Ilustracija Foto: Shutterstock

Republički geodetski zavod (RGZ) saopštio je danas da su nedavni medijski tekstovi stvorili zabunu i dezinformacije u vezi sa zakonskim promenama u procesu upisa u katastar. Oni navode da se stare isprave u katastar unose isključivo digitalnim ptem i to preko advokata i geodetskih organizacija.

„Da bi građanima bilo jasno, naglašavamo da je promena uvedena samo u postupku podnošenja zahteva za upis prava na osnovu isprava nastalih pre jula 2018. godine, odnosno isprava koje su nastale pre 10, 20 ili 40 godina i kojima su istekli svi zakonski rokovi za podnošenje“, navodi RGZ.

Od 4. novembra 2023. zahtev koji sadrži ovako stare isprave mogu da se podnesu u katastar isključivo digitalnim putem, preko profesionalnih korisnika (advokata i geodetskih organizacija) koji imaju ugovor zaključen sa Republičkim geodetskim zavodom.

Podnošenje zahteva katastru i za ove korisnike je potpuno besplatno, ističe RGZ.

Pročitajte još

U saopštenju dodaju da umesto 170 standardnih, fizičkih šaltera katastra, građani na raspolaganju imaju preko 4.000 digitalnih šaltera koji rade 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji, 365 dana u godini – potpuno besplatno.

„Ovim je kompletiran proces profesionalizacije i digitalizacije katastra i konačno je demontiran stari koruptivni model na koji su se i sami građani žalili i zbog čega nisu mogli da upišu u katastar nepokretnosti na osnovu ovako starih isprava“, ističe se u saopštenju.

Pravne poslove i dalje sprovode javni beležnici (kupoprodaje, hipoteke, ostavine…), sudovi (presude, rešenja…), lokalne samouprave (ozakonjenja, eksproprijacija, komasacija…), državni organi, izvršitelji i drugi, i sa katastrom komuniciraju digitalno preko elektronskog šaltera na način na koji to rade već 5 godina i na koji su građani navikli, navodi RGZ.

„Podsećamo da se ovakvi upisi završavaju za samo 4 dana, dok je svetski prosek 47, zbog čega je Srbija svrstana u vodeće zemlje na svetu, a Ujedinjene nacije su proglasile našu zemlju primerom dobre prakse. Zbog navedenih uspeha je ova metodologija sada primenjena za rešavanje problema upisa sa starom dokumentacijom“, dodaje RGZ.

Novim zakonskim rešenjem se zadržavaju sva prava građana u postupku upisa u katastar nepokretnosti, a iznos republičkih taksi ostaje nepromenjen.

Pročitajte još

„Naglašavamo da je podnošenje zahteva u Republičkom geodetskom zavodu digitalnim putem besplatno kao što su i besplatne sve digitalne usluge koje pružamo korisnicima. Cene usluga za lica sa poverenim ovlašćenjima, kao što su javni beležnici i izvršitelji, kao i profesionalnih korisnika, nisu u nadležnosti Republičkog geodetskog zavoda“, navodi se u saopštenju.

Iz RGZ su demantovali navode da je cena za podnošenje zahteva danas 24.750 dinara.

„Pomenuta cifra od 24.750 dinara je cena advokatske komore Srbije za podnesak upisa u katastar koji je zvanični pravni dokument i sadrži argumente, činjenice, pravne instrumente i zahteve radi evidentiranja i registracije prava ili promena u vezi sa nepokretnostima u katastar“, ističe RGZ.

BONUS VIDEO Nova cena elektronske komunikacije sa katastrom: Šalteri Republičkog geodetskog zavoda otišli su u istoriju

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar