Foto: Shutterstock

Bilo da u njoj žele samo da uživaju ili žele da profitiraju od izdavanja, sve više građana Srbije kupuje nekretnine u zemljama okruženja koje izlaze na more. Tome svedoči i vest iz Hrvatske, gde Srbi pokazuju veliko interesovanje za kupovinu nekretnina na lokacijama koje važe za luksuzne.

Poslednjih godina cene nekretnina u Beogradu, ali i drugim delovima Srbije doživele su vrtoglav rast. To je „nateralo“ određen broj građana naše zemlje da investira u zemljama koje imaju more, a među njima su se izdvojile Grčka i Turska. Prošlogodišnja analiza „Nove“ čak je pokazala da su nekretnine jeftinije u letovalištima, nego u srpskoj prestonici.

Šta je sa zemljama u našem regionu?

Međutim, pažnju naših ljudi privlače i komšijske zemlje koje izlaze na more.

Hrvatski „Jutarnji list“ nedavno je objavio da sve više Srba kupuje nekretnine na tamošnjoj obali, kao i da se izdvajaju od ostalih građana iz regiona. Dve lokacije koje su pomenute su Istra i Kvarner.

Hrvatska, ostrvo Susak
Ostrvo Susak u Hrvatskoj Foto: Shutterstock

Kako se može videti u oglasima cene nekretnina u istarskom regionu su raznolike. Kada je, na primer, reč o Puli – najjeftiniju nekretninu pronašli smo u mestu Štinjane i to po ceni od 90.000 evra. Reč je o stanu na prvom spratu kuće, koji ima 40 kvadrata. U sklopu stana je i zajedničko dvorište.

Ipak, čini se da je ovo izuzetak. U centru Pule stanovi se kreću u proseku oko 400.000 evra. Situacija u Rovinju je još „gora“.

plaža hrvatska
Foto: Ian Furniss / Alamy / Alamy / Profimedia

Ako želite da uživate u penthausu sa pogledom na more, i to površine 188 kvadrata, moraćete da iskeširate 1.210.000 evra. Nešto manji pentahus prodaje se za 750.000 evra.

Kada je o Kvarneru reč, najveći grad ovog zaliva je Rijeka. Najjeftiniji stan u ovom delu Hrvatske koji smo pronašli smo u oglasima košta oko 250.000 evra. Od skupljih stanova tu je primer nekretnine od 158 kvadrata, čija je cena 622.000 evra. Reč je o četvorosobnom stanu.

Stan od 111 kvadrata sa prelepim pogledom na more košta 395.000 evra, što je 3.559 evra po kvadratu.

Mnogobrojni Riječani na plaži Kantrida Foto: Goran Kovacic/PIXSELL

Srbi – najveći ulagači u Crnoj Gori

Tokom prva tri meseca ove godine, stranci su uložili 93,81 milion evra u nekretnine u Crnoj Gori. Prema pisanju tamošnjih medija, podaci iz prvog kvartala ove godine, pokazali su da najveći broj ulagača u nekretnine dolazi iz Sebije, odakle se na crnogorsko primorje slilo više od 14,6 miliona evra.

Najpopularnija mesta u Crnoj Gori za kupovinu nekretnine su Budva i Tivat.

Foto: Rolf Richardson / Alamy / Alamy / Profimedia

Tako luskuzno opremljen apartman od 43 kvadrata u Bečićima košta 149.999 evra. Do plaže je potrebno svega pet minuta hoda. Dvosoban stan u izgradni u Bečićima košta 167.400 evra, a reč je o površini od 62 kvadrata.

Garsonjeru u Rafailovićima od 37 kvadrata moguće je kupti za 90.000 evra, a za jednosoban stan sa parkingom treba izdvojiti 200.000 evra i to za površinu od 57 kvadrata.

PROČITAJTE JOŠ

Ako želite da u uživate u bazenu i to je moguće. Jednosoban aprtman površine 53 kvadrata sa bazenom košta 159.990 evra, a nalazi se u Bečićima.

crna gora letovanje
Crna Gora letovanje; Foto: Sorin Colac / Alamy / Alamy / Profimedia

Kada je o Tivtu reč, među oglasima na ovim lokacijama mogu se pronaći dosta skuplje i luksuznije nekretnine. Kuća sa pogledom na more, ali i bazenom površine 715 kvadrata, košta gotovo pola miliona evra. Pravi luksuz predstavljaju kamene vile uz samo more, čije cenu idu i do vrtoglavih dva miliona evra. Dosta pristupačnije su kuće malo udaljene od mora, pa se tako u u Luštici može pronaći nekrentina od 150.000 evra i to od 200 kvadrata. Najbliža plaža udaljena je dva kilometra.

Albanija ubedljivo najjeftnija

U poređenju sa Crnom Gorom i Hrvatskom, u kategoriji najjeftnijih nekretnina od primorskih zemalja u regionu, pobedu odnosi Albanija. Stanovi od pedesetak kvadrata, a neretko i više, mogu se naći za nešto više od 40.000 evra.

Trosoban stan u kompleksu sa bazenom može se naći za oko 90.000 evra.

Foto: Shutterstock

Prema pisanju tamošnjih medija, potražnja za nekretninama, ali i zemljištem na albanskom primoriju ove godine porasla je za 20 do 30 odsto u odnosu na prošlu. Oko 40 odsto kupaca „morskih nekretnina“ čine stranci, a cene su u Albaniji, kada je o nekretninama reč, porasle za dvadesetak odsto u odnosu na prošlu godinu.

BONUS VIDEO: 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare