Kompanija Rio Tinto reagovala je na navode iznete u intervjuu profesorke Vere Dondur o Projektu Jadar u emisiji „Litijum: stručnjaci govore“ emitovanom na televiziji N1 26. februara 2025. godine, a koje su prenete na portalu nova.rs pod nazivom: „Dr Vera Dondur: Nemoguće rudariti litijum u dolini Jadra na ekološki prihvatljiv način”.
Njihovo reagovanje prenosimo u celosti:
„Kompanija Rio Tinto je prinuđena da reaguje u cilju istinitog i tačnog informisanja javnosti a povodom netačnih izjava prof. dr Vere Dondur, iznetih u emisiji „Litijum: stručnjaci govore“, emitovanoj 26. februara na TV N1.
Na pitanje da li znate da li se negde u svetu planira eksploatacija litijuma na plodnoj zemlji prof. Dondur pogrešno tvrdi da se to nigde ne dešava. Rudnik litijuma Greenbushes u Australiji uspešno posluje u gusto pošumljenom okruženju uz poljoprivredne aktivnosti, uključujući vinogradarstvo. Sličan pristup primenjuje i projekat Barozo u Portugalu koji se razvija u oblasti sa tradicionalnim poljoprivrednim i pčelarskim aktivnostima, dok je deo projekta lociran u području pod zaštitom Natura 2000. Takođe, rudnik Keliber u Finskoj koji se sastoji od rudnika otvorenog kopa i podzemnih rudnika, koncentratora u Kaustinenu i rafinerije litijuma u Kokoli, nalazi se na 5 km od centra grada. Za razliku od rudnika otvorenog kopa, kakvi su mnogi u svetu, „Jadar“ je planiran kao podzemni rudnik, što znači da će poljoprivredne aktivnosti moći neometano da se odvijaju uz rudnik.
Tvrdnja da rudarenje litijuma u dolini „Jadra“ ili bilo gde drugo u svetu, nije moguće na ekološki prihvatljiv je netačna. Projektom je planirano da ‘Jadar’ bude podzemni rudnik, u kom se proces rudarenja ne bi ni na koji način razlikovao od bilo kog drugog podzemnog rudnika, što nameće pitanje, da li je prof. Dondur implicirala da bilo koja vrsta rudarenja nije ekološki prihvatljiva. Nacrt studija procene uticaja na životnu sredinu projekta Jadar potvrđuju da su inženjerska rešenja projektovana prema najvišim svetskim standardima, garantujući sigurnost čak i u slučaju prirodnih pojava koje se statistički događaju jednom u 10.000 godina.
Neodgovorna, netačna i paušalna je i tvrdnja Prof. Dondur da ‘one zemlje koje nemaju druge resurse posežu za time da iskoriste svoje rudne resurse trenutno, jer nemaju šta drugo.’ Vodeće rudarske zemlje u svetu su ujedno i neke od narazvijenijih zemalja sveta poput Australije, Kine, Rusije, Kanade, da li to znači da ove zemlje razvijaju rudarstvo jer nemaju ništa drugo?
Profesorka tvrdi da bor, koji je takođe prisutan u jadaritu ‘ima toksične efekte po biljke’, i da je zbog toga rudarenje jadarita u dolini Jadra nemoguće bez curenja ovih materija u prirodu, što je takođe netačno. U razvoju rešenja za projekat ‘Jadar’, projektni tim je već prepoznao rizike i implementirao efikasne mere za upravljanje otpadom i za zaštitu biodiverziteta, kako bi projekat ‘Jadar’ bio realizovan u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine koje propisuje Republika Srbija i EU.
Predviđena je izrada efikasnih sistema za upravljanje otpadnim vodama i otpadom, uključujući filtriranje, sušenje i odlaganja na hidroizolovanoj deponiji. U svim fazama rada predviđene su mere koje minimiziraju rizike i sprečavaju eventualne incidente. Tvrdnja da ne postoji dokazana metoda za izdvajanje litijuma iz jadarita je takođe netačna. Rio Tinto je za potrebe prerade minerala jadarita, razvio namenski inovativni tehnološki proces u Razvojno-tehničkom centru Bundora u Melburnu. Četiri kampanje testiranja procesa na pilot postrojenju i preko 2.000 hemijskih analiza obavljeno je s ciljem da se potvrdi tehnička izvodljivost i adekvatnost dobijanja tri finalna proizvoda iz rudnika, uključujući pet nezavisnih eksternih verifikacija. Ovakav pristup je doveo do značajnih unapređenja tehnologije proizvodnog procesa, kao i u oblastima bezbednosti i zdravlja na radu i zaštite životne sredine. Rešenja zadovoljavaju ili čak premašuju regulative Srbije i EU.
Profesorka Dondur dalje tvrdi da ne postoji dokazani metod za bezbedno prečišćavanje velikih količina otpadnih voda, što je netačno. Projektom je predviđeno da prečišćena voda bude u skladu sa propisima za II klasu voda, što garantuje da ispuštanje otpadnih voda neće ugroziti kvalitet reka Jadar i Drina. Za postizanje visokog nivoa efikasnosti projektnim rešenjima planira se korišćenje najsavremenije tehnologije prečišćavanja, uključujući ultra-filtraciju, dva stepena reverzne osmoze i jonsku izmenu, čime se postiže veoma visoka efikasnost prečišćavanja, uz investiciju od 40 miliona USD u postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.
Tvrdnja Prof. Dondur da ‘Rio Tinto za sve ove godine nije napravio osnovni zakonski dokument koji se zove idejni projekt eksploatacije i prerade minerala jadarita’ pokazuje nepoznavanje zakonodavstva za ovu vrstu projekata. Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima ne prepoznaje idejni projekat kao vid tehničke dokumentacije, već samo studiju izvodljivosti eksploatacije, odnosno rudarske projekte (Član 84. Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima), dakle za projekat Jadar kao što je zakonska obaveza i praksa razvija se studija izvodljivosti u kojoj se prikazuju svi potrebni detalji o projektu.
Kompanija Rio Tinto ostaje otvorena za transparentan dijalog i poziva Prof. Dondur da se obrati kompaniji sa pitanjima koja je zanimaju kako ne bi iznosila zaključke na osnovu spekulacija i na taj način dovodila javnost u zabludu. Nije tačna izjava profesorke da kompanijska ‘istraživanja nisu dostupna javnosti’. Istina je da je Rio Tinto na sopstvenu inicijativu u junu 2024. objavio preliminarne nacrte Studija o proceni uticaja na životnu sredinu (SPU) kako bi javnost imala uvid u moguće uticaje projekta i predložene mere zaštite. Studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta ‘Jadar’ će i u okviru zakonske procedure biti dostupne javnosti kroz proces javne rasprave i samim tim postoji prostor za uvid u podatke i pružanje stručnih komentara baziranih na činjenicama.
Kompanija Rio Tinto ostaje posvećena dijalogu sa svim zainteresovanim stranama, oslanjajući se na naučne činjenice i stručne analize. Ovim putem pozivamo javnost da se informiše iz relevantnih izvora i učestvuje u konstruktivnoj diskusiji zasnovanoj na činjenicama“.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar