna smo od najmanje efektivnih privreda u Evropi, na začelju smo“, kazao je on.
***
BONUS VIDEO – Dan uživo: Rodoljub Šabić
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare