Aleksandar Seničić / Foto: N1

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Srbije Aleksandar Seničić rekao je danas da su u toku razgovori sa predstavnicima Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija o pomoći turističkim agencijama, vodičima i agencijama za iznajmljivanje automobila radi ublažavanja posledica pandemije COVID-19.

Pročitajte još:

„Jednokratna, bespovratna pomoć države hotelima je dobar model pomoći pa i turističke agencije, vodiči i agencije za iznajmljivanje automobila očekuju sličnu podršku“, rekao je Seničić za Betu.

On je rekao da bi pomoć tom turističkom delu privrede, pošto se sezona privodi kraju i ne mogu se očekivati značajni prihodi, pomogla da „prezimi“.

Dodao je da građani Srbije trenutno mogu da putuju u Tursku i Egipat koji najavljuje uvođenje testova na COVID-19, zatim u Bosnu i Hercegovini i Albaniju.

Seničić je rekao da bi državna pomoć turističkim agencijama, vodičima i agencijama za iznajmljivanje automobila od „oko 15-20 miliona evra rešila deo problema tog dela privrede i potvrdila da je državi važan taj sektor“.

Crna Gora
Foto: EPA/KOCA SULEJMANOVIC

„Raspodela pomoći bi bila jednostavna jer kriterijum može biti u koje su kategorije svrstane turističke agencije, a agencije za iznajmljivanje automobila se prepoznaju po broju automobila dok bi vodiči mogli da dobiju pomoć samo po osnovu ugovora koji su imali pre pandemije i plaćenog poreza“, rekao je Seničić.

Posebnu pomoć treba dodeliti, kako je rekao, turističkim agencijama koje se bave prodajom Srbije kao brenda i dovode goste iz inostranstva.

Pročitajte još:

On je podsetio da je Hrvatska subvencionisala zarade za zaposlene u agencijama za tri meseca, delimično ih oslobodila poreza i planira veliku podršku iz evropskih fondova, a u međuvremenu turističke agencije dobijaju finansijsku podršku i lokalnih budžeta.

Crna Gora planira dugoročnu pomoć turističkoj privredi, a ove godine je subvencionisala zarade zaposlenih i smanjila porez na dodatu vrednost (PDV) na hranu u hotelima sa 21 odsto na sedam odsto.

Nemačka je preduzećima u privredi „pokrivala“ tri meseca fiksne troškove od 40 odsto do 80 odsto u zavisnosti od pada prodaje, a pomoć je određena na osnovu veličine firme, ali je maksimalna 50.000 evra mesečno.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare