Foto:shutterstock; Dragan Mujuan/Nova.rs

Posle jabuka iz Srbije koje su stradale zbog rata u Ukrajini, još jedna srpska roba neće pronaći svoje tržište u Rusiji. Iako malo poznato da na istok izvozimo hulahop čarape, proizvođači i distributeri ovog artikla od januara strepe da li će uopšte moći nešto da zarade u ovom biznisu jer su porudžbine otkazane.

Prema zvaničnim podacima, Srbija ne može previše proizvoda da ponudi ruskom tržištu, ali je za pojedine ostvarila komprativne prednosti. Jedan od takvih proizvoda su jabuke, odnosno voće koje sa 20 odsto učestvuju u iznozu naše zemlje prema Moskvi.

Sa druge strane, ono što se slabije zna jeste da ruski partneri tradicionalno iz Srbije uvoze hulahop čarape i drugu garderobu, čime se pokriva osam odsto našeg izvoznog bilansa.

Direktorka kompanije „Astra socks“ iz Kragujevca Snežana Stepanović kaže da se ova firma više od 20 godina bavi proizvodnjom hulahop čarapa i podvlači da od januara nema porudžbina, jer su ruski partneri sve stavili na čekanje.

“Mi preko 10 godina poslujemo sa Rusijom, a novonastale okolnosti stvorile su uslove da ovo bude jedan od perioda koji je najteži u našem poslovanju. Slično je bilo tokom pandemije koronavirusa, kada nam je izvoz bio onemogućen, što je isti slučaj i sada”, priča Stepanović za naše novine.

Ona kaže da je izvoz onemomućen jer se roba uglavnom transportuje preko Ukrajine do Rusije, a sada je zbog rata rizik prevelik.

„Mi nismo ni dobili porudžinu, jer je dan ili dva pre početka rata trebalo da nam stigne narudžbina, međutim odustalo se. Poručili su nam da za sada sve treba da miruje jer je neizvesna dostava. Drugi problem je taj što je ruskim bankama onemogućeno da posluju van svoje zemlje. To znači da mi ako bi im dostavili robu, oni ne bi mogli da nam plate“, ističe naša sagovornica.

Stepanović kaže da je jedan od uslova avansno plaćanje, koje je takođe izostalo. Što se ukupnih troškova tiče, direktorka firme kaže da prosečna porudžbina iznosi 20.000 evra.

„Prosek bude blizu 20.000 evra+ po narudžbini, a godišnje oko tri puta dostavimo našu robu Rusiji. Dakle, između 50.000 i 60.000 evra godišnje zaradimo od ovakvih transakcija“, dodaje ona.

Upitana da li firma u ovom trenutku u gubitku zbog nemogućnosti da isporuči robu, Stepanović naglašava da na svu sreću roba nije na lageru jer niko nije zvanično tražio porudžbinu, ali da će dugoročno biti stvoren veliki minus.

„U ovom trenutku smo mi na nuli, dakle neće nam roba propasti u magacinima jer je nismo ni proizveli, ali ako rat potraje ta pozitivna nula će se pretvoriti u veliki minus. Potpuno je izvesno da ćemo se u tom slučaju naći u teškoj situaciji“, zaključuje naša sagovornica.

Bonus video: Da li se seče i izvozi i ono što ne bi trebalo

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare