Poznati srpski košarkaš Vladimir Štimac javno je izneo optužbe na račun Milenijum tima, inače firme koja je glavni izvođač radova na gasovodu koji će ići od Aleksandrovca do Tutina. Prema njegovim rečima, Milenijum tim planira da postavi cevi "posred njegove zemlje" iako, kako kaže, nije potpisao ništa i ni na šta nije pristao. Inače, u pitanju je investicija vredna 52 miliona evra, a rok za završetak radova pomerao se iz godine u godinu.

„Veliki pozdrav za Milenijum tim. To što hoćete bespravno da mi kopate posred moje zemlje i stavljate cevi za gasovod, a znate i sami kuda projekat prolazi, ja vam sigurno neću dozvoliti. Ako ste mislili da ću da prećutim i da se nekoga plašim, a toliko sam dao ovoj zemlji, mislim da ste pogrešili.“

Ovim rečima je proslavljeni srpski košarkaš Vladimir Štimac doveo je u centar pažnje već dobro poznatu firmu – Milenijum tim. Nije bilo potrebno mnogo vremena da se oglasi i jedna od omiljenih firmi aktuelnog režima. Naravno, tvrde da se ne dešava ništa mimo zakona.

Šta radi Milenijum tim?

Milenijum tim je glavni izvođač radova na izgradnji razvodnog gasovoda visokog pritiska Aleksandrovac-Brus-Raška-Novi Pazar-Tutin. Investitor je javno preduzeće Srbijagas.

PROČITAJTE JOŠ

Gasovod će biti 116 kilometara, a njegova izgradnja koštaće oko 52 miliona evra.

FOTO/MRE/NIKOLA MLADENOVIC

Inače, u pitanju je projekat za koji je direktor Srbijagasa Dušan Bajatović još 2021. najavio da će biti gotov do marta 2022. Godinu dana kasnije, tadašnja ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je da će gasovod biti završen u martu 2023. Gasovod još uvek nije završen.

Iz Milenijum tima tvrde da se sve dešava po zakonu.

„Parcele kroz koje gasovod treba da prođe pravosnažno su eksproprisane rešenjem koje je izdala Republika Srbija, Opština Raška, Odsek za urbanizam, Imovinski poslovi, broj 465-1935/20 dana 12.05.2023, a rešenje je postalo pravosnažno 05.06.2023“, navodi se u saopštenju firme.

Foto: N1

Takođe, naveli su da niko ne izvodi radove bespravno na zemlji košarkaša, jer je pravo službenosti prolaza upisano u Katastru i vodi se na JP Srbijagas.

„Sve što radimo na projektu izgradnje razvodnog gasovoda Aleksandrovac-Brus-Raška-Novi Pazar-Tutin je u skladu sa planskim dokumentom, zakonom, propisima i pozitivnim normama Republike Srbije“, dodal su.

Inače, prema njihovim rečima, pomeranje trase gasovoda u finalnoj fazi izgradnje nije moguće.

Ipak, Štimac kaže da nije baš sve tako kako kažu iz Milenijum tima.

„Nije tačno da je eksproprijacija završena, nije dobijen zvanično nijedan dokument ni poziv, mi nismo bili deo rasprave, ništa nismo potpisali i nismo pristali na uslove, tako da je vlasništvo zemljišta kroz koje je planirano da prođe gasovod i dalje privatno i nije pravno regulisano u smislu prolaska gasovoda. Naravno da samim tim nismo dobili ni isplatu za zemljište jer je ono i dalje u našoj privatnoj svojini“, napisao je Štimac na društvenoj mreži X (Tviter).

Najveći projekti za jednu firmu

Inače, vlasnici Milenijum tima, Ivan Bošnjak i Stojan Vujko, u odličnim su odnosima sa prvim čovekom Srbijagasa, s obzirom na to da su se zajedno pojavljivali u predizbornim spotovima. Godinama je „Milenijum tim“ dobijao unosne poslove od države, a kruna svega odluka države da ugledni Institut Jaroslav Černi proda po početnoj ceni od 2,58 miliona evra Milenijum timu i konzorcijumu u kojem je sedam direktora tog instituta. Da postoji određena veza između SNS i Milenijum tima potvrđuje i slučaj gde je suvlasnik firme, Ivan Bošnjak delio poklone sa logoom SNS starijim sugrađanima i to u prostojima SNS na Banjici. Insajder je ranije otkrio da je Milenijum tim dobijao poslove bez tendera na izgradnji manjih distributivnih gasovoda, a angažovana je na projektu „Beograd na vodi“ od samog početka. Krajem 2018. godine dobili poslove gradnje stanova za pripadnike službi bezbednosti u Nišu i Vranju.

Foto: Newsmax Adria

Tu nije kraj.

Mehanizacija Milenijum tima viđena je i na mestu gde se gradi beogradski metro, kao i u Sručinu, na mestu gde planirana gradnja Nacionalnog stadiona.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare