"Infostan“ je dodelilo posao nabavke interaktivne table, vredan više od 13.500 evra firmi „Prointer sistem“, u kojoj je uoči prošlogodinišnjih izbora radio SNS kol centar, ali i koja se povezuje sa Slavišom Kokezom. Ono što je posebno interesantno jeste da je Infostan odabrao najskuplju pristiglu ponudu, s obzirom na to da su još dve firme mogle da nabave ovu tablu za daleko manje novca – i to za do 1,2 miliona dinara manje. Ova firma je od "Infostana" samo nekoliko dana ranije dobila još jedan posao, vredan više od pola miliona evra.
JKP „Infostan tehnologije“ je 27. avgusta dodelilo posao kupovine interaktivne table, za potrebe prezentacije i sastanaka, a novac koji je za to namenilo ovo preduzeće meri se u iznosu od 1.596.000 dinara sa PDV-om, a to je oko 13.600 evra.
Posao je dodeljen kompaniji “Prointer sistem”, a vrednost ugovora je tačno 1.596.000 dinara, baš kao što je bila procenjena vrednost. Ovo, inače, nije praksa, s obzirom na to da su ponude uglavnom nešto niže od maksimalne procenjene vrednosti.
„Prointer“ nije bio jedini ponuđač, što je takođe neuobičajeno, jer je česta praksa da se na tendere javlja samo jedna firma.
„Division visual solution“ i firma u vlasništvu dvojice Rusa „ITmathics“ takođe su poslale svoje ponude, ali obe su odbijene, iako su drastično niže od „Prointerove“ ponude. Tako je firma „Division visual solution“ ponudila da nabavi interaktivnu tablu za 885.600 dinara sa PDV-om, što je oko 7.600 evra. „ITmathics“ je podneo najnižu ponudu, od 379.334 dinara, dakle oko 3.200 evra, takođe uključujući PDV.
Ostale bitne stavke bile su iste u sve tri ponude – rok plaćanja je 15 dana, ponuda važi 30 dana, a rok za instalaciju table je tri dana. Jedina razlika je to što je firma „Division visual solution“ ponudila da tablu isporuči u roku od šest, a preostale firme u roku od osam nedelja.
Zbog toga se postavlja sasvim logično pitanje – kako to da je „Prointer“ dobio posao ako je njihova ponuda, na prvi pogled, najpovoljnija? Kako se navodi u Odluci o dodeli ugovora u koju je Nova.rs imala uvid, kriterijum za izbor najpovoljnije ponude je u skladu sa kriterijumom najniža ponuđena cena.
Ipak, kako se navodi u zvaničnoj dokumentaciji, ponuda firme „ITmathics“ nije bila odgovarajuća, jer nisu naveli da li tabla može da funkciniše na temperaturi od nula do 40 stepeni, na vlažnosti od 10 do 95 odsto i na visini rada manjoj od 5.000 metara, a ni ostale tehničke specifikacije nisu bile u potpunosti ispunjene.
S druge strane, tabla koju je ponudila kompanija „Division visual solution“ može da funkcioniše „samo“ do 90 odsto relativne vlažnosti vazduha. U zvaničnoj dokumentaciji navodi se i da tabla ove firme nema tehnologiju protiv plave svetlosti, niti TUV Rheinland sertifikat.
„Prointer“ je od „Infostana“ dobio još jedan posao, svega nekoliko dana ranije. Preciznije 16. avgusta je „Infostan“ dodelio posao nabavke sistema za napredno otkrivanje pretnji, bezbednosnih informacija i upravljanje događajima „Prointer sistemu“ i „Prointer vebu“, firmama sa istim vlasnikom i adresom.
U pitanju je posao vredan 60.480.000 dinara, uključujući PDV, što je oko 517.000 evra.
Po već ustaljenoj praksi, „Prointer“ je na ovom tenderu bio jedini ponuđač.
Firma „Prointer“ našla se u fokusu javnosti uoči prošlogodišnjih, decembarskih izbora, kada je CINS otkrio da se na adresi firme, u Dunavskoj BB, nalazi kol centar SNS-a.
Nakon što je priča o radu kol centra objavljena, zaposlenima u ovoj firmi stiglo je upozorenje iz kadrovske službe da ne napuštaju objekat do kraja radnog vremena, uz napomenu da će svi ulazi kompanije biti zaključani.
Pre nego što je utvrđeno da je SNS kol centar na istoj adresi kao i ovo preduzeće, ona se u javnosti dovodila u vezu sa bivšim funkcionerom SNS i predsednikom Fudbalskog saveza Srbije Slavišom Kokezom, kojeg su provladini mediji optužili da je učestvovao u aferi prisluškivanja predsednika države Aleksandra Vučića i da je zaradio 640 miliona evra. Kokezi se tada gubi svaki trag, a prema nezvaničnim informacijama, nalazi se u inostranstvu. Iz “Prointera” su, s druge strane, demantovali bilo kakvu povezanost sa Kokezom.
BONUS VIDEO Podcast Pitajte Đuru: Šapić bez tendera potrošio 4,5 milijarde dinara na aplikaciju, terminale i info table za javni prevoz
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare