Udruženje mlinske, pekarske i testeničarske industrije „Žitounija“ uputiće pismo Vladi Srbije sa zahtevom da mlinarima isplati dug za četiri meseca ove godine od 195,55 miliona dinara, što je razlika između ograničene i tržišne cene brašna.
Predsednik udruženja Zdravko Šajatović rekao je da su mlinari zbog ograničenih cena brašna u poslednjih osam meseci imali gubitke i da je država prema Zakonu o uređenju tržišta poljoprivrednih proizvoda dužna da nadoknadi tu razliku.
„Ograničavanje cena brašna počelo je pre osam meseci, država je za decembar prošle i januar ove godine nadoknadila tu razliku isporukom pšenice iz robnih rezervi po povoljnijim cenama, a zatim je isplatila 165 miliona za februar i mart“, rekao je Šajatović.
Dodao je da je ostao dug za sledeća četiri meseca, od aprila do avgusta, koji iznosi 195,55 miliona.
Vlada Srbije je, prema njegovim rečima, uvažila predlog mlinara da im se prizna proizvodna cena brašna i taj predlog je prihvaćen.
Od avgusta maloprodajne cene se dobijaju tako što se na proizvođačku cenu dodaje ograničena marža od deset odsto, koja je do tada bila slobodna. Šajatović je rekao da sada trgovci ne mogu da povećavaju neograničeno maržu, pa su nezadovoljni.
„Nedopustivo je da se socijalna politika vodi preko leđa mlinara koji su imali gubitak i država mora da ga nadoknadi“, rekao je Šajatović.
Istakao je da udruženje već treći put šalje Vladi Srbije i nadležnim ministarstvima poljoprivrede i finansija urgentan zahtev da se isplati dug, ali da nema odgovora.
Šajatović je rekao da je proizvodna cena brašna, tipa 400 sada 70 dinara po kilogramu, a da je sa porezom na dodatu vrednost (PDV) i maržom od deset odsto u maloprodaji 84,70 dinara po kilogramu.
BONUS VIDEO Setva žita je počela, poljoprivrednici očajni: Nema se za semensku pšenicu i đubrivo