Pomama za konobarima, kuvarima i roštilj majstorima vlada i van sezone, a deficit ovih poslova u našoj zemlji tek će se osetiti u susret letu. Iako neretko teški, ovi poslovi donose unosne zarade, pa tako roštilj majstori zarade i 100.000 dinara, dok oni najsupešniji kuvari mogu da se pohvale zaradom od oko 3.000 evra.

Još prošle godine postalo je posebno vidljivo koliko su poslovi iz sektora ugostiteljstva u našoj zemlji deficitarni, posebno tokom „letnjeg špica“ kada veliki deo njih ide u okolne zemlje da odradi sezonu. Među traženim poslovima su konobari, roštilj majstori i kuvari.

Foto: Shutterstock

Miloš Turinski sa sajta „Infostud“ za Nova.rs kaže da će se uskoro konobari i kuvari iz Srbije „preseliti na Jadran“ što će uticati na naše tržište.

„Biće jako veliki broj upražnjenih mesta, pa će samim tim ponuda biti veća“, kaže sagovornik Nova.rs.

PROČITAJTE JOŠ

Kada je o platama reč, dodaje da to zavisi od grada do grada. Napominje i da veliku ulogu u određivanju plata igra poslodavac.

„Maksimum koji smo mi zabeležili jeste bio prošle godinu u jednom restoranu u Novom Sadu, gde je šef kuhinje dobio platu od 3.000 evra. To je jedinstven slučaj, zaista. Ako ste pomoćnik u kuhinji, zaradićete neki minimalac – oko 40.000 dinara. Kada je o kuvarima reč konkretno, tu plata ide i do 1.000 evra“, naveo je Turinski.

Da se u ovom poslu dobro zarađuje primetili su i mladi koji se tek nalaze pred izborom zanimanja, pa tražnja za kuvarskim školama raste. U prilog tome je i podatak da Ugostiteljsko-turstičku školu  u Vrnjačkoj Banji upiše oko 90 novih đaka svake godine.

Mnogo kuvara iz Srbije ide u inostranstvo, naročito na jadransko primorje u toku letnje sezone, gde mogu da zarade i do 3.000 evra mesečno. Među srpskim kuvarima najpopularnije letnje destinacije su Crna Gora, Hrvatska i Slovenija, a budući da su im obezbeđeni smeštaj i hrana, može se reći da je to „čista“ zarada koju na kraju meseca imaju.

Kuvar
Kuvar – ilustracija; Foto: YAY Media AS / Alamy / Alamy / Profimedia

Kada je o konobarima reč, tu se zarada u proseku kreće od minimalca, pa sve do nekih 60.000 dinara.

„Znamo svi da je tu uključen i bakšiš, pa ta zarada može biti i dupla neretko“, naveo je Miloš Turinski iz Infostuda.

Platu od 100.000 dinara sličnu kuvarima, dobijaju i roštilj majstori. Kako se može videti u raznovrsnoj ponudi oglasa u kojima se traže upravo roštilj majstori, ponuđene plate idu i do 120.000 dinara. Na mnogim oglasima za posao nazančeno je „hitno“.

Prema podacima Infostuda, najveći deficit u godini za nama bio je izražen za pozicije magacionera, konobara, kuvara, mesara, higijeničara, ali u velikoj meri nedostaju i građevinski radnici, vozači i zanatlije poput automehaničara i vodoinstalatera.

BONUS VIDEO Poskupele ugostiteljske usluge: Da li ste smanjili odlaske u kafanu?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar